UWAGA!

Elbląskie Nagrody Kulturalne rozdane

 Elbląg, Adrianna Ronżewska-Kotyńska została jedną z nagrodzonych w kategorii  Kreatora Kultury
Adrianna Ronżewska-Kotyńska została jedną z nagrodzonych w kategorii Kreatora Kultury (fot. WS)

- Mecenat miasta nad artystami i ludźmi kultury to pokrótce idea Elbląskich Nagród Kulturalnych. To nie tylko wyróżnienie i honor, ale także różne formy wsparcia zdolnych elblążan – takie słowa padły podczas Gali Nagród Kulturalnych, która odbyła się wczoraj (4 kwietnia) w elbląskim Ratuszu Staromiejskim. Zobacz fotoreportaż.

Galę otworzył występ zdolnego klarnecisty Dominika Grędzińskiego, 24-letniego elblążanina, doktoranta Akademii Muzycznej w Gdańsku, laureata Stypendium Artystycznego Miasta Elbląga. O piękny wystrój i oprawę plastyczną gali zadbali zaś uczniowie Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym, a przez całą uroczystość na scenie przygrywał zespół z Młodzieżowego Domu Kultury. Zachwycił także udany występ Jakuba Grzelachowskiego, piętnastoletniego wiolonczelisty z elbląskiej szkoły muzycznej.
       Elbląskie Nagrody Kulturalne przyznano w trzech kategoriach: Kreator Kultury, Wydarzenie Roku oraz Nagroda Artystyczna Prezydenta Elbląga. Dodatkowo młodym zdolnym elbląskim artystom przyznano 26 Stypendiów Artystycznych.
       - Stypendia Artystyczne skierowane są do młodych utalentowanych osób, laureatów festiwali i konkursów, uczniów i absolwentów szkół artystycznych – powiedziała prowadząca galę Mira Stankiewicz. - Stypendyści otrzymują dofinansowanie na realizację działań związanych z własnym rozwojem artystycznym.
       Z rąk prezydenta miasta Elbląga Grzegorza Nowaczyka stypendia odebrało 26 zdolnych elblążan. Mimo młodego wieku uhonorowani mogą pochwalić się licznymi artystycznymi sukcesami. Nie brakuje wśród nich przyszłych muzyków: skrzypków, gitarzystów, wiolonczelistów, pianistów, klarnecistów czy kompozytorów oraz plastyków, malarzy i fotografów, laureatów licznych konkursów, autorów wystaw i uczestników plenerów. Uhonorowani artyści to głównie uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu, Akademii Muzycznej w Gdańsku, Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i w Krakowie. Wśród laureatów znalazła się także uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku oraz przyszli filmowcy i reżyserzy.
       Stypendium Artystyczne Miasta Elbląga otrzymali: Maja Andrzejewska, Aleksandra Cieślak, Karolina Gibas, Monika Matysiak, Karolina Nowotczyńska, Sandra Maria Springhorn, Miriam Stołowska, Marta Tyszkowska, Dominika Borowska, Adrianna Leszczyńska, Joanna Tomaszewska, Ewelina Leszkowska, Samira Arrami, Anna Kolasińska, Wioleta Orzechowska, Paulina Sadło, Sara Miedziejewska, Gabriel Ciechorski, Dariusz Gatza, Jakub Grzelachowski, Andrzej Józefów, Mikołaj Wojciechowski, Mateusz Wojtyński, Dominik Grędziński, Wojciech Fus oraz Łukasz Sienkiewicz.
       - Mecenat miasta nad artystami i ludźmi kultury to pokrótce idea Elbląskich Nagród Kulturalnych – mówiła Mira Stankiewicz. - To nie tylko wyróżnienie i honor, ale także różne formy wsparcia zdolnych elblążan. Tu liczą się talent i zasługi, a nie tylko wiek. O tym przekonamy się dzisiaj oklaskując ludzi, którzy dbają o to, by teraz i w przyszłości nie zabrakło nam tego, co duszy potrzeba.
       Jedną z kategorii Elbląskich Nagród Kulturalnych była Nagroda Kreatora Kultury. Przypadła ona w udziale trzem wyjątkowym osobom zaangażowanym w rozwój kulturalny naszego miasta. Pierwsza nagroda przypadła w udziale Adriannie Ronżewskiej-Kotyńskiej, architektowi, ale także nauczycielce Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym, współorganizatorce wystawy DesignEL, prezentującej twórczy potencjał elbląskich firm związanych z branżą projektową oraz wydarzenia „ziElbląg” oraz pomysłodawczyni wielkoformatowej pracy architektoniczno-graficznej „Audiomurale” zrealizowanej w ramach projektu „Przebudzenie - przed końcem świata” organizowanego przez Centrum Sztuki Galerię EL.
       Kolejną wyróżnioną została Anna Selke. Na co dzień dekoratorka wnętrz. Popularyzatorka jazzu w Elblągu. Dzięki jej zaangażowaniu w naszym mieście odbyło się wiele wystaw czołowych polskich artystów, wieczorów literackich i spotkań muzycznych. Od ponad 17 lat Anna Selke prowadzi Klub Środowisk Twórczych Krypta.
       Kolejnym kreatorem kultury został nauczyciel historii w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Elblągu oraz społecznik Piotr Imiołczyk. Któż nie zna organizowanych przez niego inscenizacji historycznych i happeningów jak: „Piekarczyk”, Marsz Podchorążych czy marsz „Non Omnis Moriar”? Wydarzenia te stały się już integralnym elementem życia kulturalnego naszego miasta. Piotr Imiołczyk na co dzień rozpoznawalny w swoim zielonym „służbowym stroju”, podczas gali niezwykle dostojnie prezentował się w garniturze. Jednak nie od razu można go było w nim rozpoznać.

 


       - Wszystko, co otrzymałem, zawdzięczam genom – powiedział wzruszony Piotr Imiołczyk. - Już nie będę mówił o Potockich, Czarnieckich czy Bielskich, z których pochodzę, chcę jednak podkreślić, że najwięcej zawdzięczam mojej mamie Krystynie i mojemu tacie Tadeuszowi, którzy też byli nauczycielami. Ten zawód mam we krwi już od czterech pokoleń. Otrzymana nagroda nie jest tylko dla mnie, ale dla tego wspaniałego miasta, dla tych wspaniałych dzieci, które ze mną we wszystkim uczestniczą – dodaje. - Pragnąłbym z tego miejsca podziękować w szczególności moim koleżankom i kolegom z przedszkoli, że mimo niskich temperatur 8 marca regularnie przychodzą na „Piekarczyka”. Dziękuję także wszystkim nauczycielom i dyrektorom szkół, którzy mnie wspierali oraz elbląskiemu muzeum. Podziękowania kieruję także do moich przyjaciół z Elbląskiego Forum Odtwórców Historycznych: Wojtka, Kazika, Janka, Pawła oraz do nauczyciela z mojej szkoły, Zbyszka, który daje mi tyle energii, że aż sam się zadziwiam. Na sam koniec chciałbym wyjaśnić jedną rzecz. Byłem dziś pytany, dlaczego nie jestem w stroju służbowym, który mnie w tym mieście jakby kreuje, co sprawia, że gdy go nie noszę, ludzie mnie nie rozpoznają. Pragnę jednak oznajmić, że posiadam, jak sami Państwo widzicie, co najmniej dwa garnitury – śmiał się.
       Kolejną nagrodę przyznano w kategorii Wydarzenie Roku. Tym razem uhonorowano „Jazzbląg Festiwal”. Podczas tego nowego wydarzenia kulturalnego w Centrum Sztuki Galerii EL zagrała czołówka polskich muzyków jazzowych. Już pierwsza edycja festiwalu spotkała się z ogromnym zainteresowaniem publiczności. Festiwal odwiedziło ok. tysiąca widzów z Elbląga, Trójmiasta, Olsztyna, Malborka, Warszawy oraz turyści wypoczywający na Mierzei Wiślanej. Już dziś czekamy na kolejną dawkę dobrej muzyki, którą „Jazzbląg Festiwal” zapewni już w lipcu.
       Laureatem Nagrody Artystycznej Prezydenta Elbląga został wybitnie utalentowany wiolonczelista elbląskiej szkoły muzycznej Mikołaj Wojciechowski, czterokrotny laureat Stypendium Artystycznego Miasta Elbląg, dwukrotny Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureat wielu nagród i wyróżnień w prestiżowych konkursach.
      

dk

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Panie Piotrze toś Pan prawdę najprawdziwszą powiedział - "Otrzymana nagroda nie jest tylko dla mnie, ale dla tego wspaniałego miasta, dla. .. "
  • Z tymi genami nie byłbym taki pewien. Chociaż, gdy się popatrzy uważnie to może i tak być. Ale ja widzę Panie Imiołczyk w Panu raczej podobieństwo do imć Pana Zagłoby niż do Pana Potockiego. Ale znam życie i wiem, że ojców można mieć wielu. Matka, wystarczy jedna. Sądząc po czuprynie i ogólnie po postaci, spóźniłeś się asan na plan filmowy. Pewnie "Potopu" lub "Ogniem i Mieczem " Nie martw się rycerzu, Tyś sam jesteś opowieścią. Tylko nie znalazł się jeszcze drugi p. Sienkiewicz, żeby przygody Twoje opisał. Chociaż nagroda lichutka to ważne, że jest i możesz asan mówić : Jam to niechwalący się otrzymał. Chociaż, ze skromnością u Waszmości różnie bywa. Boś przemowę zacząłeś z górnego C. Widać, żeś za złotymi drzwiami dworu chowany. Ale, głowy najgorliwsza przemowa, co prawda nie rozkołysze, ale od czego jest wino. Tylko nie mów, żeś nie pijący, bo sobie i towarzyszom z chorągwi sromu przyniesiesz. Szczególnie tym od Wikingów Oni wino podobno nie z rogów, a z kaloszy piją. A stan z jakiego Ty ród wywodzisz, to też nie są ludzie niepijący. Bo gdybyś nie daj Bóg nie trunkowy był, to przy stole nudzić będziesz, a niewielu to zdzierży. Zatem pamiętaj, jeśliś pijący to towarzystwo znajdziesz, a jeśli nie, to i tak kompanem naszym zostaniesz.
  • Wyjątkowo nagrody dostali ludzie, którzy w pełni na nie zasłużyli. Miasto i my wszyscy mamy prawdziwe powody do zadowolenia. Pewnie, że mogłoby być więcej nominowanych, ale nie bądźmy nachalni.
  • a ja się pytam czego obawiają się przeciwnicy REFERENDUM? tego że zostanie odwołany prezydent i rada miasta? mamy DEMOKRACJĘ i zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy zmian mogą iść na referendum oraz oddać stosowny głos - chyba że przeciwnicy referendum są przekonani na 100% że jednak mieszkańcy odwołają obecną władzę a to przecież nie jest w ich interesie więc trzeba za wszelką cenę bombardować głupimi wpisami starając się zniechęcić niezdecydowanych mieszkańców do pójścia na referendum CYKORY i tyle dbają o własne cztery litery - moim zdaniem kto chce mieć wpływ na to co się dzieje w mieście i jaki to ma wpływ na jego życie powinien pójść na REFERENDUM i oddać swój głos zgodny z własnym sumieniem
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    14 kwietnia 2013(2013-04-05)
  • A, ja odpowiem ci wszędzie wciskający się kurzu. Nikt się was nie boi, bo nie sposób się bać mijającego dnia. Bo nie sposób bać się wyrzucanych śmieci do pojemnika. Nie sposób się bać spuszczanej wody w sedesie. Kim ty jesteś błaźnie, że śmiesz zakłócać nam spokój po dniu pracy. Czy ktoś ciebie zapraszał tu, gdzie bywają kulturalni ludzie, a czy ty wiesz, że jesteś już nudny i najwyższa pora aby ktoś dorosły ci powiedział : Paszoł Won !
  • no proszę-jest, a na rynku baby mówili że już wyprowadził się. Ach, tę baby
  • panie nowaczyk odpowie pan mieszkańcom Naszego Miasta dlaczego pan na siłę pazurami trzyma się fotela prezydenta dlaczego pana ludzie zatrudnieni w UM próbowali zdyskredytować grupę referendalną oraz wnosząc do organów ścigania dziwne i śmieszne zgłoszenia przecież ludzie o czystych rękach nie powinni się niczego bać i czekać na wyjaśnienie sprawy w demokratyczny sposób chyba że są jakieś powody do obaw ?
  • Prezydent chcąc nie chcąc jest zakładnikiem procedur demokratycznych. To ustawodawca stworzył ustawę, która jasno określa od kiedy do kiedy trwa kadencja prezydenta miasta. Poważni ludzie tak mają, że dochowują umów i trwają tam gdzie mają trwać. I choćby wszyscy bezrobotni i niezadowoleni mówili dosyć już mamy pana, to raz postawiony na to stanowisko, ma na nim trwać. Do końca kadencji. Człowiek o czystych rękach nie musi ich brudzić sobie byle czym i byle gdzie, ponieważ kulturalni ludzie podają sobie ręce witając się, składając wizyty i rewizyty. Szorstka ręka jest przeważnie niemiło odbierana. Proszę pytać, bo kto pyta nie błądzi.
  • Brawo Panie Imiołczyk!!!
  • Brawo Piotr; )
  • Zgadzam się. Nagrody w tym roku wręczone zasłużenie dla wszystkich laureatów. Bardzo, bardzo to cieszy. GRATULACJE dla wszystkich nagrodzonych!!!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    kra na rzece(2013-04-05)
  • brawo gabryś, tak trzymaj :d
Reklama