UWAGA!

Szczęsny w Galerii El

 Elbląg, Szczęsny w Galerii El

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na wystawę "Projekty społeczne" Jakuba Szczęsnego. Otwarcie wystawy 24 maja o godz. 18. Na wernisaż wstęp wolny. Wystawa będzie czynna do 25 czerwca.

Trójka czeskich kuratorów z Gabinetu Architektury – Tadeáš Goryczka, Jaroslav Němec i Gabriel Kurtis – to autorzy cyklu wystaw, organizowanych za naszą południową granicą, pod wspólnym tytułem "KERET HOUSE... or How to Make a Crevice into a Home, and Other Projects by Jakub Szczęsny". Na wystawach prezentowano prace Jakuba Szczęsnego od początku jego działalności artystycznej oraz ostatnio zrealizowane projekty.
       Jakub Szczęsny zyskał międzynarodową popularność w 2012 roku, kiedy w półtorametrowej szczelinie pomiędzy blokiem a kamienicą na rogu warszawskich ulic Chłodnej i Żelaznej postawił Dom Kereta. Właścicielem projektu jest Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej, a model projektu do swojej kolekcji zakupiła MoMA NYC.
       Budynek w najszerszym miejscu ma 122 cm, a w najwęższym 72 cm. Jego powierzchnia wynosi 14 metrów kwadratowych. Choć sytuuje się na pograniczu architektury, miejskiej interwencji i sztuki w przestrzeni publicznej, jest także funkcjonalnym, mikroskopijnym obiektem mieszkalnym i pracownią artysty – poza izraelskim pisarzem i patronem Domu, Edgarem Keretem, korzystają z niego inni twórcy. Jest zarazem autorskim komentarzem do skomplikowanych losów dzielnicy i całej Warszawy, do wojennej historii tej okolicy oraz współczesności.
       Projekty Szczęsnego dotyczą szeroko rozumianej przestrzeni, spraw społecznych, historii, tradycji. Żaden nie powstał w oderwaniu od lokalnego kontekstu, a więc żaden nie mógłby zaistnieć w innej lokalizacji. Wieża widokowa o poruszanej wiatrem fasadzie wybudowana na zdegradowanym terenie w mieście Narrogin w Australii miała pomóc w odbudowaniu poczucia wspólnoty mieszkańców najbliższej okolicy. Sensorama – budka, do której można było włożyć głowę i zobaczyć oraz poczuć prawdziwą zimę powstała w 2009 roku w starym porcie w Jaffie. W osuszonej fontannie na terenie ogrodu Pałacu Branickich w Białymstoku Szczęsny zbudował w 2011 roku "Kolektor" futurystyczny pawilon, w którym można było oglądać pozbawione podpisów czy opisów reprodukcje dzieł sztuki.
Beata Branicka, Galeria El

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama