UWAGA!

Jutro Boże Ciało

 Elbląg, Jutro Boże Ciało
fot. arch. portEl

W czwartek (30 maja) przypada uroczystość Bożego Ciała. Główne uroczystości rozpoczną się przy katedrze św. Mikołaja mszą św. przy ołtarzu polowym o godz. 10. Procesja przejdzie ulicami: Mostową, Rzeźnicką, Przymurze, Wigilijną, Rycerską, Tysiąclecia, Hetmańską i Giermków. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wszystkie markety tego dnia będą zamknięte.

Obchody Bożego Ciała są wyrazem pobożności eucharystycznej, która rozwinęła się na zachodzie Europy na przełomie XI i XII wieku, jako odpowiedź na kwestionowanie prawd wiary przez Berengara z Tours (ur. 998). Inspiracją do corocznych procesji były również treści objawień bł. Julianny z Cornillon (ur. 1193) wzywające do ustanowienia dnia ku czci Najświętszego Sakramentu, co nastąpiło w 1264 roku, kiedy papież Urban IV bullą Transiturus ustanowił święto Bożego Ciała dla całego Kościoła. Jako argumenty przemawiające za wprowadzeniem święta papież wymienił: zadośćuczynienie za znieważanie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, błędy heretyków oraz uczczenie pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu, która w Wielki Czwartek ze względu na powagę Wielkiego Tygodnia nie może być uroczyście obchodzona. Na święto Bożego ciała papież wyznaczył czwartek po oktawie Trójcy Świętej, dlatego jest to podobnie jak data Wielkanocy tzw. święto ruchome. Od początku, czyli od Średniowiecza obchody uroczystości Bożego ciała uświetniane były różnymi inscenizacjami, które miały miejsce przy ołtarzach procesji. W samych procesjach udział brały wozy z umieszczonymi „żywymi obrazami”, którym towarzyszyły wypowiedzi narratora objaśniającego ich znaczenie. Współcześnie takie obchody tego święta spotkać jeszcze można na prowincji w Portugalii, Hiszpanii, czy krajach Ameryki Południowej.
       W Polsce po Soborze Watykańskim II Konferencja Episkopatu Polski zmodyfikowała 17 II 1967 r. obrzędy procesji Bożego Ciała, wprowadzając w całej Polsce nowe modlitwy przy każdym z czterech ołtarzy oraz czytania ewangelii, które tematycznie związane są z Eucharystią.
       W naszym mieście główna procesja wyruszy spod katedry św. Mikołaja po mszy św. o godz. 10. i zakończy się około godz. 13.
      
mk

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • 10 procesji, miasto rozkopane czyli całkowity paraliż miasta gwarantowany.
  • No właśnie. Ludziska chodzą, a nie wiedzą skąd to święto się wzięło. Dobrze, że ktoś o tym pisze. J.
  • kiedyś były w mieście 2 procesję - jedną organizowała katedra, drugą parafia Wojciecha i miało to sens; wszyscy z różnych parafii jednoczyli się; teraz katedra dalej jest "głową" diecezji elbląskiej tylko bez ludzi - i jakie tu zjednoczenie i wspólnota?
  • Pan Edward H. osiągnął wiek emerytalny, jednak ZUS odmówił mu wypłaty emerytury. Odnowę ZUS uzasadnił faktem, iż Pan Edward wykazał łącznie tylko 16 lat okresów składkowych. Zgodnie zaś z przepisami, przyznanie emerytury uzależnione jest od spełnienia dwóch przesłanek: ? osiągnięcia wieku emerytalnego oraz ? istnienia okresu składkowego wynoszącego co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Pomimo odprowadzania składek przez 16 lat, Pan Edward nie spełnił drugiej przesłanki, w związku z czym, ZUS odmówił mu wypłaty emerytury. Zgodnie ze stanowiskiem ZUS, pieniądze odprowadzane przez całe 16 lat do ZUS, całkowicie przepadają i Panu Edwardowi nie przysługuje żadne świadczenie. Pan Edward odwołał się od decyzji, powołując się na artykuł 67 ust. 1 Konstytucji, stanowiący, iż: Obywatel ma prawo do zabezpieczenia społecznego w razie niezdolności do pracy ze względu na chorobę lub inwalidztwo oraz po osiągnięciu wieku emerytalnego. Zakres i formy zabezpieczenia społecznego określa ustawa. Sąd Najwyższy stwierdził jednoznacznie, że składki ZUS nie są własnością obywateli i nie podlegają przepisom o ochronie własności. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego, składki ZUS są jedynie daniną publiczno-prawną, która nie podlega zwrotowi. W tym samym czasie, rząd robi wszystko, aby nasze pieniądze zgromadzone w OFE przenieść do. .. ZUS.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    to świętujmy mamy co(2013-05-29)
  • W przypadku ubezpieczeń społecznych, świadczenie na rzecz ZUS (składki) płacone jest w określonym celu, jakim jest uzyskanie emerytury. W odniesieniu do Pana Edwarda cel świadczenia (emerytura) nie został osiągnięty. Zatem świadczenie w postaci zapłaconych składek ZUS można uznać za nienależne. W takim przypadku podmiot uzyskujący nienależną korzyść (ZUS) powinien ją zwrócić. Pan Edward wziął do ręki kalkulator i wyliczył, iż aktualna wartość składek odprowadzonych za niego w ciągu 16 lat, wyniosła aż 200 tys. zł plus odsetki. Skoro zaś ZUS stoi na stanowisku, iż emerytura w tym przypadku się Panu Edwardowi nie należy, to również zapłacone na rzecz ZUS składki musiały być nienależne. W związku z tym, Pan Edward zażądał wypłaty nienależnie wpłaconych składek z w kwocie 200 tys. zł powiększonych o odsetki. Jak można się domyślać, ZUS odmówił wypłaty pieniędzy, a sądy pierwszej i drugiej instancji potwierdziły stanowisko ZUS. Pan Edward wniósł jednak kasację do Sądu Najwyższego. Sąd Najwyższy w swoim wyroku (sygn. V CSK 63/12,zob. zus. pox. pl/zus/skladki-zus-nie-sa-wlasnoscia-obywateli. htm) oddalił skargę, twierdząc m. in. , iż: Składki na ubezpieczenie emerytalne (. .. ) nie są prywatną własnością, a przepisy o ochronie własności nie mają zastosowania, bowiem wpłacone fundusze nie stanowią własności powoda.
  • Dlatego powinniśmy się wszyscy zebrać i nie płacić składek emerytalnych, a odkładać sobie to na konto. ZUS samoczynnie zdechnie śmiercią nienaturalną i o to chodzi aby ZUS zdechł !
  • Fajny klimat jest z kadzidłami. I wszyscy na procesje !
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    atmospher(2013-05-29)
  • Ten obyczaj to nastrój bardziej powagi, wyciszenia, smutku, towarzyszący rozważaniu całęj Męki Pańskiej. Okazuje pełen majestat boskości, ukrytej w Najświętszym Sakramencie. To święto ku czci Eucharystii (przyjęcia ducha Maryjnego "plonu" ). Wysrasta ze średniowiecznej pobożności, wtedy panowała bardzo ostra dyscyplina pokutna. Uroczystość Bożego Ciała miała być także przebłaganiem i zadośćuczynieniem za znieważanie wszelkie wobec symboli religijnych. Zatrzymywała się w czterech statio, co odpowiadało czterem stronom świata.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    miasto ewangelizacji(2013-05-29)
  • Przy każdej z nich odczytywano mowy i błogosławiono. Niesione są obrazy, chorągwie, feretrony (przenośny obustronny obraz, płaskorzeźby, figurki). Pojawiły się też tzw. żywe obrazy, czyli widowiska religijne, przedstawiające sceny z życia Chrystusa Jezusa. Idąc w procesji podkreślamy, że w naszej drodze nie jesteśmy sami, że jest z nami kościół, że to za ich wartościami idziemy. Każda procesja jest tak ustawiona, że najpierw idzie ksiądz z Najświętszym Sakramentem, a później ludzie, którzy go nie potępiają.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    miasto ewangelizacji(2013-05-29)
  • Trasa bywa udekorowana, ludzie przyozdabiają okna etc. Osobną sprawą jest oprawa ołtarzy. Przystrojone kwiatami i gałązkami nawiązują barwami niekiedy do lokalnej społeczności. Po rozbiorach, w Polsce pod zaborami, procesja Bożego Ciała miała zawsze wymiar patriotyczny, była manifestacją polskości. Z tej dawnej otoczki pozostało też święcenie wianków i ziół co miało oznaczać nieco ekologiczny aspekt obchodów jako pokrzepienie i odnowienie naszej natury. Najważniejszym elementów tego dnia jest jego wymiar publiczny. Oto we wspólnosciei dajemy świadectwo naszej świadomości i nadziei w obecność Boga. Starajmy się tym miłosierdziem podzielić z innymi.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    miasto ewangelizacji(2013-05-29)
  • We Włoszech Boże Ciało nie jest dniem wolnym od pracy. Aż dziwne to zważywszy na obecność Watykanu i papieża na terenie Rzymu. A jednak, co kraj to obyczaj.
  • ZUS jest tylko narzędziem, rządzi nami agentura. Co z tego że rozpieprzą ZUS i skasują twoje pieniądze??? Co będziesz wtedy wygrany?; D
Reklama