UWAGA!

Z miłości do teatru „łapali” ruble

 Elbląg, Dziś "zagrała" publiczność
Dziś "zagrała" publiczność (fot. AD)

W elbląskim teatrze trwają przygotowania do premiery „Mistrza i Małgorzaty” Michaiła Bułhakowa w reżyserii Grigorija Lifanova. Klasyczna perełka literatury, która mimo upływu lat nie traci nic ze swojej mocy i aktualności, wzbogacona zostanie współczesną techniką. Dziś (5 marca), na potrzeby spektaklu, zarejestrowana została scena z udziałem publiczności. A z „nieba” poleciały ruble.

Najpierw trochę historii: Michaił Bułhakow pisał swoją powieść (początkowo pod tytułem „Konsultant z kopytem”) przez wiele lat, nieustannie zmieniając i poprawiając już napisane fragmenty. Aż do śmierci w 1940 r. dokonywał korekty nie uzyskując do końca zadowalającej go wersji. Powieść „Mistrz i Małgorzata” ukazała się drukiem dopiero w latach 1966-67, ale i tak w wersji ocenzurowanej (tematyka utworu była porażająca i mocno niewygodna dla komunistycznej władzy ZSRR). W wersji prawie pełnej trafiła do rąk czytelników na początku lat 70. Ostatecznie opowieść o szatanie, „który wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro" weszła do kanonu arcydzieł światowej literatury.
      
       Tu i teraz
       I właśnie tym dziełem zespół Sewruka chce uczcić Międzynarodowy Dzień Teatru. W elbląskim teatrze trwają przygotowania do premiery, którą zaplanowano na 24 marca. Aktorzy pracują pod okiem rosyjskiego reżysera (bo i któż, jak nie Rosjanin najlepiej rozumie Bułhakowa), Grigorija Lifanova. Dzieło Bułhakova, które mimo upływu czasu nie traci nic ze swojej mocy i aktualności, w Elblągu zostanie wzbogacone współczesną techniką. Dziś (5 marca), na potrzeby spektaklu, zarejestrowane została scena z udziałem publiczności.
      

 


       - W trakcie spektaklu będą wykorzystywane sceny multimedialne, nie tylko nagrywane wcześniej z aktorami , ale również, a może przede wszystkim, z publicznością – wyjaśniał Tomasz Walczak, rzecznik prasowy Teatru im. Aleksandra Sewruka. - Jest taki fragment, w którym Woland chce pozyskać mieszkańców Moskwy i w tym celu rozrzuca pieniądze. I tu właśnie nasza publiczność będzie wcielała się w tych mieszkańców. Wydrukowaliśmy ruble z 1923 r., o które będziemy walczyć (śmiech).
       Wideomateriał zostanie wykorzystany w spektaklu, dzięki czemu widz będzie mógł zobaczyć siebie na scenie. Chęć do udziału w teatralnej przygodzie zgłosiło ok. 40 osób. Ostatecznie na godzinę 16 w foyer stawiło się niewiele ponad 20.
       - Mieliśmy bardzo mało czasu na zorganizowanie widza – tłumaczył Tomasz Walczak. – Próbowaliśmy reklamować naszą akcję w mediach, próbowaliśmy także zachęcić elbląskich studentów. Niestety, szczególnie to środowisko najtrudniej zaktywizować.
       Ci, którzy przyszli to - jak deklarowali - prawdziwi miłośnicy teatru.
       - Jestem miłośnikiem elbląskiego teatru, jego wykonania zawsze mnie fascynowały, stąd moje przybycie dziś – przyznała Jolanta Marcinkiewicz. – Najbardziej podobało mi się „Okno na parlament”, którego już, niestety, nasz teatr nie gra. A sztuki „Mistrz i Małgorzata” jeszcze nie miałam okazji widzieć więc tym bardziej jestem ciekawa efektu.
       Miejsce obok na widowni zajęła 18-letnia Joanna: - Bardzo lubię teatr i ciekawią mnie spektakle, i miałam ochotę przyjść.
       Z miłości do teatru na „grę” w „Mistrzu i Małgorzacie” zgodziła się także Marianna Stacharska z Malborka: - Jestem wielbicielką teatru elbląskiego. Wielokrotnie tu przyjeżdżałam na spektakle. Ponadto jestem uczestniczką kursu dla nauczycieli pn. „Mój warsztat teatralny”. Kurs bardzo wzbogacił mnie i mój warsztat, a zdobyta wiedza bardzo przydaje się w mojej pracy.
       Oko kamery zarejestrowało publiczność, gdy ta chwytała ruble. My będziemy mogli to zobaczyć już 24 marca.
      

A

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • już teraz moje dłonie biją brawo dla elbląskiego teatru, zmierzyć się z najwybitniejszą książką jaką kiedykolwiek napisano w dziejach ludzkości (Pismo Święte i Koran zostawmy w spokoju) to nie byle co. Pamiętam wystawianego w Gdańsku MiM przez teatr Stu w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego, niezła jazda była wtedy.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Heronim Zabiełło(2013-03-06)
  • Autoreklama jest zabiegiem skutecznym, ale tylko podana lekko i strawnie !. Tutaj przekroczono granice dobrego smaku. .. .i mamy efekt Komiczny. To zapewne kolejna kreacja alternatywna - Działu Promocji Teatru.
  • młodzi ludzie mobilizować się potrafią, należy tylko użyć innych sposobów marketingowych. Nie obrażać się na młodych, że trudno ich zmobilizować, tylko dotrzeć inną drogą. To już jest inny świat. Internet. Nie można w niego wejść tylko trochę, niestety. Albo zapomnieć i szukać niszowych rozwiązań. Dowód, że można szybko skrzyknąć ponad 500 młodych ludzi w jednym miejscu : www.portel.pl
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    marketingowiec internetowy(2013-03-06)
  • Kreacja alternatywna, tak to ciekawe i nie koniecznie mądre ! Albowiem, ma się nijak do tekstu obok. Ale jak brzmi ! Kreacja alternatywna. Mądrego miło poczytać - ale jak zrozumieć ? Oto jest pytanie !
Reklama