Niedziela 16-12-2018, imieniny Albiny, Zdzisława
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Budżet umiarkowanie optymistyczny

To będzie budżet proinwestycyjny - powiedział prezydent Elbląga Henryk Słonina, po uchwaleniu planu finansowego na 2002 rok. W budżecie miasta 20 proc. stanowią wydatki na inwestycje.

W ogólnym budżecie dochody określono na ponad 262 miliony zł, a wydatki na kwotę 267 milionów. Deficyt w wysokości pięciu mln zł ma zostać pokryty z kredytów i pożyczek.
     - Angażujemy środki własne, ale i mamy gwarancje otrzymania pieniędzy z Unii Europejskiej i budżetu państwa - dodał prezydent. - Otrzymamy te pieniądze. Agencja Rozwoju Regionalnego prowadzi już przetargi.
     Obiecane pieniądze mają pozwolić m.in. na kontynuację budowy mostu i dróg dojazdowych w ciągu ulicy Brzeskiej czy budowę węzła drogowego Elbląg-Wschód, łączącego drogę ekspresową Elbląg-Kaliningrad z drogą nr 7.
     W planie finansowym na 2002 rok jest też 300 tysięcy zł rezerwy.
     - To jest budżet na miarę naszych możliwości, określam go jako umiarkowanie optymistyczny - stwierdził prezydent. - Przy całej biedzie i ogólnym braku pieniędzy w kraju udało nam się opracować go sensownie. Naprawdę myślałem, że będzie gorzej.
     Słów krytyki do projektu budżetu nie szczędziła prawicowa opozycja w Radzie Miejskiej.
     - To jest budżet tylko na "przetrzymanie", wszelkie inwestycje na razie tylko chłoną koszty. Dlaczego nie przeznaczono ani złotówki na rekultywację Modrzewiny? - pytał radny Jerzy Wilk. - O utworzenie specjalnej strefy ekonomicznej wszyscy zabiegaliśmy, i to byłaby przecież bardzo dobra inwestycja, tym bardziej, że niosłaby za sobą nowe miejsca pracy.
     W opinii Jerzego Wilka, w budżecie nie ma też pieniędzy na tanie, a bardzo potrzebne budownictwo socjalne, są natomiast pieniądze na remont największej w Urzędzie Miejskim sali obrad.
     Elbląska Solidarność również skrytykowała plan budżetu. Jej zdaniem finansowy plan nie jest prorozwojowy, a wszelkie inwestycje idą w kierunku estetyzacji miasta.
     Prezydent Słonina oponował:
     - Czy przeprawa mostowa lub budowa węzła to inwestycje estetyzacyjne? Owszem niektóre są takie, ale nie te największe.
     Budżet, po długiej dyskusji, przyjęto większością 23 głosów lewicy. Klub prawicy w liczbie 10 radnych ustalił wcześniej dyscyplinę i głosował przeciwko uchwale. Wstrzymało się siedmiu radnych.
J
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Ci z Prawicy po rzadach Buzka powinni w ogóle się nie odzywać. Najlepiej by zrobili, gdyby ze wstydem oddali swoje mandaty.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Miłośnik Buzka(2001-12-21)
 • W Elblągu maluje się domki,a nie myśli oinwestycjach prorozwojowych. Czy budowę mostu można zaliczyć do inwestycji prorozwojowych? Bardzo dużo mówiono na temat SSE.Gdzie w tym budżecie zagwarantowano środki na uzbrojenie terenów Modrzewiny? A pomysły o budowie drugiej hali sportowej... Panie Prezydencie i Panowie Radni z SLD pomyślcie w kategoriach menadżerów,a nie administratorów i dekoratorów. Przy takiej polityce za parę lat jedyną sensowną inwestycja będzie budowa kolejnego "domu spokojnej starości", bo z "waszej" hali nie bedzie miał kto korzystać!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Poirytowany(2001-12-21)
 • Miłośnik Buzka nie powinien się wogóle odzywać
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Miłośnik Millera(2001-12-21)
 • Poirytowany bardzo dobrze wskazuje wady i usterki tego budżetu. Pociągnijmy temat dalej - budżet proinwestycyjny jak definiuje go Prezydent miasta zatem poszukajmy elementów finansujących działania skierowane do inwestorów...Elbląg nie wziął udziału w targach inwestycyjnych CITY'2001 w Warszawie najciekawszym obecnie miejscu promocji miast i ich możliwości inwestycyjnych w Polsce: czy są w budżecie środki na nasz udział w przyszłorocznej edycji tych targów (opłata za dzierżawę powierzchni w Pałacu Kultury, koszt stoiska miejskiego, wydawnictwa inwestycyjne w kilku językach, film reklamujący miasto, konferencja prasowa z udziałem szefów największych elbląskich firm zachęcających do inwestowania w mieście - wreszcie lobbysta do kontaktów z Państwową Agencją Inwestycji Zagranicznych...) To rzecz jasna spojrzenie z punktu widzenia budżetu ale wcześniej trzeba przemyśleć z czym miasto ma tam pojechać - lepiej sprzedaje się JEDEN ale b.b.b. atrakcyjny teren lub projekt niż ogólne hasło "u nas warto no bo Berlinka i w ogóle to takie urocze miejsce do inwestowania". Hala sportowa i remont sali w UM - taaak... to takie proinwestycyjne....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Tony Soprano(2001-12-21)
 • Pozdrowienia dla J od Kitty.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2001-12-21)
 • Budżet miasta dotyczy wszystkich Elblążan.Prosżę o poinformowanie gdzie on został opublikowany.A może jest on tajemnicą. Obecnie jest przetarg na drogi dojazdowe do mostu na Rzece Elbląg. Dlaczego podstawowe informacje tego przetargu są tylko w języku angielskim. Czy projekt przewiduje ciągi komunikacyjne z Rubna,Krasnego Lasu , Próchnika i Modrzewiny wyprowadzić na obrzeża miasta naprzykład na drogę Nr 503 aby cały ruch z tych miejscowości wprowadzić na nowodudowany most. Takie rozwiązanie dopiero może ożywić te dzielnice.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2001-12-22)
 • a kto pomyśli o ulicy lotniczej ? Przeciez jak pociag jedzie ,a jezdzi pare godzin na dobę to niie można z osiedla wyjechac.A co z remontem chodników? Już kiedys zadałem to pytanie panu prezydentowi Słoninie.Wtedy nie odpowiedzial na nie poniewaz był obrażony że go nie chwalą tylko zadają mu duzo pytań kłopotliwych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  janusz(2001-12-22)
 • Oczywiscie zgadzam się że, budowa hali nie jest pierwszą potrzebą w naszym mieści. Po pierwsze nalezy przygotować tereny SSE pod inwestycjie.Rownolegle należy ustawić przy obwodnicy tablice informujace o istnieniu takich terenów, wszystkich przejeżdżających trasą nr.7, w dwóch językach, z mapką , adresem www, a nastepnie rozreklamowac miasto na wszystkich targach. Dlaczego zabrakło Elblaga z metą w wyścigu kolarskim? Regionalna telewizja nie przekazuje wiadomości z życia w Elblągu.Po prostu musi być o nas słychac i widzieć nie tylko przed wyborami ale całą kadencję Panowie radni. A może trzeba wreszcie młodej krwi w mieście. Proponuję na najbliższe glosowanie, osoby poniżej 40 lat.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ryszard(2001-12-22)
 • A może jeszcze jeden Kościół wybudować !!!!!! Na co komu drogi i estetyka miasta . Opozycja nie istnieje . Czy jeszcze tego nie rozumie że stoi na straconej pozycji .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Elblążanin(2001-12-22)
 • Macie wszyscy rację(prawie).Pewnie,że trzeba najpierw pomyśleć o rozwoju gospodarczym,żeby było później co upiększać.Racja,że władze robią mało,a może niewiele.Ale nie miejcie złudzeń,że jak zacznie rządzić Prawica u nas to będzie lepiej.Myślę,że najważniejsze,żeby miasto nie miało żadnych długów.Żeby deficyt był mały albo go wcale nie było.Tylko wtedy możemy być wiarygodni.Co z tego,że pozaciagamy długi,żeby komuś wybudować halę,albo ponastawiać reklam przy drodze skoro później nie będzie z czego spłacić!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  web(2001-12-23)
 • Kiedyś przy wyjeździe na Gdańsk,jak stał znak informujący o naszym pięknym mieście ktoś na znaku dopisał "Wolne Miasto".Może to jest droga dla nas???Niech graficiarze ,którzy już zdążyli pobazgrać odnowione kamienice na płk.Dąbka, pomyślą o tym.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  web(2001-12-23)
 • Jedynej rozsądnej oceny tego budżetu dokonał p. Wilk !!!. Rzeczywiście szansą rozwoju gospodarczego Elbląga jest Modrzewina. Ale należy ja uzbroić i zrekultywować, bo to jest były poligon wojskowy. Widać, że niektórzy myślą a inni klaszczą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zatroskany(2001-12-28)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Ręcznik z haftem
POLO z HAFTEM
Naszywki
Polar z haftem