UWAGA!

Co dalej z ciepłem dla Elbląga

 Elbląg, Władze miasta wznowią negocjacje na temat dostaw ciepła z Energą Kogeneracja (fot Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)
Władze miasta wznowią negocjacje na temat dostaw ciepła z Energą Kogeneracja (fot Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)

Prezydent Elbląga wznowi zawieszone negocjacje z Energą Kogeneracja na temat dostaw ciepła dla miasta po 2020 roku. Taką rekomendację przekazała komisja, która prowadziła dialog techniczny z konkurencyjnymi firmami z branży ciepłowniczej.

Nadal nie wiadomo, kto będzie produkował ciepło dla elblążan po 2020 roku. Obecnie ponad 80 procent ciepła produkuje Energa Kogeneracja, która by spełnić unijne normy, musi gruntownie zmodernizować wysłużone kotły na węgiel i zainwestować w instalację oczyszczania spalin. Inwestycji nie rozpocznie, dopóki miasto i Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie podpiszą z Energą nowej umowy na dostawy ciepła. I w tym cały problem, bo negocjacje między EPEC a producentem ciepła zostały kilka miesięcy temu zawieszone, punktami spornymi okazały się m.in. kwestie kar umownych.
       EPEC zawieszając negocjacje, rozpoczął dialog techniczny z kilkoma innymi firmami z branży.
       - Zdecydowaliśmy się na to, by mieć rzeczywiste wyobrażenie na temat tego, w jakim czasie i za jaką cenę możemy zapewnić dostawy ciepła dla Elbląga po 2020 roku, jakie są ryzyka, jakich zabezpieczeń będą wymagać wykonawcy i co najważniejsze, jaki będzie finalny koszt ciepła dla odbiorcy. To nie było postępowanie przetargowe, to było preludium do takiej ewentualnej procedury. Zebraliśmy wiele cennych informacji, o których niestety nie mogę mówić, bo będą one kartą przetargową podczas negocjacji z Energą Kogeneracja. Prezydent i rada nadzorcza otrzymali szczegółową wiedzę na ten temat – tłumaczył dzisiaj radnym podczas posiedzenia komisji gospodarki miasta Krzysztof Krasowski, prezes EPEC.
       Wiadomo jedynie, że oferty konkurencyjnych do Energi firm, dotyczące budowy nowego źródła ciepła dla Elbląga, opiewały na kwoty o 100 do nawet 600 mln złotych. Rozpatrywane były też różne formy organizacyjne, jak np. utworzenie spółki z prywatnym inwestorem. Efekt? Po dialogu technicznym komisja, która go przeprowadzała, zarekomendowała prezydentowi, by powrócić do negocjacji z Energą Kogeneracja.
       - Wznowione negocjacje pokażą, w którą stronę pójdziemy. Ale to już sprawa na poziomie właścicieli spółek – podkreślał Krzysztof Krasowski.
       - Nasz harmonogram przystosowania kotłów do nowych przepisów zakłada 3-letni okres inwestycji. Szkoda, że negocjacje zostały zawieszone na czas dialogu technicznego, mogliśmy je prowadzić równolegle. Moja prośba do władz, abstrahując od rozwiązania, które zostanie przyjęte, by brać pod uwagę czas, bo to on jest tutaj najbardziej istotny. Tego czasu może nam po prostu zabraknąć – przestrzegał Krzysztof Żochowski, prezes Energi Kogeneracji.
      
RG

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • jakby kota nie obracał zawsze ogon będzie miał z tyłu. Najwyższy czas przejść na gaz, małe kotłownie osiedlowe, nie potrzeba EPECU, nie potrzeba elektrociepłowni. Proszę zobaczyć np. Rawa Mazowiecka ma tak i mają ciepło tańsze niż teraz w Elblągu. Przecież elektrociepłownia MUSI koszty nieudanej inwestycji wrzucić w taryfy, jak również przyszłą modernizację też MUSI wrzucić w taryfy. Jedyne co tym firmom wychodzi - to zmiana stołków
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    7
    6
    hamulcowy(2017-06-27)
  • zmiana "derektorów" bez przerwy, nie ma czasu na podjęcie decyzji
  • łaska niech nie produkują i zabierają się z eg postawi się kotłownie na gaz i po zamiatane
  • Tak jest - DALKIA powinna złożyć ciekawą ofertę - kotłownie gazowe - bezobsługowe - a ceny dostaw ciepła o 40% niższe.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    7
    pogonić-ENERGĘ(2017-06-27)
  • i kompromitacji końca niewidac
  • Elektrociepłownia to żywy trup. Siedmioletnia ochrona zwolnień pracowników właśnie się kończy. W tym czasie podzielili zakład przypisując jednych do Gdańska innych do Ostrołęki a jeszcze innych do Koziej wólki. To celowe działanie dla zniszczenia zakładu. EPEC należy do miasta i do 2020 będzie jedynym monopolistą ciepła na Elbląg a elektrociepłownia upadnie i zostanie zamknięta, później pomieszczenia wykupią prywaciarze i będzie jak w EZNSach czy w Zamechu. Wspomnicie moje słowa.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    5
    Prorok.Ezahiel(2017-06-27)
  • jedno jest pewne - z tą władzą będzie drożej
  • Najdroższe centralne ogrzewanie w Polsce. Panie prezydencie Elbląga proszę o odpowiedzieć dla czego tak jest?
  • Zlikwidować pośrednika jakim jest EPEC to obniży koszty przesyłu. Takie rozwiązania są stosowane np. w Finlandi gdzie od wytwarzania do klienta zarządza spółka miejska.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    3
    jp1949(2017-06-27)
  • a moim zdaniem wojtek, tadek, ufnalsss to pa...jakie kotłownie gazowe jaka dalkia hej komuchy czas was przegonił, moze kotłownia na haluxy i osy
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    1
    psychiatra(2017-06-27)
  • Kotłownie gazowe ceny ciepła 40% taniej. To teraz proszę powiedzcie mi kto zapłaci za budowę tych kotłowni ? Wy przez pierwsze 10 lat nie będzie 40% taniej a 40% drożej aby zwróciły się koszty.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    7
    3
    PyskSkill(2017-06-27)
  • @pyskskill to dlaczego teraz ciepło z elektrociepłowni jest najdroższe w Polsce ? A inwestycja jeszcze się nie zaczęła. Cała energetyka jest chora. Nie potrafią wystawić faktury bez błędu. Kilkadziesiąt spółek spółeczek a każdej prezesi, sekretarki księgowość itd. A postawić osiedlowe ciepłownie lokalne. Praktycznie żadnych strat przesyłu bezobsługowe. Ale lobby elektrociepłowe jest bardzo silne.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    4
    hamulcowy(2017-06-27)
Reklama