
Na kilku schodkach wiersz i rebus, który ma podpowiedzieć, kto jest autorem. Kilka ulic dalej rysunki wyczarowane za pomocą kilkunastu szablonów, a w parku Kajki specjalna galeria. O co chodzi? O to, by pomyśleć kim ten Fałat, Chełmoński czy Wyspiański był. Uczniowie Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym pojawili się w różnych częściach miasta i po prostu tworzyli. Zobacz, co "zmalowali" młodzi artyści.
W ten sposób ponad 20 uczniów, podzielonych na czteroosobowe grupy, udało się w różne części miasta i przekładało swoje pomysły prosto na ulicę.

- Najpierw robiliśmy na lekcji projekty, później przygotowywaliśmy w domu szablony i przyjechaliśmy tutaj, żeby to wszystko zrobić. Akurat tutaj użyliśmy piętnastu szablonów – opowiadała Wiktoria Maciejewska, uczennica Liceum Plastycznego i wskazała na rysunek, który można oglądać na ul. Grottgera, tuż przy przystanku autobusowym. - Mieliśmy inspirować się twórczością tych malarzy, a nie ich kopiować.
- Zrobiliśmy ten projekt, bo po prostu lubimy tworzyć – dodał jej kolega, Bartosz Alchimowicz, który razem z nią pracował w tej grupie.
- Fajnie, że mogli to oglądać ludzie. Miłe jest to, że nie spotkaliśmy się z komentarzami "o, a wy tu co, psujecie nasze chodniki", tylko z pozytywnym nastawieniem – mówiła Wiktoria.
Podobnie było w przypadku innej grupy, która realizowała swój projekt w parku Kajki.
- Niektórzy patrzyli na to krzywym okiem, ale większość cieszyła się, mówiła, że super, że coś się dzieje w Elblągu – opowiadała Magdalena Sadowa, jedna z czterech osób tworzących akurat w tym miejscu. - Chcieliśmy pobudzić wyobraźnię, dlatego zrobiliśmy tak, że pod tymi pustymi przestrzeniami znajdują się tytuły obrazów. Jeżeli staniemy na przeciwko można sobie wyobrazić obraz, który jest częścią parku. Fałat malował same krajobrazy, dlatego na początku było trochę ciężko coś wymyślić, ale ta pergola nam pomogła.