UWAGA!

Abolicja w ZUS nie dla wszystkich

 Elbląg, Abolicja w ZUS nie dla wszystkich
fot. Anna Dembińska

Dziś (15 stycznia) weszła w życie ustawa z dnia 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność. Według danych szacunkowych uprawnionych do skorzystania z niej jest przeszło 400 tys. osób. Zobacz, kto może skorzystać z umorzenia zaległości wobec ZUS i jakie warunki trzeba spełnić.

Tzw. ustawa abolicyjna umożliwia umorzenie nieopłaconych składek na własne ubezpieczenia w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. (Dziennik Ustaw z 2012 r., poz. 1551). Z możliwości umorzenia składek mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy mimo, że mieli taki obowiązek, nie opłacili składek na ubezpieczenia: emerytalne i rentowe, zdrowotne i wypadkowe, Fundusz Pracy, koszty upomnienia i koszty egzekucyjne naliczone przez komornika sądowego, dyrektora ZUS i Urząd Skarbowy wraz z odsetkami, jak również opłaty prolongacyjne.
       Co ważne, umorzenie składek nie zależy od przyczyn ich nieopłacenia. Dotyczy więc, zarówno tych, którzy nie płacili świadomie, jak i tych, którzy zadłużali się wobec ZUS nie z własnej woli.
       ZUS nie umorzy jednak składek, które przedsiębiorca powinien zapłacić za zatrudnionych przez siebie pracowników.
      
       Kto jest uprawniony do składania wniosku o abolicję w ZUS
       - osoby podlegające w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, działalności twórczej lub artystycznej, bądź działalności w zakresie wolnego zawodu, albo jako wspólnik jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub wspólnik spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej.
       - spadkobiercy i osoby trzecie wobec których ZUS wydał decyzje o przeniesieniu odpowiedzialności za zobowiązania płatnika z tytułu nieopłaconych przez niego składek na jego własne ubezpieczenia za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r.
      
       Jakie są kryteria, aby skorzystać z abolicji
       - nieposiadanie na dzień wydania decyzji o umorzeniu należności niepodlegających umorzeniu za wyjątkiem należności z tytułu składek za okres do 31 grudnia 1998 r. bądź też
       spłata należności niepodlegających umorzeniu w terminie 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się decyzji określającej warunki umorzenia lub w terminie wynikającym z zawartej umowy o rozłożeniu zadłużenia na raty.
      
       Terminy składania wniosków
       Osoby uprawnione mogą złożyć wniosek o umorzenie należności w terminie 24 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli od 15 stycznia 2013 roku.
       Natomiast osoby, którym ZUS po dniu wejścia w życie ustawy wyda decyzję o:
       podleganiu obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, wysokości zadłużenia z tytułu składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r., przeniesieniu odpowiedzialności na spadkobiercę lub osobę trzecią - będą mogły złożyć taki wniosek w terminie 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się decyzji, chyba że termin 24 miesięcy jest dłuższy.
      
       Jakie dokumenty przygotować
       W przypadku osób nie prowadzących pozarolniczej działalności w dniu 1 września 2012 r. oraz w dniu złożenia wniosku o umorzenie, jedynym dokumentem będzie poprawnie wypełniony wniosek o umorzenie należności.
       W przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność w dniu 1 września 2012 r. albo w dniu złożenia wniosku o umorzenie, dokumentami składanymi przez dłużnika będą:
       - poprawnie wypełniony wniosek o umorzenie należności,
       - wypełniony „Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis” (formularz dostępny jest w jednostkach ZUS oraz do pobrania ze strony lub wypełniony „Formularz informacji przedstawianych przez wnioskodawcę - w przypadku ubiegania się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie” (formularz dostępny jest w jednostkach ZUS oraz do pobrania ze strony)
       - oświadczenie zawierające informacje niezbędne do ustalenia kategorii ratingowej,
       - zaświadczenia/oświadczenie o udzielonej pomocy de minimis lub oświadczenie o nieotrzymaniu pomocy de minimis.
      
       Wnioski w sprawie umorzenia należności dostępne są: na stronie internetowej oraz na Sali Obsługi Klientów w każdej jednostce ZUS.
      
       Źródło: ZUS
      
oprac.mk

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Czyli nagrodę dostali ci biznesmeni, co nie płacili. Ich pracownicy to już dla państwa się nie liczą. A co jak pracownik za którego nie płacił składek taki "szef" chce pójść na emeryturę?
  • własnych składek (czyli tylko swoich - "szefa") - nie dotyczy zatrudnionych pracowników. Przeczytaj najpierw tekst zanim skomentujesz. .. .a swoją drogą to trochę nie uczciwe mimo wszystko wobec tych co płacili. .. kurcze mogłem nie płacić :D
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    znafca(2013-01-15)
  • Równość wszystkich obywateli względem prawa. Widać podcierają się tą konstytucją.
  • ileż to naszych rodzimych przedsiębiorców składek nie płaciło, ciekawe czy i kto teraz wróci do gry J.
  • Czyli. .. 611zł nie muszę zwracać ZUSowi? 25 stycznia maqm ogłoszenie wyroku, bo. .. pracodawca były namieszał w dokumentach :)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    kokospoko(2013-01-15)
  • Tak działa "nasz" system ekonomiczny, poduczcie się trochę: www.youtube.com
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Kakato(2013-01-15)
  • ehhh. .. ludzie. .. gdyby te 400 000 "dłużników" wyszło na raz na ulice, to rozwiązaliby ZUS w kilka dni. hmm. .. biedny uczciwy podatnik zawsze jest dojony przez system (a jak wiadomo, dziś system jest głównie sterowany przez banki i ich wirtualne pieniądze, nawet NBP niewiele ma już wspólnego z produkcją naszych (?) pieniędzy). .. a ha, zapomniałem - emerytur nie będzie. ZUS już je przejadł, teraz tylko pozostaje zadłużać nasze wnuki i prawnuki. Dzieci już narodzą się z "grzechem pierworodnym zadłużenia bankowego ich rodziców". .. no. .. chyba, że coś z tym w końcu zrobimy. .. ale do tego potrzeba więcej świadomości, edukacji i oświecenia, jak i braku polityki w życiu - dlatego najlepiej ją wykopać w kosmos, wyłączyć TV (która tak przecież kłamała za komuny - dziś już nie kłamie???; ) a zająć się naszymi rzeczywistymi problemami.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Polski Anarchista(2013-01-15)
  • Chamy w ten sposób nagradzaja tych, którzy obowiązki maja w d. .. .. Sami nakradli miliardy, to i plepsowi dają cos POlizać. Szok.
  • ten przepis pokazue jak na dloni, ze wszyscy ci co placili to, -gamonie, niedorajdy zyciowe, bo szkoda nawet tworzyc im przepisow abolicyjnych, bo i tak nie chca isc pod prad!!!
  • Od pięciu lat płacę składki w terminie, czy zarobię czy nie. Po przeczytaniu tego artykułu czuję się jak jakbym była jakaś nienormalna. .. ..
  • Czy warto płacić? Ja wiem, że po drodze egzekucja jest długa, tytuł wykonawczy, urząd skarbowy, zajęcie konta, zajęcie samochodu i innych ruchomości, hipoteka na nieruchomości, komornik sądowy, licytacje, wezwania, wyjaśnienia, kontrole. Umorzenie, przedawnienie, ok, ale abolicja? Miliony płacących zostały wyr. .. chane
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    kandydat Salceson(2013-01-16)
  • Warto pod tych darmozjadów bombę podsadzić!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Uczciwy płatnik(2013-01-19)
Reklama