UWAGA!

„Mali Einsteini” odkrywają świat

 Elbląg, „Mali Einsteini” odkrywają świat
fot. Witold Sadowski

Tworzenie prognozy pogody, obserwacje pod mikroskopem, pomoc przedmedyczna, tworzenie brył geometrycznych, poznawanie tajników psychologii, cyfrowa obróbka zdjęć, marsz na orientację to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych w ramach XI Bałtyckiego Festiwalu Nauki, który odbył się dziś (23 maja) w PWSZ w Elblągu. Zobacz fotoreportaż.

„Mali Einsteini”
       Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych XI Bałtycki Festiwal Nauki przyciągnął tłumy spragnionych wiedzy elblążan: przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Wystawione na uczelnianym placu namioty stały się dziś wielką skarbnicą wiedzy z różnych dziedzin. W jednym z namiotów „mali Einsteini” z SP nr 18 i SP nr 1 prezentowali własnoręcznie wykonane wynalazki naukowe, wykonywali doświadczenia i eksperymenty. Olga z SP nr 18 przywiozła ze sobą ciecz nieniutonowską zrobioną z mąki ziemniaczanej i wody: - Jak się włoży w nią powoli palec, to dotyka się dna, a jak się w tę masę mocno postuka, to dotyka się ciało stałe – mówi. Koleżanka Olgi zaprezentowała doniczkę, która sama podlewa kwiatki oraz butelkę dla ciekawskich. Kasia z IV d miała z kolei wiele do powiedzenia na temat magnesów: - To jest magnes – pokazuje. - Jest to ciało z materiału ferromagnetycznego – dodaje z dumą. - Magnes można rozpoznać dzięki dwóm biegunom: północnym i południowym. Są różne rodzaje magnesów np. neodymowe, trwałe, elektromagnesy.
       Paulina z II a opowiadała o złudzeniu optycznym związanym z załamaniem światła w przewodzeniu między wodą a powietrzem. Tomek przyniósł ze sobą karbid: - Przyniosłem karbid, z którego, gdy zmiesza się go z wodą, wychodzi gaz i jeśli się go wtedy podpali to będzie się palił, dopóki nie zabraknie wody – mówi z dumą.
      
       Dobre przed urlopem
       W sąsiednim namiocie uczniowie mogli na chwilę przenieść się w najdalsze zakątki naszego globu: - Na naszym stoisku „Świat turystyki” prezentujemy stare eksponaty jako zagadki dla dzieci. Dzieci bardzo chętnie podchodzą i bawią się nimi – mówi wykładowca Instytutu Ekonomicznego PWSZ w Elblągu, dr inż. Tomasz Winnicki. - Wkrótce odbędzie się także prezentacja dla starszych dzieci na temat mocnych i słabych stron turystyki oraz funkcji i dysfunkcji turystyki. Dla mniejszych dzieci przewidziana jest pogawędka na temat wyjazdów i ich specyfiki.
       Zainteresowani mogli wziąć także udział w warsztatach turystycznych: - Warsztaty turystyczne przeznaczone są dla dzieci i młodzieży głównie w wieku gimnazjalnym – mówi wykładowca Instytutu Ekonomicznego PWSZ w Elblągu, Kamila Urbańska. - Każdy ich uczestnik otrzymuje paszport turystyczny, w którym ma do zrealizowania cztery zadania. Za każde zadanie otrzymuje pieczątkę. Po zgromadzeniu wszystkich uczestnicy otrzymują nagrodę. Jest to nagroda książkowa związana z turystyką regionu, Polski Europy, świata.
      
       W świecie nauki
       W jednym z namiotów można było poznać nowinki i ciekawostki technologiczne: techniki skanowania obiektów do postaci 3D, budowę i zasady działania układów mikroprocesorów czy cyfrową obróbkę zdjęć.
       - Ten namiot reprezentowany jest przez koło naukowe „Future 3D” – mówi student Informatyki Stosowanej, Marcin Bogiel. - Koło działa w PWSZ w Elblągu przy Instytucie Informatyki Stosowanej. Dziś prezentujemy trzy sekcje: robotykę, stanowisko grafiki trójwymiarowej oraz grafikę 2 D. Największą atrakcją jest gra, która wykorzystuje kontroler ruchu KINECT. Uczestnicy festiwalu będą mogli sobie zrobić zdjęcie w trójwymiarze. Również na stanowisku grafiki 2D będzie można sobie zrobić zdjęcie, które potem będzie przerabiane za pomocą programów graficznych.
       Chętni mogli spróbować swoich sił w marszu na orientację w uczelnianym budynku. Musieli pokonać trasę szukając ukrytych punktów kontrolnych, posługując się planem i kompasem. Również w budynku PWSZ nie zabrakło atrakcji. W salach wykładowych przygotowano równie interesujące stanowiska, na których m.in. objaśniano zasady symetrii w sztuce, matematyce, przyrodzie organicznej i nieorganicznej, przekazywano wiedzę na temat, jak nie ulec manipulacji czy jak założyć „spółdzielnię socjalną”. Uczniowie mogli się także zapoznać z podstawowymi technikami i procedurami przedmedycznymi, dokonać obserwacji mikroskopowych wybranych tkanek zwierzęcych czy poznać wiele zabaw i gier rozwijających myślenie matematyczne.
       Bałtycki Festiwal Nauki z każdym rokiem cieszy się coraz większym powodzeniem i już na dobre wpisał się w tradycję naszego miasta. Z niecierpliwością czekamy więc na kolejne nowinki naukowe. A że nauka bywa nieprzewidywalna i rozwija się z prędkością światła, z pewnością jeszcze wiele nas może zaskoczyć.
      
dk

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Jestem, co roku na BFN. Jeszcze nigdy tak źle organizacyjnie nie było!!! Totalny bałagan i brak kontroli! Zmiana godzin, . .. wymieniać można byłoby i wymieniać. Dla studentów, jak zwykle wielkie brawa-daliście z siebie dużo i dla dzieci z SP 18-do Was zawsze warto nie tylko zajrzeć, ale i posiedzieć dłużej!!! Dzieci z SP 1 nie było w tym namiocie, gdzieś się zaszyli w budynku i szkoda, bo nie dotarłam.
  • Fajne zajęcia. Szkoda że tak mało dzieic mogło w nich wziąć udział. Organizacyjnie faktycznie porażka!!1
  • Niestety muszę zgodzić się. Organizacja - porażka, mało atrakcji, bardzo ograniczony dostęp do niektórych zajęć. Sto razy lepiej wypałdy dzieciaki z podstawówek, były świetnie przygotowane i widać było, że ich to bardzo interesuje i przede wszystkim bawi. W przyszlym roku jadę do Gdańska. .. bo tu nuda. ..
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    degust :((2013-05-24)
  • Mali Ajsztajni :)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Dżejefkej(2013-05-26)
Reklama