UWAGA!

Wystawa „Od morza jesteśmy”

 Elbląg, Wystawa „Od morza jesteśmy”
(fot. Damian Matwiejczyk)

W sobotę w elbląskim Muzeum odbyło się uroczyste podsumowanie Międzynarodowego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży Szkolnej Euroregionu Bałtyk „Od morza jesteśmy”, połączone z otwarciem wystawy nagrodzonych prac. Na tegoroczną, dwudziestą drugą już edycję konkursu wpłynęła rekordowa liczba 2992 zgłoszeń z Polski, Rosji i Litwy. Zobacz fotoreportaż.

Konkurs plastyczny organizowany jest przez Młodzieżowy Dom Kultury w Elblągu przy współpracy ze Stowarzyszeniem Gmin RP Euroregion Bałtyk oraz z Muzeum Archeologiczno-Historycznym. Idea konkursu zrodziła się przed dwudziestu dwu laty, wtedy uczestniczyły w nim województwa Polski północnej. Obecnie konkurs ma zasięg międzynarodowy, obejmuje obszar basenu Morza Bałtyckiego. W ciągu ostatnich siedmiu lat w konkursie uczestniczyły Dania, Szwecja, Litwa i Rosja. Celem konkursu jest prezentacja piękna otaczającego nas środowiska naturalnego, środowiska morskiego i dbałość o jego ochronę.
     - Tytuł „Od morza jesteśmy” zaczerpnęliśmy z utworu Adam Asnyka o tym samym tytule - wyjaśnia Wiktoria Paduch, autorka konkursu. - Uznaliśmy, że ponieważ wszyscy jesteśmy z terenu nadmorskiego, powinniśmy łączyć się nie tylko w podziwianiu piękna morskiego krajobrazu, ale też w kwestii zastanowienia się nad tym, w jaki sposób krzewić ochronę tego piękna wśród najmłodszych, jak zachować to piękno dla przyszłych pokoleń i jednocześnie, jak dbać o różnorodność biologiczną.
     - Tegoroczne prace prezentują wysoki poziom artystyczny, szczególnie batik i linoryt. Mnie po prostu urzekają. Barwą, treścią i formą urzekają tak bardzo, że trudno oderwać od nich wzrok - dodaje Wiktoria Paduch.
     Prawie trzy tysiące prac oceniała komisja, która, ze względu na wysoki poziom tegorocznych prac, miała problem z wybraniem tych najlepszych. Pięcioosobowe jury obradowało w składzie: przewodniczący Stanisław Czuba - artysta plastyk, Wiktoria Paduch - autorka konkursu, Krystyna Szostak - artysta malarz, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, Ewa Wojtkiewicz - koordynator konkursów MDK oraz Zbyszek Opalewski - artysta grafik, dyrektor Galerii EL.
     Grand Prix przyznano artystom z Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 24 w Gdańsku - nauczycielce Helenie Sadłek oraz uczennicom: Katarzynie Ostrowskiej, Marcie Mlińskiej, Agacie Wiśniewskiej, Karolinie Dziekan, Marcie Gałka, Katarzynie Dąbrowskiej, Justynie Kwidzińskiej, Oldze Reszczyńskiej, Agacie Pisarewicz i Agnieszce Ratułowskiej.
     Pierwszą nagrodę indywidualną otrzymała Lina Jablonskyte (14 lat) z Kłajpedy. Drugie miejsce zajęła Marta Rjabiczenko (14 lat) z Kaliningradu. Na trzeciej pozycji znalazła się Żana Diagel (14 lat) z Kłajpedy.
     Jury przyznało również 48 nagród równorzędnych oraz 222 wyróżnienia. Specjalne dyplomy uznania otrzymali także nauczyciele, pod kierownictwem których młodzi artyści wykonali największą ilość prac.
     Prace laureatów oglądać można na wystawie w Elblągu oraz na wystawach towarzyszących w Polsce i za granicą. Na wystawie w Muzeum wyeksponowano 178 najlepszych, nagrodzonych prac, wykonanych różnymi technikami plastycznymi. Głównym motywem prac, zgodnie z ideą konkursu, są watki wątki morskie, ekologiczne, historyczne i mitologiczne. Autorami prac są dzieci i młodzież w wieku od 4 do 20 lat.
     Wystawę w Muzeum Archeologiczno-Historycznym będzie można oglądać do 30 czerwca.
     
OK

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama