Sobota 19-01-2019, imieniny Henryka, Mariusza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ciepłowniczy wyścig z czasem

 
Elbląg, Ciepłowniczy wyścig z czasem Nowoczesny blok na biomasę w Enerdze-Kogeneracji (fot. Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)
Rek

W najbliższych dniach mają ruszyć negocjacje EPEC z Energą-Kogeneracja w sprawie wieloletniej umowy na dostawy ciepła dla Elbląga. - Do 27 stycznia przedstawimy ich efekt – zapowiada Krzysztof Krasowski, prezes EPEC. Czas goni, bo miasto musi wkrótce decydować: czy zwiąże się na dłuższy czas z Energą Kogeneracja czy wybuduje własną ciepłownię.

Elbląg ma problem. Wieloletnie zaniedbania sprawiły, że miasto za kilka lat może być pozbawione dostaw ciepła do firm i mieszkań. Dzisiaj w 80 procentach gwarantuje je Energa Kogeneracja, resztę produkuje ciepłownia EPEC przy ul. Dojazdowej. Problem w tym, że do 30 czerwca 2020 roku Energa Kogeneracja musi zmodernizować starą część elektrociepłowni, w przeciwnym razie będzie ona musiała zostać zamknięta.
     - Jeśli tak by się stało, w Elblągu pozostanie jedynie blok biomasowy Energi Kogeneracja o mocy 30 megawatów i ciepłownia EPEC przy ul. Dojazdowej o mocy 40 megawatów. Grozi nam więc deficyt na poziomie 126 megawatów – mówił dzisiaj na komisji gospodarki miasta Krzysztof Krasowski, prezes EPEC.
     Miasto, jak twierdził na posiedzeniu komisji prezes EPEC, ma dwa wyjścia:
     1. Zbudować własną ciepłownię i tu w grę wchodzą dwa warianty: budowa przy ul. Dojazdowej ciepłowni zasilanej gazem o mocy 126 megawatów (koszt inwestycji 90 mln zł) albo budowa ciepłowni zasilanej gazem przy Dojazdowej o mocy 86 megawatów wraz z blokiem biomasowym o mocy 40 megawatów, który miałby powstać przy ul. Żytniej (koszt 150 mln złotych). - Dlaczego tylko dwa warianty? Bo tylko takie wchodzą w grę biorąc pod uwagę krótki czas, jaki nam pozostał i ryzyko związane ze stabilnością prawa – stwierdził Krzysztof Krasowski. - Przy okazji inwestycji na Żytniej musielibyśmy wybudować dodatkowo 3 kilometry sieci ciepłowniczej.
     2. Negocjować warunki dostawy ciepła z Energą Kogeneracja i podpisać wieloletnią umowę, dzięki której Energa zainwestuje w modernizację elektrociepłowni przy ul. Elektrycznej, by spełniała wymogi środowiskowe po 2020 roku. - W najbliższych dniach rozpoczniemy negocjacje z Energą Kogeneracją, by wybudować ramową treść umowy. Chcemy, by taki dokument powstał do 27 stycznia, by przedstawić go władzom miasta. I to jest rozwiązanie przez nas rekomendowane – dodał Krzysztof Krasowski.
     - Którekolwiek rozwiązanie będzie wybrane, nie możemy już dłużej czekać z decyzjami. W obu spółkach będą powołane zespoły, które wypracuje rozwiązanie. Jeżeli nie ostateczne, to przynajmniej pokazują, gdzie jesteśmy – dodał Krzysztof Żochowski, prezes Energi Kogeneracja
     Niektórzy radni komisji gospodarki (np. Piotr Derlukiewicz) zarzucali prezesom obu energetycznych spółek, że stawiają miasto pod ścianą, że przez wiele lat oba przedsiębiorstwa niewiele w tej sprawie robiły. Radny Ryszard Klim wskazywał przykład Olsztyna, który przymierza się do budowy własnej elektrociepłowni z partnerstwie publiczno-prywatnym. - Olsztynowi zajęło aż pięć lat, by wypracować zasady, my tego czasu nie mamy – tłumaczył Krzysztof Krasowski.
     - Nie można mieć pretensji do prezesów, że naciskają. To gmina powinna zabiegać, żeby wypełnić obowiązek dostarczenia ciepła do mieszkańców – stwierdził z kolei radny Zenon Lecyk, który zaproponował, by w zespole negocjacyjnym był przedstawiciel miasta.
     - By nie było tak, że my w sprawie ciepła będziemy musieli jedynie podnieść rękę – stwierdził radny Derlukiewicz.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Uniezależniac sie od pośredników. Wtedy bedzie cieplej i taniej. Raczej EPEC niech zostanie jako miejska spółka. Tylko reorganizacje zrobic a z Energii zrezygnowac i wybudowac własną ciepłownię.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  15 11
  (2016-12-27)
 • dokładnie. energa wykorzystuje fakt, że są głównym dostawcą. puścić ich z torbami, zainwestować i się uniezależnić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 9
  (2016-12-27)
 • energa sama doprowadziła do takiej sytuacji, żeby miasto fundowało im modernizacje
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 9
  (2016-12-27)
 • Podpisanie umowy z EKO ktore sprzedaje EPEC ciepło znacznie droźsze niź produkowane na Dojazdowej będzie działaniem na szkodę spółki,miasta i jego mieszkańców. Nie rozumiem po co ta cała szopka. EPEC niech sie zabiera niezwłocznie za budowę nowego źródła
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 9
  Paladyn(2016-12-27)
 • panowie prezesi jaki blok biomasowy, zbudowaliście bubel na ul. Elektrycznej który od nowości jest nie sprawny i nie jesteście wstanie go naprawić, kupa pieniędzy wyrzuconych w błoto ciekawe kto za to zapłaci pewnie biedni mieszkańcy wioski Elbląg.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 9
  max31(2016-12-27)
 • A moim zdaniem wina nie jest jednostronna! Budowanie kotłowni na gaz to strasznie głupi pomysł biorąc pod uwagę że ceny tego paliwa niebawem znacznie wzrosną. Trzeba poważnie podejść do tematu epec i energa muszą dojść do porozumienia i energa wybuduje nową ciepłownię węglową!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 3
  (2016-12-27)
 • nie psioczcie na energę zobaczcie co w tej kwestii zrobił poprzedni zarząd epec np. sponsoring
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  17 3
  (2016-12-27)
 • Panie Derlukiewicz a gdzie był wasz super prezes Piśkiewicz, którego tak broni i elbląska PO i PiS??? Tyle lat nie zrobił nic w tej kwestii, bo wolał rozdawać nasze pieniądze i jeździć swoją limuzyną!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 1
  Grzes_T(2016-12-27)
 • sama inwestycja jest znacznie tańsza, ale produkcja ciepła z gazu jest bardzo droga a ponadto nie ma gwarancji dostaw tego paliwa
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 3
  (2016-12-27)
 • W Elblągu na Stoczniowej 2 jest najlepszy ocecnie w Polsce specjalista od tych problemów GE w którym pracuje radny Zenon Lecyk. Moze warto się skonsultować?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 7
  (2016-12-27)
 • Blok biomasowy Energi w ogóle nie działa, więc nie ma co go brać pod uwagę!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 6
  Bodzioo(2016-12-27)
 • no właśnie czyżby Pan Derlukiewicz zapomnial, kto był Prezesem? przecież to Wasza wina PO -Wcisła i Gelert to jego obrońcy, a teraz nagle chcecie rozliczać za to obecnego prezesa i prezydenta, który w końcu robi porządki w tej firmie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 1
  Bez_gazu(2016-12-27)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Konto poczty elektronicznej
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini