UWAGA!

Amerykanie przejmują Alstom

 Elbląg, Elbląski zakład Alstom specjalizuje się m.in. w produkcji turbin
Elbląski zakład Alstom specjalizuje się m.in. w produkcji turbin (fot. WS, archiwum portEl.pl)

W tym tygodniu koncern General Electric zakończy proces zakupu za 8,5 miliarda euro części energetycznej koncernu Alstom – informuje Bloomberg.com. W najbliższy czwartek w Paryżu ma się odbyć konferencja prasowa, na której zostaną przedstawione szczegóły umowy. To oznacza, że także elbląski zakład Alstom przejdzie w ręce Amerykanów.

General Electric zaproponował kupno Alstom w maju ubiegłego roku. Negocjacje były długie i pełne emocji. Zgodę na przejęcie części francuskiego koncernu musiał wyrazić nie tylko francuski rząd, ale także USA i Unia Europejska. Korzystne dla General Electric decyzje zapadły w zeszłym miesiącu, GE musi w zamian sprzedać swoje udziały we włoskim gigancie energetycznym Ansaldo Energia SpA.
       Co ma z tym wspólnego Polska i Elbląg? Elbląski zakład jest częścią Alstom, to tutaj powstają turbiny do elektrowni na całym świecie. Elbląski zakład serwisuje też wiele urządzeń na świecie, m.in. w Rosji, Serbii, Finlandii i w Polsce. Obecnie w Alstom w Elblągu pracują 1524 osoby. Czy mają powody do obaw w związku z przejęciem części koncernu przez Amerykanów? Tego od władz Alstom, od kiedy pojawiły się informacje o inicjatywie GE, dowiedzieć się nie można. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że nowy właściciel gwarantuje utrzymanie obecnego zatrudnienia przez najbliższych 12 miesięcy.
       General Electric działa w Polsce od 1992 roku, zatrudnia około 10 tysięcy osób, zajmuje się wieloma rodzajami działalności, w tym również energetyką. Jak informuje Bloomberg.com, proces przejęcia Alstomu przez Amerykanów ma się zakończyć 2 listopada. W czwartek w Paryżu podczas konferencji prasowej mają być przedstawione szczegóły transakcji. Według dziennikarzy Bloomberga, ostateczne porozumienie przewiduje prowadzenie przez Francuzów i Amerykanów wspólnych przedsięwzięć dotyczących budowy turbin parowych, sieci energetycznych i energii odnawialnej.
       Dominic McMullan, rzecznik prasowy GE, odmówił komentarza na temat przyszłości koncernu Alstom.
      
       Źródło: Bloomberg.com
      
      
oprac. RG

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Napiszcie lepiej za ile kupiło Zamech ABB. ..
  • Daję max 5-7 lat i będzie po firmie w Elblągu
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    42
    4
    PROROK.(2015-11-01)
  • Takie przejęcie NIGDY nie wrózy NIC dobrego -NIGDY !!!!!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    34
    4
    jula-ula(2015-11-01)
  • Inwestowanie w energetykę, żródła zasilania energetyki, oraz zakłady wytwórcze maja małą stopę zwrotu nakładów. Tak więc GE ratując własne zakłady wykalkulowało zakup oraz wygaszenie produkcji elbląskiego zakładu. Także wrocławski zakład i raciborski będą podlegać wygaszaniu. Kolejny raz dobre i sprawne zakłady padają po to aby inni mogli bez konkurencji panować na rynku. Pamiętacie jak szybko i bez stosownych zabezpieczeń interesów załogi popisowe styropiany wysprzedały zakład? Dokumentacje wywieżli, zatrzymali produkcje, casus także odlewnia!
  • ttt No i co PRL- oskie obiboki-czas na zmiany. Pakujemy plecaczki i heja -Anglia, Szkocja, Niemcy, itd Tyramy, tyramy za 6 euro jak niewolnicy
  • Macie lemingi swoje popslsldPalikot. Polska się zwija.
  • Prosze wielomiliardowe zakupy polskich zakladow liczonych juz dzisiaj w euro zostaly oddane za psie pieniadze przez naszych fachowcow od przeksztalcen dla amerykanow. , a w Paryzu beda podejmowane strategiczne decyzje bez udzialu polakow czy W doniedawna jeszcze naszych zakladach bedzie jeszcze cokolwiek produkowane wielkie brawa dla tych panow od restrukturyzacji
  • Trzeba jaknajszybciej powołać rząd w celu zaprzestania wyprzedaży majątku narodowego.
  • A to ci dopiero, witamy na bezrobociu
  • wszystkie sierotki po socjalizmie i ta czarna sekta myślą że jakiekolwiek przekształcenia własnościowe to populistyczne gierki - to walka o wpływy i rynki - i to jest właśnie treść współczesnego realu z którym trzeba się zmierzyć a typowy nasz urnochod nie jest do tego przygotowany
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    8
    0
    AMalejużniekoniecznie(2015-11-02)
  • Alstom- nie jest / nie był własnością państwa
  • Oto mamy amerykański offset. .. a Polak nowe hasło sobie kupi, że przed szkodą i po szkodzie głupi.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    11
    1
    jakja(2015-11-02)
Reklama