UWAGA!

Poruszenie formy - prezentacja rzeźb

 Elbląg, Cycle 90, Kaoru Matsumoto,
Cycle 90, Kaoru Matsumoto, fot. nadesłana

Zapraszamy jutro (środa, 26 listopada) na oficjalną prezentację nowych form przestrzennych, stworzonych w ramach projektu "Poruszenie formy". O godz. 13 w Parku Traugutta odsłonimy rzeźbę "Kryształ / EL Iksir" Maurycego Gomulickiego, a o godz. 17.30 zobaczymy realizację "Cycle 90" Kaoru Matsumoto, ulokowaną przed Elbląskim Parkiem Technologicznym.

Maurycy Gomulicki. Urodzony w 1969 roku artysta, jest projektantem, fotografem, kolekcjonerem, antropologiem kultury popularnej. Studiował w Warszawie, Barcelonie, Mediolanie i Meksyku. W latach dziewięćdziesiątych prowadził w miesięczniku "Machina" autorską rubrykę Rzecz Kultowa. Konsultant i współautor projektu "ABCDF słownik wizualny Miasta Meksyku" (2000-2002). Szerokiej publiczności dał się poznać dzięki swemu przewrotnemu, multidyscyplinarnemu projektowi "Pink Not Dead!" (2006). Autor trzech albumów fotograficzych "Fúnebre" (wspólnie z Jeronimo Hagermanem, 2006), Wwa (2007) i Minimal Fetish (2010). W wielu ze swoich projektów podejmuje dialog z erotyką – w tym wypadku warto wymienić choćby zrealizowany w warszawskiej Zachęcie, mural "Fertilty Pop" (2008) czy serię kolaży pod wspólnym tytułem "PussyMandala" (2008-09). W ostatnich latach często interweniuje w przestrzeni publicznej – vide: Perła (Wigry, 2009), Światłotrysk (Warszawa, 2009), Color Cube (Wrocław, 2010), Obelisk (Poznań 2010), Totem (Open'er, Gdynia, 2012) oraz Relax Luxus (Artloop, Sopot, 2012). Jest artystą bardzo aktywnym – jego najnowsze projekty to m.in.: Bibliophilia (MOCAK, Kraków, 2011) Kwiat Paproci (Arsenał, Białystok, 2011), Fantom (Open City, Lublin, 2011), Sanktuarium (Królikarnia, Warszawa, 2011), Widmo (Cité Administrative, Bruxels, 2011) i Diamonds Are Forever (Arsenał, Poznań / Bibilioteka Narodowa, Warszawa, 2011). Gomulicki związany jest z warszawską galerią Leto.
       W Elblągu artysta zaprojektował i realizuje pracę pod nazwą Kryształ / EL Iksir, o którym mówi tak: "(...) Ostatecznie zdecydowałem się jednak na bryłę składająca się z dwóch połączonych piramid – rodzaj kryształu, kamienia filozoficznego – nazywanego po arabsku EL Iksir.

  Elbląg, Kryształ / EL Iksir, Maurycy Gomulicki
Kryształ / EL Iksir, Maurycy Gomulicki

Na obrzeżach parku Traugutta wchodzi on w kuriozalny dialog z szeregiem już w tej okolicy stojących obiektów: zmysłowy słupem Miloša Urbáska, papieskim krzyżem, "obeliskiem" Romualda Traugutta czy wreszcie z monumentalnym PRL-owskim "Żaglem" wystawionym pamięci wojowników i bohaterów. Zaprojektowana przeze mnie rzeźba jest o wiele skromniejsza w skali. Liczę jednak na to, że jej prostota i dynamiczny charakter wytrzymają ten kontekst. Istotnym elementem jest w tym przypadku polichromia odwołująca się w swojej prostocie tyleż do „pruskiej” ikonografii, co do awangardowych rozwiązań graficznych."
       Kaoru Matsumoto, (www.kaoru-art.net) urodził się w 1952 roku, ukończył rzeźbę w Międzynarodowym Instytucie Sztuki w Kyoto w Japonii w 1977 roku. Wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość, realizuje też duże zamówienia przestrzenne w Japonii, na Tajwanie oraz w Australii. Elbląska realizacja będzie 40 formą przestrzenną w karierze artysty i pierwszą w Europie. Artysta specjalizuje się w projektowaniu subtelnych a zarazem prostych, kinetycznych form przestrzennych, aktywnie współgrających z wiatrem i zjawiskami meteorologicznymi. Jego prace można oglądać w najważniejszych muzeach japońskich.
       W Elblągu Kaoru Matsumoto, we współpracy z firmą MetalExpert, zrealizował "Cycle 90" - kompozycję przestrzenną ze stali nierdzewnej, przypominającą wiatrak . Mechaniczne podzespoły tej konstrukcji, wykonane z tytanu, powstawały w Japonii. Zasadnicza część – korpus i skrzydła – w Elblągu. Będzie to zarazem pierwsza w Elblągu oraz w skali Polski kinetyczna rzeźba w przestrzeni publicznej.
      

Beata Branicka, Centrum Sztuki Galeria EL

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama