Zapraszamy do zamieszczania wypowiedzi na temat tego, co lub kto nas w Elblągu cieszy, denerwuje, przeszkadza, zaskakuje, wkurza, irytuje, zachwyca, dołuje, oburza, frustruje. Komunikacja, służba zdrowia, administracja, policja, służby miejskie, telekomunikacja, media, ośrodki kultury, poczta, miejscy architekci i budowniczowie czekają na Twoją konstruktywną krytykę, genialne pomysły i niezastąpione rady. Gwarantujemy, że nikt Cię nie wysłucha, ale będziesz mógł zasnąć w poczuciu, że nie przepuściłeś okazji żeby spróbować naprawić świat, a przynajmniej tę jego cząstkę, w której na co dzień mieszkamy. Pamiętaj jednak, że wchodzisz na HP na własne ryzyko. Przed zamieszczeniem swojego wpisu zapoznaj się z treścią innych wypowiedzi i oceń, czy jesteś wystarczająco twardy/a żeby wytrzymać ewentualne ataki internetowych frustratów lub nawet rzeczową krytykę.
Zgłoś do moderacji
Czy na pewno chcesz zgłosić do moderacji ten wpis?

Re: Astronomia ponownie
Wysłane przez: Mariuszsz
Data: 2014-09-12 11:46
Między piątkiem a sobotą czeka nas silna burza geomagnetyczna po dotarciu do ziemi koronalnych wyrzutów masy z ostatnich dwóch rozbłysków słonecznych M4.5 oraz X1.6


Wiele wskazuje na to, że CME(koronalny wyrzut masy) powstały podczas wczorajszego rozbłysku X1.6 może dogonić wcześniejszy i tym samym spotęgować siłe burzy geomagnetycznej. CME z wczorajszego rozbłysku pędzi z ogromną prędkością 3750km/s i według ostatnich prognoz ma dotrzeć do ziemskiej magnetosfery w piątek po południu lub wieczorem. Wiatr słoneczny może dochodzić nawet do 900km/s a warto zaznaczyć, że tak dużej prędkości wiatru nie było od blisko dwóch lat.

Od wczoraj rośnie liczba protonów zarówno nisko jak i wysoko energetycznych co tylko potwierdza, że CME było skierowane w stronę naszej planety. Powstało tak zwane full-halo CME wyrzut masy był ogromny i duża jej część trafi w Ziemie. Prognozy mówią o burzy geomagnetycznej na poziomie G3-G4 w pięcio stopniowej skali.
[zmianysolarne.pl]




Przy tak dużej sile burzy indeks planetarny Kp może przekroczyć próg 8 a przypomnijmy, że na północy naszego kraju zorza polarna jest już widoczna gdy indeks Kp wynosi 6.

Najnowższe prognozy mówią o 10 procentowej szansie na zorze polarną w niskich szerokościach geograficznych są to miasta takie jak: Wiedeń, Kijów, Bratysława, Praga.

Blisko 60 procent szans na zorze polarną na średnich szerokościach geograficznych są to miasta: Warszawa, Berlin, Amsterdam, Bruksela.

Natomiast dla wysokich szerokości geograficznych jest aż 90 procent są to głównie miasta skandynawskie oraz na Wyspach Brytyjskich, natomiast z polskich miast: Gdańsk, Olsztyn, Szczecin, Poznań



Na tą chwilę wg tej prognozy kP wynosi 3,76 , widać też gdzie może występować w danym czasie zorza polarna

[www.aurora-service.eu]


Mam nadzieje że dzis zobaczę zorzę smiling smiley



This forum powered by Phorum.