UWAGA!

Naszą powinnością jest pamięć o tamtych wydarzeniach

 Elbląg, Naszą powinnością jest pamięć o tamtych wydarzeniach
fot. Anna Dembińska

Zabijano ich skrępowanych, strzałem w tył głowy, potem zakopywano w głębokich dołach. Zbrodnia katyńska pochłonęła prawie 22 tysiące ofiar. Dziś (13 kwietnia) władze naszego miasta uczciły przy Krzyżu Katyńskim pamięć brutalnie zamordowanych Polaków. Zobacz zdjęcia z uroczystości.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. Wszystkich Świętych, po której nastąpił przemarsz pod Krzyż Katyński, gdzie złożono hołd zamordowanym przed 75 laty Polakom.
       - Zamordowani to obywatele Polski, ludzie różnych wyznań i zawodów, wojskowi, policjanci i cywile – mówił Jerzy Wilk, przewodniczący Rady Miejskiej. - Byli wśród nich i generałowie i zwykli ludzie. Zostali zgładzeni bez wyroków i procesów z woli Stalina, na rozkaz najwyższych władz związku sowieckiego.
       Dziś o zbrodni katyńskiej możemy mówić głośno, jeszcze niedawno głosząc prawdę o Katyniu można było zapłacić wysoką cenę: - Próbowano zafałszować pamięć o polskiej historii i tożsamości – dodał Jerzy Wilk. - Takim fałszerstwem było kłamstwo katyńskie. Świat miał się nigdy nie dowiedzieć, a rodzinom ofiar odebrano prawo do publicznej żałoby i godnego upamiętnienia najbliższych. Ludzie mówiący prawdę o Katyniu płacili za to wysoką cenę.
       Naszym obowiązkiem jest więc pamięć o zamordowanych i przekazywanie prawdy o Katyniu kolejnym pokoleniom.
       - Zbrodnia katyńska była tym tragiczniejsza, że przez kolejne dziesięciolecia prawda o niej była zatajana – powiedział prezydent Elbląga, Witold Wróblewski. - Mimo wielu prób zakłamania rzeczywistości i przerzucania odpowiedzialności udało się poznać jej okoliczności. Po latach przemilczenia historii naszą powinnością jest więc pamięć o tamtych wydarzeniach i oddanie czci tym, którzy oddali życie za Ojczyznę bez prawa do walki. Fakt, że tu dziś jesteśmy, pokazuje, że ofiara, którą złożyli, ich heroizm i poświęcenie, nie poszły na marne.
       Dla Pani Marii Sadłowskiej, przedstawicielki rodzin katyńskich, dzisiejsza uroczystość jest szczególna i osobista. Dokładnie 75 lat temu z rąk NKWD zginął jej ukochany ojciec, z zawodu policjant. - Ostatni raz widziałam go z balkonu mieszkania zaprzyjaźnionej rodziny, z którego widać było więzienie – opowiada pani Maria. - Ojciec wspiął się na kraty i patrzył na nas, a my na niego. Mama podniosła mojego brata wysoko do góry i ciągle powtarzała: „Patrzcie i zapamiętajcie”. Ja miałam wtedy siedem lat i obraz ten tkwi we mnie do dzisiaj.
       Szukali go wszędzie. Dopiero niedawno Pani Maria dowiedziała się z Instytutu Pamięci Narodowej, że ojciec znajduje się na tzw. ukraińskiej liście katyńskiej. - Ja nie mam grobu ojca – mówi wzruszona. - Symboliczną mogiłą ojca jest dla mnie tablica pamiątkowa ufundowana przez elbląskich policjantów z napisem: „Poległym i pomordowanym policjantom”. Tam składam kwiaty i zapalam znicze dla ojca i wszystkich pomordowanych. Pragnę, by nasze dzieci i wnuki znały te tragiczne doświadczenia po to, by mądrym postępowaniem umiały zapobiec podobnym nieszczęściom w przyszłości.
       Uroczystość obchodów 75. rocznicy Mordu Katyńskiego zakończyła się występem młodzieży Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków, apelem pamięci, salwą honorową i złożeniem kwiatów pod Krzyżem Katyńskim.
      
dk

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • trzeba było walczyć do końca a nie uciekać i zostawić na pastwę losu wojsko
  • koleś na zdjeciu nr 9 chyba dobrze sie bawił. .. ..
  • Klasy mundurowe na tych zdjęciach dają "świetny" przykład powagi w takich sytuacjach. .. Chyba nie wiedzą gdzie są, po co i dlaczego. .. Nauczyciele powinni się za nich wziąć, coś wyjaśnić.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    6
    2
    cityuniforms(2015-04-13)
  • Cmentarna Szopka dla Leśnych Dziadków.
  • Szanowni Kombatańci! Czy pamiętacie o Zbrodni na Kresach dokonanych przez ukraińskie UPA na 200 000 POLAKÓW? Czy tylko pamiętacie to co aktualna władza ma w planie. .. .Czy Wasze całe życie niczego Was nie nauczyło? Milczenie i pozwalanie na zapomnienie tych co nie byli oficerami, prawnikami, prezesami, a byli tylko małymi dziecmi, kobietami i starcami jest tym o co walczymy od lat? Tylko, ,modne, ,ofiary są na, ,topie, ,??? Bo służą do gierek politycznych?
  • Rzeczywiście takie zgromadzenia tylko do celów dorażnych nie wzbudzaja ani refleksji, ani szacunku lecz zwyczjnie wykoślawiają. .. .czy nie macie Państwo poczucia zakłamywania naszego życia społecznego i prawdy historycznej? Dowód? Ano zdjęcie nr. 9 i jak się przyjzeć to na innch też coś się zobaczy?
  • W 1991 r. pierwszy prezydet Ukrainy Leonid Krawczuk powiedział -Wiemy, że ukraińscy nacjonaliści wymordowali ponad 500000 Polaków. Wypowiedź ta jest zamieszczona w książce EdwardaPrusa Banderowcy, defekt historii.
  • Jaka zbrodnia przecież NASZ sejm uchwalił że to była czystka etniczna a Komorowski jeździ do przyjaciół ukrainców którzy wielbią UPA, Banderę stawiając pomniki bohaterom narodu ukraińskiego, więc co chcesz od naszych kombatantów. Przecież nasze władze sądowe stwierdziły że w stwierdzeniu "polskie obozy koncentracyjne" nie ma znamion przestępstwa. Przecież Sikorski powiedział że Polska nie istnieje a gawiedź na takich forach jak te chwaliła jaki jest prawdomówny a karać będą za podsłuch. Odczepcie się od kombatantów to nie oni są winni tej obecnej (Nie)Polski to my wszyscy jesteśmy temu winni.
  • Naszej elicie politycznej nie wypada samej tylko święcić więc spędzają szkoły i wojsko
  • Jakie wojsko?to tylko trzy, ,baleroniki, ,i część orkiestry. .. ..
Reklama