UWAGA!

Mały ruch graniczny - zezwolenia

 Elbląg, arch.portEl
arch.portEl

27 lipca zaczęła obowiązywać Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o zasadach małego ruchu granicznego. Jakich formalności należy dopełnić, żeby uzyskać zezwolenie na przekraczanie granicy w ramach MRG przeczytacie w dalszej części artykułu.

Umowa o małym ruchu granicznym umożliwia wielokrotne przekraczanie polsko-rosyjskiej (lądowej) granicy przez mieszkańców stref przygranicznych obu państw: czyli po stronie rosyjskiej wszystkim mieszkańcom obwodu kaliningradzkiego (około miliona mieszkańców), a po stronie polskiej mieszkańcom znacznej części województw:
       - pomorskiego (powiaty: pucki, nowodworski, malborski, gdański oraz miasta: Gdynia, Sopot i Gdańsk)
       - warmińsko-mazurskiego (powiaty: elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki, olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski, olecki oraz miasta: Elbląg i Olsztyn).
      
       Zezwolenie uprawnia do wielokrotnego wjazdu, wyjazdu oraz przebywania w strefie przygranicznej obu państw. Dokument mogą otrzymać osoby posiadające miejsce stałego zamieszkania w strefie przygranicznej, od co najmniej trzech lat. Mały ruch graniczny dotyczy również ich współmałżonków i dzieci na utrzymaniu, nawet jeśli mieszkają w strefie przygranicznej krócej niż trzy lata. Ułatwienia obejmą także obywateli państw trzecich, którzy zamieszkują w obwodzie kaliningradzkim i w polskiej strefie przygranicznej.
      
       Zezwolenia wydają:
       - Polakom - ambasada Federacji Rosyjskiej w Warszawie i konsulat generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku,
       - Rosjanom - konsul RP w Kaliningradzie.
      
       Opłata za rozpatrzenie wniosku i wydanie zezwolenia wynosi 20 euro. Podobnie jak w umowach o małym ruchu granicznym z Białorusią i Ukrainą, z opłaty zwolnione są dzieci i młodzież do 16 roku życia lat, osoby, które przekroczyły 65 lat oraz inwalidzi wraz z osobami towarzyszącymi.
      
       Za pierwszym razem zezwolenie będzie wydawane na dwa lata, natomiast każde kolejne na pięć lat. Osoba, która przekroczy granicę na podstawie zezwolenia uprawniającego do małego ruchu granicznego może przebywać w wyznaczonych strefach przygranicznych jednorazowo do 30 dni, licząc od dnia wjazdu, jednakże łączny czas pobytu nie może przekraczać 90 dni w okresie każdych 6 miesiecy, liczonych od dnia pierwszego wjazdu.
      
       Zezwolenia nie otrzymają mieszkańcy rosyjskiej strefy przygranicznej, którzy w Systemie Informacyjnym Schengen (SIS) posiadają wpis o odmowie wjazdu oraz osoby stwarzające zagrożenie dla porządku publicznego i bezpieczeństwa wewnętrznego Polski.
      
       Mały ruch graniczny obowiązuje tylko na lądowych (drogowych i kolejowych) przejściach granicznych. Lądowe drogowe przejścia graniczne między Polską a Federacją Rosyjską, na których obowiązuje mały ruch graniczny to: Gołdap, Bezledy, Grzechotki i Gronowo, natomiast kolejowe (osobowe) przejście graniczne znajduje się w Braniewie.
       (źrodło: komunikat prasowy rzecznika wojewody warmińsko-mazurskiego)
      
       Wykaz dokumentów wymaganych do aplikowania o wydanie zezwolenia uprawniającego do małego ruchu granicznego:
      
       1. Wniosek o wydanie zezwolenia uprawniającego do małego ruchu granicznego.
       2. Ważny dokument podróży, rozumiany jako dokument potwierdzający tożsamość, uprawniający do przekraczania granicy państwowej i uznany przez Strony w tym charakterze, z wyjątkiem paszportu dyplomatycznego, paszportu służbowego, i książeczki żeglarskiej (oryginał i kopia).
       3. Dokument potwierdzający posiadanie miejsca ich stałego zamieszkania w strefie przygranicznej przez okres nie krótszy niż 3 lata ( oryginał i kopia).
      
       Wykaz dokumentów potwierdzających posiadanie miejsca stałego zamieszkania w strefie przygranicznej:

      
       Na terytorium Federacji Rosyjskiej:
       a) Paszport obywatela FR z adnotacją o rejestracji w miejscu zamieszkania w miejscowości położonej w strefie przygranicznej.
       b) Tymczasowy dowód osobisty obywatela FR z adnotacją o rejestracji w strefie przygranicznej,
       c) Świadectwo o rejestracji w miejscu zamieszkania w miejscowości położonej w strefie przygranicznej.
       d) Wypis z książki mieszkańców, potwierdzony przez organ ewidencji meldunkowej obywateli FR dokumentujący fakt zamieszkiwania w miejscowości położonej w strefie przygranicznej.
       e) Zezwolenie na stały pobyt cudzoziemca lub bezpaństwowca z adnotacją o rejestracji w miejscu zamieszkania w miejscowości położonej w strefie przygranicznej.
      
       Na terytorium RP:
       a) Dowód osobisty.
       b) Zaświadczenie o miejscu stałego zamieszkania wystawione przez właściwe organy RP.
       c) Karta pobytu.
      
       4. Pisemne uzasadnienie powodów wielokrotnego przekraczania polsko-rosyjskiej granicy państwowej, w szczególności ze względu na podtrzymywanie więzi rodzinnych, społecznych , kulturalnych, a także kontaktów ekonomicznych i innych, które według przepisów Państw stron nie są uznawane za zatrudnienie lub działalność zarobkową.
      
       5. Kolorowa fotografia.
      
       Wydane zezwolenie uprawnia mieszkańca strefy przygranicznej Państwa jednej Strony do wjazdu i pobytu w strefie przygranicznej Państwa drugiej Strony każdorazowo do 30 (trzydziestu) dni, licząc od dnia wjazdu, jednakże łączny okres pobytu nie może przekraczać 90 (dziewięćdziesięciu) dni w okresie każdych 6 miesięcy liczonych od dnia pierwszego wjazdu.
      
       źródło: strona internetowa Konsulatu Generalnego RP w Kaliningradzie.
      
       Z informacji uzyskanych w gdańskim Konsulacie Generalnym Rosji wynika, że pierwsze wnioski przyjmowane będą od piątku (27 lipca) w godz. 14-17.
       Wnioski można otrzymać w Wydziale Konsularnym lub wydrukować ze strony (są dostępne do pobrania  przez internet www.poland.mid.ru) a składać je należy w  Konsulacie przy ul. Batorego 15 w Gdańsku-Wrzeszczu, tel.(0-58) 341-10-88.
      

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Co za durny pomysł obejmować Puck a pomijać Sztum, który ma o wiele bliżej do granicy. Ta sama sytuacja w przypadku Olsztyna. Powiat cały aż do samego dołu a Ostróda, która ma bliżej od samego Olsztyna, została pominięta. Boshhhe kto to ustalał, czy w tym maczał ręce nasz prezydent, bo tak co chwile UM nadaje wiadomości o tym, że prezydent a to, to podpisał a to, tamto podpisał. Czy ktoś wie?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    0
    zła polityka(2012-07-24)
  • A dlaczego po zezwolenie do Gdanska? Czyzby juz naas podlaczyli do Pomorskiego? W Elblagowie nie bedzie mozna zalatwic tych formalnosci? Same pytanie a kto udzieli odpowiedzi?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    De facto(2012-07-24)
  • Ale ja tylko po benzyne, czy to bedzie uznane za kontakt biznesowy?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Zmotoryzowany(2012-07-24)
  • Jak po benzyne dla siebie to kwestie ekonomiczne.
  • dlaczego nei można wyrabiać pozwolenia w Elblągu, tylko trzeba dyrdać do Gdańska. ..
  • 20euro+koszta=300-400zl Kolejki są już duże a będą większe. Po samo paliwo już się nie opłaca. ..
  • a posrednicy pewnie za 600 beda zalatwiac
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,(2012-07-24)
  • wachy, waaachy !
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    1
    kierofca(2012-07-24)
  • papieroski papieroski pakujecie sie ludziska wszystkich na kanal nie wezma :d
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    0
    mlodas(2012-07-25)
  • Gdansk, Gdynia Sopot po to żeby im towary w galeriach i hipermarkietach lepiej schodziły. Gdyby te miasta pominieto to Tusek by nie otworzył wogóle w takich układach granic. Chociaż dzieki tym trójmiejskim galeriom oraz hipciom to ropsjanie przejeżdzaja chociaż przez Elblag.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Myto i tamto(2012-07-25)
  • Olsztyn to moim zdaniem wogule nie powinien byc brany pod uwage
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    1
    kierowca(2012-07-25)
  • Bo do Pucka Rusek chętniej pojedzie niż do Sztumu. Nad morze barania łąko
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    0
    jajajaj(2012-07-30)
Reklama