UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Studniówki

Sport

Olimpia

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Kultura

Na uczelniach

Zbrodnia i kara

Dawno temu

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Elblążanie na Instagramie
 • 2020-01-21 Jak Komnick Rosję podbijał

  Elbląg. Jak Komnick Rosję podbijał

  Pretekstem do napisania tych kilku zdań był filmik zamieszczony w Internecie przez MAN Truck and Bus Russia. Jest to zapewne sklejka kilku filmów, znajdujących się w Rosyjskim Archiwum Filmów Dokumentalnych, na których uwieczniono pierwszy w historii międzynarodowy test pojazdów z 1925 roku. Wzięły w nim udział dwa modele firmy Komnick z przedwojennego Elblaga,a mieszkańcy witali załogi po powrocie jak bohaterów – pisze nasz Czytelnik, przypominając nieznaną powszechnie historię.

 • 2020-01-19 Elbląskie budowy z lat 70. na zdjęciach Czesława Misiuka

  Elbląg. Elbląskie budowy z lat 70. na zdjęciach Czesława Misiuka

  Można powiedzieć, że w latach 70. Elbląg był jednym wielkim placem budowy. Powstawały nowe osiedla, ulice, szkoły. Miasto, które stało się stolicą województwa, w szybkim tempie się rozrastało. Poznajecie miejsca ze zdjęć?

 • 2020-01-19 Historia okolic Elbląga: Od Długoboru do Gozdawy (odc. 197)

  Elbląg. Historia okolic Elbląga: Od Długoboru do Gozdawy <em> (odc. 197) </em>

  W dzisiejszym odcinku naszego cyklu odwiedzamy miejscowości powiatu braniewskiego, elbląskiego i nowodworskiego. O ciekawostkach związanych z wsiami: Długobór, Gozdawa i Błudowo opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

 • 2020-01-18 Dawno temu w Elblągu... świętowano urodziny cesarza

  Elbląg. Dawno temu w Elblągu... świętowano urodziny cesarza

  Z okazji urodzin Jego Cesarskiej Mości Cesarza i Króla podobnie jak w latach ubiegłych tak i w tym roku 27 stycznia odbędzie się uroczysta kolacja w kasynie [mowa oczywiście o Wilhelmie II (ur. 27 stycznia 1859 w Poczdamie, zm. 4 czerwca 1941 w Doorn w Holandii) – ostatnim niemieckim cesarzu i królu Prus, przedstawicielu dynastii Hohenzollernów] (AZ, wtorek, 16.01.1894 r.).

 • 2020-01-12 Lata 70. w elbląskiej edukacji na zdjęciach Czesława Misiuka (część 2)

  Elbląg. Lata 70. w elbląskiej edukacji na zdjęciach Czesława Misiuka (część 2)

  Zapraszamy do obejrzenia drugiej części zdjęć z elbląskich szkół z lat 70. Ich autorem jest Czesław Misiuk, jeden z najbardziej znanych elbląskich fotografów, którego syn - Tomasz (również fotograf) udostępnia bogate archiwum poprzez publikacje w portEl.pl Zobacz zdjęcia.

 • 2020-01-12 Historia okolic Elbląga: Krzewsk i Dzierzgonka (odc. 196)

  Elbląg. Historia okolic Elbląga: Krzewsk i Dzierzgonka <em> (odc. 196) </em>

  Dzisiaj w naszym cyklu odwiedzamy gminę Markusy. O ciekawostkach związanych z miejscowościami Krzewsk i Dzierzgonka opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

 • 2020-01-11 O czym dyskutowała partyjna egzekutywa?

  Elbląg. O czym dyskutowała partyjna egzekutywa?

  30 marca 1949 r. Egzekutywa Komitetu Powiatowego PZPR w Elblągu postanowiła odbyć zebranie wyborcze Komitetu Organizacyjnego spółdzielni produkcyjnej w Chojnowie. Podczas posiedzenia narzekano na to, że ośrodek maszynowy w Pomorskiej Wsi ma za mało maszyn, jego pomieszczenia są stosunkowo niewielkie, a kierownik mieszka w Elblągu - a nie na miejscu, co miało według prelegentów referujących zagadnienie zdecydowanie osłabiać efektywność jego pracy. To można wyczytać z dokumentów zgromadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej.

 • 2020-01-11 Dawno temu w Elblągu... elblążanie śmigali po rzece

  Elbląg. Dawno temu w Elblągu... elblążanie śmigali po rzece

  Lodowisko na rzece Elbląg jest teraz prawdziwym placem zabaw dla naszej młodzieży. W wolne od szkół popołudnia można zobaczyć całe chmary młodych ludzi śmigających na lodzie. Wczoraj kilku młodych panów wybrało się na przejażdżkę do Nadbrzeża (niem. Reimannsfelde) i do Krynicy Morskiej (niem. Kahlberg) (AZ, piątek, 12.01.1894 r.).

 • 2020-01-05 Lata 70. w elbląskiej edukacji na zdjęciach Czesława Misiuka

  Elbląg. Lata 70. w elbląskiej edukacji na zdjęciach Czesława Misiuka

  W drugiej połowie lat 70. liczba mieszkańców Elbląga przekroczyła 100 tysięcy. Przybywało ludzi młodych, którzy w stolicy nowo utworzonego województwa szukali szansy na poprawę swojego życia. Tu zakładali rodziny, tu posyłali dzieci do szkół. Zobacz, jak wyglądała elbląska edukacja w tym czasie na zdjęciach Czesława Misiuka.

 • 2020-01-05 Historia okolic Elbląga: Od Gintro do Drewnowa (odc. 194)

  Elbląg. Historia okolic Elbląga: Od Gintro do Drewnowa <em>(odc. 194)</em>

  Przez którą osadę przez ponad 100 lat biegła linia kolejowa? Przez którą wieś przepływa Młynica? Czyje nazwisko zostało spolszczone? Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK, zabiera nas na wycieczkę po dawnych terenach województwa elbląskiego. 

 • 2020-01-04 Z bezpieki do Elbląskich Zakładów Piwowarsko-Słodowniczych – Feliks Koniuszaniec

  Elbląg. Z bezpieki do Elbląskich Zakładów Piwowarsko-Słodowniczych – Feliks Koniuszaniec

  Feliks Koniuszaniec przyjechał do Elbląga w 1946 r z Kresów Wschodnich. Urodził się w maju 1927 roku w Wilnie. W podaniu o przyjęcie do UB z marca 1951 r. pisał, że jest świadomym członkiem PZPR i że będzie sumiennie wykonywał obowiązki nałożone przez niego przez bezpiekę. Niestety, życie szybko zweryfikowało te „szlachetne” zamiary. W 1952 r. po powrocie z Międzywojewódzkiej Szkoły Partyjnej z Olsztyna Koniuszaniec zachorował na gruźlicę płuc. Problemy zdrowotne spowodowały, że zaczął przebywać na długich zwolnieniach lekarskich i coraz bardziej „odrywał” się od pracy w aparacie B.P. Posiadał pewne sukcesy w walce z nielegalnym handlem kiedy pracował jako referent w Referacie IV-tym PUBP Elbląg.

 • 2020-01-04 Dawno temu w Elblągu... wioślarze powitali Nowy Rok

  Elbląg. Dawno temu w Elblągu... wioślarze powitali Nowy Rok

  Członkowie klubu wioślarskiego Vorwärts spędzili niezwykłego sylwestra. Gdy tylko wybiła ostatnia godzina starego roku, na rzece Elbląg można było zobaczyć łódź przyozdobioną wieloma lampionami, z sześcioma mężczyznami w środku, płynącą wzdłuż rzeki od stanicy wodnej do "Ostrego Rogu" i z powrotem, powoli i w świątecznym nastroju – co odpowiadało powadze sytuacji. Było to pomysłowe przywitanie Nowego Roku. Mamy nadzieję, że w zamian okaże się on łaskawy (AZ, środa, 03.01.1894 r.).

 • 2019-12-30 Elbląski handel w czasach PRL na zdjęciach Czesława Misiuka

  Elbląg. Elbląski handel w czasach PRL na zdjęciach Czesława Misiuka

  Feniks, Gallux, Delikatesy Elbląskie, RDT, Eldom, Moda Polska - pamiętacie te nazwy? To między innymi w takich miejscach przez dziesięciolecia elblążanie robili zakupy. Dzisiaj prezentujemy je na zdjęciach wykonanych przez Czesława Misiuka, jednego z najbardziej znanych elbląskich fotoreporterów prasowych. Bogate archiwum pana Czesława za pośrednictwem portEl.pl udostępnia jego syn Tomasz, również fotograf. Kto rozpoznaje na zdjęciach siebie lub znajomych? Zobacz zdjęcia.

 • 2019-12-29 Historia okolic Elbląga: Od Brusin do Czerwonego Dworu (odc. 194

  Elbląg. Historia okolic Elbląga: Od Brusin do Czerwonego Dworu <em> (odc. 194 </em>

  W dzisiejszym odcinku odwiedzamy gminę Susz i Stary Targ, które w latach 1975-98 należały do województwa elbląskiego. O ciekawostkach związanych z miejscowościami Brusiny, Babięty Wielkie i Czerwony Dwór opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

Google

Sondaż portElu

To kupisz w pasażu portElu

Balon Foliowy Cyfra "1" Czarna 102 cm
Balon Foliowy Cyfra "2" Animaloons 102 cm
Balon Foliowy Cyfra "9" Niebieska w
Balon Foliowy Cyfra "4" Niebieska w
Reklama