UWAGA!

Elbląg – Kaliningrad. Polsko-rosyjski program transgraniczny

 Elbląg, Kaliningrad. Robocze spotkanie polsko- rosyjskiego zespołu projektowego,
Kaliningrad. Robocze spotkanie polsko- rosyjskiego zespołu projektowego, fot. nadesłana

Remont bazy pogotowia przy ul.Orzeszkowej i zakup nowych ambulansów – to tylko niektóre z zadań, jakie zrealizowane zostaną do końca przyszłego roku w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Litwa – Polska – Rosja 2007 – 2013.

Pod koniec grudnia 2012 r. w Warszawie dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu Elżbieta Gelert podpisała z partnerami z Kaliningradu umowę dot. projektu pn. „Rozwój nowoczesnych zespołów ratownictwa medycznego polegający na modernizacji infrastruktury, rozbudowie systemów wspomagania decyzji oraz podniesieniu jakości świadczeń medycznych w oparciu o współpracę trans graniczną”.
       - Jest to projekt realizowany w partnerstwie przez Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu i Miejską Stację Pogotowia w Kaliningradzie – informuje koordynator projektu Renata Bednarczyk z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego Elblągu – Polsko- rosyjska współpraca będzie miała charakter symetryczny, co oznacza, że podobne działania prowadzone będą równocześnie w bazach pogotowia ratunkowego po obu stronach granicy.
       Wart ponad 2 mln euro projekt zakłada szereg działań usprawniających funkcjonowanie struktury Działu Ratownictwa Medycznego. I tak, niebawem rozpocząć się ma długo oczekiwana modernizacja starych pomieszczeń bazy wyjazdowej Pogotowia Ratunkowego przy ul. Orzeszkowej 6 w Elblągu. Obiekt zostanie przebudowany i poddany gruntownemu remontowi.
       Drugim, nie mniej konkretnym efektem projektu będzie zakup na potrzeby elbląskiego Pogotowia Ratunkowego trzech dodatkowych ambulansów wraz z nowoczesnym wyposażeniem.
       Kolejnym z założeń jest poprawa systemu wspomagania decyzji w sytuacjach nagłego zagrożenia zdrowia lub życia - poprzez wdrożenie nowoczesnego systemu transmisji danych (m.in. zapisu 12 - odprowadzeniowego EKG).
       - Jest to system, który pozwoli nam zdiagnozować pacjenta już bezpośrednio w karetce. W efekcie chory dużo szybciej trafi na odpowiedni oddział. To bardzo istotne w sytuacjach, gdy liczy się każda minuta – podkreśla Michał Missan, szef elbląskiego Działu Ratownictwa Medycznego.
       Polsko-rosyjska współpraca będzie też znakomitym forum do wymiany doświadczeń pomiędzy partnerami projektu. W planach jest cykl dwustronnych spotkań i specjalistycznych szkoleń, w których wezmą udział ratownicy medyczni, dyspozytorzy oraz lekarze pogotowia ratunkowego z Elbląga i Kaliningradu. Szkolenia dotyczyć będą m.in. międzynarodowych standardów ratownictwa medycznego ( na potrzeby szkoleń zakupione zostaną nowoczesne fantomy do ćwiczeń ratowniczych).
       Przy okazji na wyglądzie i standardzie zyska sala konferencyjna Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu, która - na potrzeby zaplanowanych szkoleń – zostanie zmodernizowana i wyposażona w nowoczesny sprzęt audiowizualny..
       Projekt pn. „Rozwój nowoczesnych zespołów ratownictwa medycznego polegający na modernizacji infrastruktury, rozbudowie systemów wspomagania decyzji oraz podniesieniu jakości świadczeń medycznych w oparciu o współpracę transgraniczną” trwać będzie
       do końca roku 2014.
       Całkowita wartość projektu - 2.188.386,27 euro
       Dofinansowanie projektu - 1.969.547,64 euro
       Wkład własny szpitala - 218.838,63 euro
       Więcej o projekcie na www.szpital.elblag.pl w zakładce „Projekt transgraniczny”
      
Anna Kowalska, Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Te wszystkie wasze projekty to psu o tyłek rozbić żaden z nich nie p[oprawi lecznictwa a wręcz przeciwnie jaszcze bardziej zagmatwa je znowu nazatrudniacie masę darmozjadów wszystko co robicie jest zawsze pod górę i to dużą górę większa niż rysy ciągle nowe projekty nowe NFZ i inne organizację zawsze gorsze
  • Olsztyn będzie realizował jeszcze zgłoszenia z Litwy i Rosji a dyspozytorem bedzie Batman
  • Na orzeszkowej będą Elblaskie brygady tygrysa
  • To kto wreszcie zarządza Pogotowiem Ratunkowym w województwie warmińsko-mazurskim: pani Elżbieta Gelert czy pan wojewoda Marian Podziewski ?????
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    czekający na Pogotowie(2013-04-08)
  • Dzieki bierności i bezradności naszego prezia, przeniosiono nam dyspozytornie do lolsztyna. To bardzo duze dokonanie prezia, a ludzie mowia ze on nic dla miasta nie zrobil
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    cwaniaczyk(2013-04-08)
  • Gdy trzeba było podejmować niewygodne decyzje przy reformowaniu struktur Pogotowia Ratunkowego pani Gelert próbowała zaistnieć jako dobra obrończyni zwalnianych pracowników mając gdzieś życie poszkodowanych w razie wystąpienia większej katastrofy wymagającej użycia karetek z kilku baz znajdujących się na terenie województwa. Teraz, gdy trzeba udostępnić salę na przeszkolenie kierowców i ratowników do wymogów zreformowanej struktury organizacyjnej i są pieniądze na nowe karetki wstrętne babsko kreuje się na organizatora nowoczesności.
Reklama