UWAGA!

Zamknij Zamknij

alanpoe

Historia rozwoju tenisa

Całą historię tenisa można warunkowo podzielić na dwa przedziały czasowe. Pierwsza część jest tym, czym była gra od jej powstania w XI wieku do lat 70. XIX wieku. Drugi - od lat 70. XIX wieku do dnia dzisiejszego ten konkretny segment nazywa się „współczesnym tenisem”, ponieważ. znalazł zasady gry, które są nadal używane.

Najpopularniejszą wersją pochodzenia tenisa jest założenie, że mnisi zaczęli w niego grać w odległym XI-XII wieku we Francji. Ta gra była znana pod nazwą - prawdziwy tenis, tenis kortowy lub jeu de paume (po francusku gra palm). Mogła w nią grać cała firma, podobnie jak w koszykówkę, liczba graczy dochodziła czasem do 12 osób. gra w tenisa palmowegoRyciny i zapiski pokazują, że kiedy pojawiła się ta gra, piłka została odbita ręką, a dopiero w XVI wieku pojawiły się pozory rakiety i siatki. Wraz z pojawieniem się tych innowacji, gra staje się popularna wśród francuskich, angielskich i hiszpańskich królów i szlachty.

Uważa się, że założycielem gry był major Walton Wingfield (według innych źródeł – Walter Wingfield). To on w 1873 roku opublikował pierwsze zasady gry. Za podstawę przyjęto zasady prawdziwego tenisa i badmintona. W tym samym czasie Walton patentuje swoją grę i sprzęt potrzebny do gry. A już w 1874 roku tenis rozprzestrzenił się na wiele krajów: USA i Wielką Brytanię, a nieco później do Chin, Indii, Kanady.

W 1875 r. zasady opracowane przez majora zostały nieznacznie zmienione. A już w lipcu 1877 r. odbył się pierwszy turniej tenisa ziemnego w angielskim Wimbledonie (do dziś pozostaje najbardziej prestiżowym turniejem tenisowym rozgrywanym na trawie), w którym wzięło udział 22 tenisistów. Stowarzyszenie tenisa ziemnego, które zostało założone w 1888 roku, zatwierdziło prawie czterdzieści reguł gry, z których wiele obowiązuje do dziś. US Open (wówczas nosiło nazwę US Men's National Championship) po raz pierwszy odbyło się w 1881 roku, a losowanie mistrzostw kobiet nieco później, w 1887 roku. Jest to obecnie jeden z turniejów wielkoszlemowych.

W 1899 roku student Uniwersytetu Harvarda opracował program mistrzostw, w którym biorą udział drużyny narodowe z różnych krajów, nazywał się Dwight Davis. Pierwszy taki turniej odbył się na Brooklynie w 1900 roku pomiędzy drużynami z USA i Wielkiej Brytanii. Od 1945 roku turniej ten został przemianowany i nosi dumne imię jego twórcy – Puchar Davisa. Pierwsze zawody tenisa ziemnego w Australii odbyły się w 1879 r., aw 1892 r. pierwsze mistrzostwa odbyły się w Niemczech.

Ciekawostka dotycząca tenisa: wielbiciele Tolkiena zawdzięczają pojawienie się powieści „Hobbit, czyli tam i z powrotem” tej wspaniałej grze.
Pewnego dnia, już szanowany nauczyciel na uniwersytecie, wystąpił na sądzie przeciwko studentowi pierwszego roku, decydując się pokazać klasę. Ale w wyniku tego spotkania pisarz doznał kontuzji kostki, tak poważnej, że był nawet przykuty do łóżka przez kilka miesięcy. W wyniku tego przymusowego odpoczynku Tolkien zbiera wszystkie swoje notatki i szkice i zaczyna pracę nad książką. Mija kilka lat i rodzi się powieść o hobbitach i elfach.

Postęp nie stoi w miejscu, a wraz z nim tenis stale się rozwija, zmieniają się zasady gry, stroje sportowców, materiały do ​​robienia strun, rakiet i piłek. Niemożliwe do wyobrażenia, ale do końca lat 60. rakiety wykonywano z drewna. Dopiero w 1967 roku zostały zastąpione rakietami stalowymi, które z kolei ustąpiły miejsca rakietom aluminiowym. Pierwszą rakietę z tego materiału wymyślił i wprowadził do produkcji Howard Head, założyciel takich gigantów tenisa jak Head i Prince. Uważany jest również za pierwszego, który zaproponował wykonanie rakiet o wielkości główki ponad 670 cm2 – „OverSize”. I dopiero stosunkowo niedawno, bo w 1972 roku, piłka tenisowa stała się właśnie taka – zielona, ​​w którą gramy do dziś.

Marki tenisowe używają obecnie szerokiej gamy materiałów do produkcji rakiet. Wraz ze znanym już grafitem i aluminium, wolframem, bazaltem, grafenem (odkrytym dopiero w 2006 roku), do rakiet dodawane są włókna tytanowe, a nawet drobinki złota.
Strona WWW: https://wirolot.pl

 Wyszukiwanie wpisów 

Dodaj swój wpisPowrót do listy Czytelników