Wtorek 19-02-2019, imieniny Konrada, Arnolda
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Będziemy metropolią?

 
Elbląg, Będziemy metropolią?
Rząd chce budować linię kolejową z Elbląga do Trójmiasta przez Nowy Dwór Gdański (rysunek z uchwały rządowej)
Rek

Elbląg i powiat elbląski mają być częścią... Metropolii Ujścia Wisły. To jeden z pomysłów, który ma być uzupełnieniem projektu budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Uchwałę w tej sprawie rząd podjął jeszcze w listopadzie. Zajrzeliśmy do szczegółów dokumentu.

Centralny Port Komunikacyjny (z lotniskiem, węzłem kolejowym) ma powstać między Łodzią a Warszawą do 2027 roku – planuje rząd. Uchwałę nr 173/2017 w tej sprawie podjął 7 listopada ubiegłego roku gabinet Beaty Szydło. 145-stronicowy dokument zawiera koncepcję budowy i rozwoju portu, ale mówi również o kilku projektach komplementarnych, które mają być gotowe do 2035 roku. Wśród nich znalazł się pomysł stworzenia... Metropolii Ujścia Wisły, obejmującej m.in. Elbląg.
     Metropolia Ujścia Wisły jest określana w rządowej uchwale jako „komponent działań mających na celu połączenie systemem komunikacji podmiejskiej aglomerację trójmiejską, będącą lokomotywą wzrostu na północy Polski (z bezrobociem na poziomie 3,5%) z Elblągiem oraz powiatem elbląskim, który obecnie jest obszarem o dużej populacji i poważnych problemach strukturalnych (w tym bezrobociem na poziomie 12–20%)” - czytamy w dokumencie.
     Rząd wymienia kilka kluczowych inwestycji, które powinny być zrealizowane do 2035 roku, wśród nich: budowę linii kolejowej Elbląg – Trójmiasto przez Nowy Dwór Gdański (patrz rysunek) wraz z uruchomieniem ekspresowych przewozów aglomeracyjnych oraz rozwój lokalnych połączeń kolejowych (także na rzecz rozwoju turystyki). Dokument wymienia na przykład Żuławską Kolej Wąskotorową i kolej nadzalewową.
„Oferowane połączenie klasy SKM Elbląg – Gdańsk z czasem przejazdu około 30 min umożliwi mieszkańcom tych ośrodków codzienne dojazdy do pracy czy nauki, oraz zapewni mieszkańcom Elbląga i subregionu elbląskiego szybki dostęp do dworca kolejowego obsługującego krajowy system przewozów budowany w oparciu o Centralny Port Komunikacyjny. Jednocześnie realizacja ww. przedsięwzięć poprawi dostępność obszarów o dużym potencjale rozwoju turystyki na Żuławach, nad Zalewem Wiślanym oraz wzdłuż Kanału Elbląskiego. Poprawa kolejowej dostępności transportowej będzie synergicznie wspierana realizacją inwestycji przekopu przez Mierzeję Wiślaną, która również zwiększy istotnie potencjał turystyczny całego regionu” - czytamy w rządowej uchwale.
     
     Czy ten pomysł jest realny? Co o nim sądzicie? Zapraszamy do dyskusji
     

     Zobacz szczegóły rządowej uchwały. O Elblągu jest mowa od strony 139. 
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Zabudowy w hostelu w Gdańsku
AMK Meble łazienkowe 4
Promocja RATY 0%
AMK Szkło ozdobne 7