
- Rok 2012 jest szczególny, bo oprócz stulecia związków lotnictwa z Elblągiem, obchodzimy także 55-lecie naszego aeroklubu – mówił Cezary Orlikowski, Prezes Aeroklubu Elbląskiego podczas otwarcia wczorajszej (31 maja) konferencji pn. „III Elbląskie Biennale Lotnicze 100- lecie lotnictwa w Elblągu”.
Konferencja, która odbyła się w siedzibie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej zainaugurowała obchody stulecia związków lotnictwa z Elblągiem. Jednym z wydarzeń powiązanych z uroczystościami będzie Międzynarodowy Zlot Pasjonatów Lotnictwa tzw. festyn lotniczy, podczas którego odbędzie się wiele atrakcji przygotowanych dla mieszkańców.
– Od dłuższego czasu władze miasta współpracują z Aeroklubem Elbląskim przy organizacji obchodów tego jubileuszu. 14 lipca na terenie Aeroklubu Elbląskiego odbędzie się festyn, który będzie się składał z dwóch części – mówił Rafał Gruchalski, dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej w Elblągu. – Pierwsza z nich będzie miała charakter pokazowy, lotniczy, powiązany z historią lotnictwa, a następnie odbędzie się część rozrywkowo – festynowa. Poza tym 1 lipca, w Ratuszu Staromiejskim, odbędzie się wernisaż wystawy, która zostanie sprowadzona z Muzeum Lotnictwa w Krakowie.
– Podczas obchodów będzie można zobaczyć Zespół Akrobacyjny „Biało- Czerwone Iskry”, samoloty i śmigłowce Straży Granicznej, wojsk lotniczych i marynarki wojennej, a także policji – zapowiadał Cezary Orlikowski, Prezes Aeroklubu Elbląskiego. – Poza tym planujemy zlot małych samolotów turystycznych oraz pokazy w takim zakresie, w jakim miały one miejsce dotychczas.
Podczas konferencji prelegenci przedstawiali różne aspekty historyczne, ekonomiczne, ale także przyrodnicze związane z lotnictwem. Pojawił się również element dotyczący prognoz rozwoju lotniska w Elblągu.
– Ta konferencja ma również wymiar pragmatyczny, zwłaszcza w naszym mieście, które może mieć w przyszłości status miasta posiadającego lotnisko o charakterze lokalnym – mówił prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk. – W strategii rozwoju społeczno- gospodarczego województwa warmińsko- mazurskiego lotnisko w Elblągu jest wśród trzech lotnisk lokalnych, dla których przewidziane jest wsparcie środkami Unii Europejskiej.

– W strategii rozwoju województwa, która obecnie jest aktualizowana, ujęte są trzy porty o charakterze lokalnym, w tym ten elbląski. Aktualnie mamy taką sytuację, w której Komisja Europejska dofinansowywała tylko i wyłącznie lotniska o charakterze regionalnym, na lotniska lokalne nie można było uzyskać żadnych środków finansowych – wyjaśniał Witold Wróblewski, członek Zarządu Województwa Warmińsko- Mazurskiego. – W związku z tym, że obecnie lotnisko lokalne nie może być bezpośrednio dofinansowane, powstał pewien pomysł gdzie tych funduszy szukać. W ubiegłym roku spotkałem się z przedstawicielami Aeroklubu Elbląskiego i zaproponowałem, by pomyśleć o innych programach transgranicznych, na przykład o Programie Współpracy Transgranicznej Litwa- Polska- Rosja, gdzie szczególne znaczenie miałoby położenie Elbląga. Jako, że w strategię rozwoju miasta Elbląga wpisane jest wybudowanie betonowego pasa na lotnisku, można by „połączyć siły” z obwodem kaliningradzkim, ale nie robić tego pod hasłem „budujemy lotnisko”, a potraktować to jako narzędzie do innych celów, na przykład związanych z rozwojem współpracy pomiędzy państwami.
– Niewątpliwie bardzo skrzętnie przyjrzymy się tym możliwościom, które przedstawił pan Witold Wróblewski. Będą miały tutaj swój udział trzy strony, a mianowicie władze miasta, aeroklub oraz władze województwa – wyjaśniał Cezary Orlikowski. – Trzeba rozważnie podejść do tych planów, bowiem należałoby zmodernizować infrastrukturę lotniska w zakresie, który jest przede wszystkim potrzebny aeroklubowi, aby mógł wypełniać swoją misję, ale także w takim, który potrzebny jest miastu i jego szeroko rozumianemu otoczeniu.
Honorowy Patronat nad Konferencją objął Grzegorz Nowaczyk, prezydent Miasta Elbląga oraz prof. Zbigniew Walczyk, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu.