
Trasa rowerowa Polski Wschodniej, zmiana uchwały o przepisach porządkowych w komunikacji zbiorowej dopuszczająca warunkowy przewóz rowerów, podsumowanie akcji montowania stojaków rowerowych w Elblągu – to niektóre z tematów poruszonych podczas otwartego spotkania Zespołu Mobilności Aktywnej.
Pojawią się nowe ścieżki
Podczas spotkania można było dowiedzieć się, jakie niespodzianki szykuje miasto dla miłośników alternatywnych środków lokomocji. I tak na dobry początek – przez Elbląg będzie przebiegać, a właściwie niemal się w nim rozpocznie, trasa rowerowa Polski Wschodniej. W sumie będzie ona biec przez pięć województw: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Długość szlaku to prawie dwa tysiące kilometrów. Całkowity koszt projektu opiewa na kwotę 274 milionów zł. Długość trasy w województwie warmińsko-mazurskim to 420 km, w Elblągu 19 km. W samym województwie warmińsko-mazurskim koszty modernizacji szlaku wyniosą ok. 75 milionów zł.
– Trasa rozpocznie się w Kępie Rybackiej, dotrze do Elbląga, potem przebiegnie przez Łęcze, Tolkmicko i Frombork – mówi Andrzej Demczuk z Departamentu Urbanistyki i Architektury UM.
Szlak w Elblągu będzie biegł od strony Bielnika, ulicą Radomską, Wybrzeżem Gdańskim przez most, potem wzdłuż ulicy Mostowej, przez Stary Rynek, koło Bramy Targowej, wzdłuż ulicy Armii Krajowej przez Park Planty, potem ulicą Grota Roweckiego przez Park Traugutta, wzdłuż doliny Kumieli aż do ulicy Spacerowej, potem wzdłuż ulicy Kościuszki, następnie ulicą Chrobrego, Sybiraków do Bażantarni. Potem przetnie trasę 504, dotrze do miejscowości Jagodnik, a stamtąd do Jeleniej Doliny.
Elbląg na nowym projekcie bardzo skorzysta, wzbogaci się bowiem o 2,5 km nowych ścieżek rowerowych. Przypomnijmy, że obecnie jest ich w naszym mieście 37 km.
– Projekt ten nie polega na budowaniu nowych tras rowerowych, tylko na ich oznaczeniu – mówi Andrzej Demczuk. – Udało nam się jednak wywalczyć u beneficjenta, jakim jest Urząd Marszałkowski, wybudowanie w naszym mieście kilku odcinków nowych dróg rowerowych. Myślę, że jest to duży profit dla Elbląga.
Przeciwnicy polbrukowych dróg mogą być spokojni – nowe ścieżki będą tym razem asfaltowe. A powstaną one w okolicach Bramy Targowej, w Parku Planty, na styku ulic Agrykola i Górnośląskiej, wzdłuż ulicy Kościuszki w okolicach ulicy Spacerowej. Przebudowany zostanie także chodnik wzdłuż cmentarza Agrykola i powstanie tam ciąg pieszo-jezdny. Dodatkowo wybudowany zostanie ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ulicy Traugutta, przy Szkole Muzycznej. Na trasie szlaku powstaną oprócz tego trzy tzw. miejsca obsługi rowerzystów. Będą one umiejscowione na styku ulic Warszawskiej i Radomskiej, przy ulicy Spacerowej oraz na polanie w Bażantarni. Rowerzyści będą tu mogli na chwilę przysiąść w zadaszonych wiatach. W miejscach tych będą się znajdować także stojaki, toaleta, śmietnik i ławki. Trasa ma zostać oddana w 2015 roku.
W razie awarii do domu autobusem

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 14 listopada, uchwalono możliwość przewozu rowerów komunikacją miejską. Radny Robert Turlej uprzedza, że z tego typu środków lokomocji rowerzysta będzie mógł skorzystać tylko w sytuacjach nagłych: w razie załamania pogody lub w przypadku awarii.
– Bardzo naciskaliśmy ZKM, aby wprowadzono możliwość przewozu rowerów komunikacją miejską – mówi radny. – Rowerzysta będzie mógł jednak korzystać z niej tylko w sytuacjach nagłych. Autobus czy tramwaj nie będzie mógł być także przepełniony, by nie stwarzać zagrożenia dla pasażerów.
Na razie z komunikacji miejskiej rowerzysta będzie mógł korzystać w dni powszednie od godz. 17, w soboty od godz. 11, a w niedziele i święta przez cały dzień. Przewóz rowerów będzie bezpłatny. Radny uspokaja, że taki zapis godzinowy będzie utrzymany na okres próbny: – Będzie to taki okres testowy – mówi. – Chcemy sprawdzić, czy przepisy te będą respektowane i jak to wszystko będzie funkcjonowało. Być może po roku zapis godzinowy ulegnie zmianie na korzyść rowerzystów.
Przepisy odnośnie przewozu jednośladów komunikacją miejską nie nabrały jeszcze mocy prawnej. Można się spodziewać, iż wejdą w życie z początkiem nowego roku.
Przybywa stojaków rowerowych
W naszym mieście przybywa także stojaków rowerowych. Tylko w sezonie 2012/2013 zamontowano ich 386.
– Dokładnie wczoraj na targowisku miejskim zostały zamontowane ostatnie stojaki rowerowe – mówi oficer rowerowy Marek Kamm. – Do dziesięciu wcześniej postawionych dołączyły tam kolejne cztery. Są one umiejscowione przy wjeździe od strony Płk. Dąbka. Stojaki mają kształt odwróconej litery U i są wykonane ze stali nierdzewnej. Są o wiele wygodniejsze od sławnych „wyrwikółek”, umożliwiając zapięcie roweru za ramę, a nie za przednie czy tylne koło.
Za montaż stojaków odpowiedzialni byli uczniowie Zespołu Szkół Technicznych, którzy wykonali te prace pod nadzorem kadry instruktorskiej w ramach zawodowych praktyk szkolnych.