UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Żeby ludzie zawsze byli razem

 
Elbląg, Wyróżnienie otrzymał m.in. Jerzy Julian Szewczyński (w środku).
Wyróżnienie otrzymał m.in. Jerzy Julian Szewczyński (w środku). Fot. AD
Reklama

Już po raz 24. miłośnicy Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz kombatanci spotkali się na opłatku pojednania. Spotkanie rozpoczęło się uroczystą mszą świętą w Katedrze św. Mikołaja. Później uczestnicy zebrali się w jednym z elbląskich hoteli, aby wspólnie podzielić się opłatkiem. Zobacz więcej zdjęć. 

- Zależy nam na tym, żeby ludzie znajdowali wspólny mianownik, rozumieli się i żeby unikali wszelkiego rodzaju nieporozumień i niesnasek – mówił Józef Nowicki, prezes Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. - Cieszymy się, że każdego roku na tę uroczystość przybywa wiele osób, którzy rozumieją znaczenie tego pojednania. Naczelnym organizatorem tej uroczystości jest Jerzy Szewczyński, człowiek, który mimo swojego sędziwego wieku i nie najlepszego zdrowia robi wszystko, żeby być blisko społeczeństwa i dawać możliwość pojednywania się. Jest to człowiek, który bez reszty oddał się społeczeństwu i żyje tym, żeby ludzie zawsze byli razem, byli zadowoleni i szczęśliwi i to jest głównym celem organizowania opłatka pojednania.
       - Jest mi niezmiernie przyjemnie, że tak licznie przybyliście tu na spotkanie – mówił Jerzy Julian Szewczyński, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. - Miniony rok obfitował w wiele wydarzeń politycznych i społecznych. Jedynie zrozumienie i szacunek może utrzymać dotychczasową pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Miejmy nadzieję, że nowy rok przyniesie poprawę warunków życia, zdrowie i bezpieczeństwo, czego wam wszystkim i waszym przyjaciołom życzę.
       W trakcie spotkania wręczone zostały odznaczenia i wyróżnienia. Otrzymali je: gen. dyw. Ryszard Sorokosz, pełnomocnik Prezydenta Elbląga do spraw Kombatantów; prof. dr hab. inż. Zbigniew Walczyk, rektor PWSZ w Elblągu; Zdzisław Olszewski, wiceprezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich; Elżbieta Gelert, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala w Elblągu; ppłk w stanie spoczynku Marian Eichler; Czesław Żukowski, prezes Związku Sybiraków; Zygmunt Warda, wiceprezes Związku Sybiraków; Jerzy Julian Szewczyński, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich
       Na koniec spotkania uczestnicy podzielili się opłatkiem składając sobie życzenia noworoczne.
nd
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Panowie miłośnicy Kresów i Lwowa, a gdzie wasze starania o upamiętnienie pół miliona Polaków bestialsko pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów spod znaku OUN-UPA na Kresach Rzeczypospolitej??? Czy te ofiary bestialskiego ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich rezunów Bandery i Melnyka nic dla was nie znaczą i zupełnie z tego co widać po waszej działalności nic was nie obchodzą!!! Tacy to z was miłośnicy Kresów, dla których prawda o jednej z największych zbrodni ludobójstwa na Narodzie Polskim absolutnie nic nie znaczy!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13 0
  JacekBoki(2016-01-24)
 • "ZAwsze pod wiatr" -wspomnienia. Warto przeczytać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  (2016-01-24)
 • pół miliona? wy ruskie zawsze mieliscie rozmach, ale żeby pół miliona?. .. wyscie soviety prawie 3 miliony wywieźli na Sybir z czego 2 milony tam zamęczyliście, tym sie czerwona zarazo zajmij w pierwszej kolejnosci, Wołyniacy pamietaja i nie potrzebują ruskich szpicli do przypominania im co sie wtedy działo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 2
  wołyń(2016-01-24)
 • Panie Wołyniak to Pan zdejmował tabliczki na skwerze Sybiraków o ludobójstwie UPA na Polakach? Może to Pan w tym uczestniczył? Katyń i inne 3 miejsca kazni Polaków są już znane, a miejsca na Kresach to tylko kurhany gdzie ukraińskie pasą się krowy i brak pamięci, więc ciszej i z szacunkiem! W pańskim tonie brzmi hardość i pogarda tak jak w ustach polakożercy Pietro TYMA!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  (2016-01-24)
 • A Pan Sorokosz to niby za co?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  wel(2016-01-24)
 • I znowu medale, odznaczenia, palma, gożdzik, klapa, order. .. A na skwerku Sybirackim nadal wyrywacie tabliczkę o wyrżniętych jak zwierzęta 200 000 Polaków na Kresach Rzeczypospolitej. Polacy we Lwowie są spychani na margines nędzy przez banderowskie urzędy miasta. Nie maja możliwości pomodlić się nawet w zabranych kościołach katolickich. A w Elblągu złotem lśni kopuła ukraińskiej cerkwi. Hańba Panie kapitanie rezerwy Wojska Polskie Juliuszu Szewczyński! Co Pan zrobił poza chwalenie się tytułem Miłośnika Kresów? Hańba dla takiego honorowego Obywatela miasta!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 0
  (2016-01-24)
 • Jak taki jestes dokładny, to policz ile szlachta nasza zamordowała chłopów pańszczyźnianych i za to nie ponosiła zadnej odpowiedzialności, a trwało to wieki i to nawarstwianie się bólu doprowadziło do tragedii. Mówisz wycinkami. Nikt temu morgowi nie zaprzecza i kazdy potwpia, ale podgrzewanie go nie jest tematem właściwy. Stalin wiecej wymordował i twojej waleczności nie widzę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 4
  Siasistasiu(2016-01-24)
 • Wstyd mi jako elblążaninowi za ciebie, ze jestes taki głupi!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 3
  Siasistasiu(2016-01-24)
 • No to trafiłem na kogoś z Akcji Wisła. Nikt temu nie przeczy iż taka nasza historia, ale wyrżnięcie kobiet, dzieci i starców ( bo chłopów wzięły rosyjskie lub niemieckie akcje ) widłami, siekierami, wieszaniem na płotach, zakopywanie żywcem, palenie w kościołach podczas niedzielnej mszy. .. .. nie jest ludobójstwem? Czy budowanie mostów pojednania z mordercami bez rozliczeń i ich gloryfikowania przy kompletnej ciszy o ofiarach jest godne człowieczeństwa?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  (2016-01-24)
 • nie można dodawać wpisów?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2016-01-25)
 • ,, Wierni obrządku rzymskokatolickiego we Lwowie to nie tylko Polacy, ale i przedstawiciele innych narodowości. Jednak dla władz miejskich, zdominowanych przez banderowców, obrządek ten kojarzy się z polskością i dlatego też jest prześladowany. , ,Cytat z ks. Isakowicza
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  (2016-01-25)
 • Co się dzieje w tym kraju ? Temat ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej jest omijany, przemilczany przez przedstawicieli wszystkich opcji politycznych. Ukraińcy żyjący w naszym kraju, korzystający z wszelkich przywilejów wynikających z ustaw o mniejszościach narodowych, mają czelność zakłamywać prawdę o bestialstwach popełnianych przez swoich przodków na Polakach. A tzw. Polacy przytakują im jak barany. Kiedy ktoś ma odwagę napisać lub powiedzieć na ten temat prawdę, natychmiast zostaje okrzyknięty ruskim trollem, faszystą, szpiclem i terrorystą! Kto waży się w ten sposób pisać o Polakach jest zwykłym ignorantem, nieukiem, głupkiem, albo po prostu poplecznikiem ukraińskich rezunów. Spadać stąd banderowcy!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  (2016-01-25)
Reklama