UWAGA!

O odbudowie starych miast i retrowersji Starego Miasta Elbląga

 Elbląg, Prof. Maria Lubocka-Hoffmann
Prof. Maria Lubocka-Hoffmann (fot. DK).

Miasta obrócone w perzynę, zgliszcza, okaleczone zabytki – to obraz, który pozostawiła wojna nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, odbierając miastom ich pierwotny charakter, a mieszkańcom niekiedy poczucie tożsamości narodowej. Wojna zostawiła po sobie nie tylko ruiny, ale i problem związany z rekonstrukcją i odbudową starych miast. O odbudowie starych miast opowiadała konserwator zabytków i zabytkoznawca, prof. Maria Lubocka-Hoffmann.

W środę (19 maja) o godz. 17.30 w sali audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej odbył się wykład prof. Marii Lubockiej-Hoffmann pt. „O odbudowie starych miast i retrowersji Starego Miasta Elbląga”, zorganizowany przez Elbląskie Towarzystwo Naukowe im. Jana Myliusa „Societas Scientiarum Elbingensis”. Retrowersji, czyli próbie przywrócenia zniszczonym miastom ich struktury przy użyciu współczesnych środków architektonicznych. Był to pierwszy z cyklu wykładów, podczas którego Pani Profesor szczegółowo wprowadziła nas w tematykę obudowy miast tuż po wojnie i w latach późniejszych. Oto, co usłyszeliśmy.
       Inne były próby odbudowy miast w zniszczonych miastach Europy Zachodniej, inne w zburzonych miastach powojennej Polski.
       Na Zachodzie „nie ulegano historycznym emocjom” i nie próbowano odbudowywać miast według ich wcześniejszych form, lecz stosowano formy postmodernistyczne oraz ultranowoczesne rozwiązania architektoniczne i urbanistyczne. Przykładem takiego miasta jest Frankfurt nad Menem, który jest jednym z najbardziej awangardowych miast Europy. Również Kolonia straciła po wojnie swój staromiejski charakter, szereg ulic likwidowano, rozrzedzono nową zabudowę, w panoramie Kolonii pojawiły się wieżowce, tylko w okolicy rynku wzniesiono kamienice, jednak w bardzo uproszczonych, pozbawionych charakteru historycznego formach.
       Jednym z nielicznych miast Europy Zachodniej, gdzie zadbano o zachowanie starego rozplanowania i stosowano neutralne formy architektoniczne, harmonizujące ze starą architekturą, była Lubeka.
       W byłym NRD długo nie podejmowano prób odbudowy starych miast.
       W najbardziej zniszczonym włoskim mieście Genui podczas odbudowy stosowano formy neutralne, monotonne, a nawet prymitywne. Inaczej niż w Mediolanie, gdzie dążono do harmonizowania nowych form ze strukturą staromiejską, mimo stosowania neutralnych i modernistycznych form.
       W Polsce, gdzie straty w dziedzictwie kulturowym były nieporównywalnie większe, odbudowa starych miast budziła wiele emocji. Ogromne straty budziły w społeczeństwie lęk, wiązano je nawet z utratą tożsamości narodowej. W odbudowie starych miast zaraz po wojnie przeważała tendencja stosowania dotychczasowych rozwiązań konserwatorskich. Według starych rozwiązań odbudowywano Warszawę, Gdańsk czy Poznań. Natomiast w niektórych nielicznych polskich miastach do dnia dzisiejszego nie zostały podjęte próby odbudowy starych miast. Istniały cztery etapy odbudowy powojennych miast w Polsce: historyczny (w latach 1945-56), etap rozbudowy zharmonizowanej (w latach 1956-60), modernistyczny (w latach 1960-83) oraz retrowersja (lata 80-te do dnia dzisiejszego).
       Następnie Pani Profesor zatrzymała się przy omówieniu odbudowy Warszawy, którą w latach powojennych możliwie wiernie odwzorowywano, biorąc pod uwagę stare rozwiązania urbanistyczne i architektoniczne oraz nawiązując do form z XVIII, XIX i pierwszej połowy XX wieku. W Warszawie zachowały się wąskie uliczki, wiernie odtwarzano linie ulic i sylwetkę starego miasta.
       Wczorajszy wykład Pani Profesor był prelekcją wprowadzającą w tematykę odbudowy starych miast. Zapowiedziane zostały kolejne, podczas których zostanie również omówiona kwestia retrowersji Elbląga. Na kolejny wykład, zaplanowany na czerwiec, już dzisiaj serdecznie zapraszamy.
      
      

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • I w taki to oto sposób Warszawa jest dzisiaj "najpiękniejszą soc-real-stolicą" w Europie, tylko Mińsk - stolica Białorusi jest od niej "piękniejszy". .. ..
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    cegła elbląska w W-wie i Gdańs(2010-05-20)
  • A może tak byście informowali z tygodniowym choć wyprzedzeniem o takich wykładach, żeby człowiek miał szansę się przejść i kogoś mądrego od wielkiego dzwonu w tym mieście posłuchać?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    człowiek-pisior(2010-05-21)
  • Chciałbym bardzo się dowiedzieć, dlaczego więc rozebrano i nie sporządzono żadnej dokumentacji mostu zwodzonego na starym Mieście !? Gdzie byli obrońcy tożasamości i konserwatorzy w 1986 roku?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    nonidiot(2010-05-21)
  • A mówiła pani konserwator dlaczego nie wpisała na listę zabytkowych obiektów zakładów mięśnych, a zwłaszcza pięknej wieży wodnej ????? Wówczas kierownikowała konserwacji zabytków w Elblągu.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    //...//(2010-05-21)
  • Ani słowa o twórcach koncepcji Odbudowy Starego Miasta w Elblągu : czyli śp. Henryku Bagińskim oraz Maurycym Fedyku i Włodzimierzu Mielnickim. Szkoda, bo dzisiaj z każdym tygodniem, wzrasta liczba sióstr i ojców tego wielkiego Projektu.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Danka E.(2010-05-21)
  • A kto odpowie za te zaniedbania?
  • Śmiechu warte. .. .. A wieże ciśnień dlączego pozostawiono samym sobie?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    taaaa lipa(2010-05-21)
  • Pani Konserwator powinna za te zaniedbania odpowiedać!
  • ciocia stasia z serialu klan???
  • Czego ona chce? Po cholere uczepila sie naszej biednej starowki robiac z niej drugie osiedle za Politechnika. Juz jedno mamy pszepani. Teraz chcemy by starowka byla odbudowana jak najwierniej. Chcemy by tozsamosc miast odżyła. Swoje pomysly jak to bylo w komedii "Filip z konopii" powinna pani przedstawic w Afryce. Moze sie prawdzi np przeniesienie centrum na peryferia.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Bławatnik(2010-05-21)
  • Do Pani Danuty: autor tekstu podaje pod koniec, że podczas kolejnych wykładów zostanie omówiona kwestia retrowersji Elbląga. Proszę czytać uważniej. Również jestem zdania, że starówka powinna być odbudowywana jak najwierniej. Przeważają bowiem proste kształty budowli, podczas gdy wcześniej były one nakrapiane rzeźbami etc.
Reklama