Wtorek 26-03-2019, imieniny Emanuela, Teodora
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Co dalej z ciepłem dla elblążan

 
Elbląg, Co dalej z ciepłem dla elblążan
Widok na miasto od strony ciepłowni EPEC przy ul. Dojazdowej (fot. EPEC)

Prezydent Elbląga chce stworzyć nowy model zaopatrzenia miasta w ciepło. Mają w tym pomóc naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa i pieniądze z tzw. funduszy norweskich. By z nich skorzystać, miasto musi do końca czerwca złożyć wniosek o dofinansowanie dokumentacji.

Władze Elbląga stoją przed dylematem, czy podpisać nową umowę z Energa Kogeneracja, głównym producentem ciepła dla elblążan, czy inwestować we własne konwencjonalne źródło ciepła czy może inwestować w innowacyjne rozwiązania. Czasu nie pozostało wiele, bo w 2020 roku zaostrzają się unijne normy dotyczące emisji gazów do atmosfery, których obecna instalacja Energa Kogeneracja nie spełnia.
     Co zrobić, by Elbląg jako samorząd był samowystarczalny energetycznie? Inspiracją miały być prezentacje, które wygłoszono podczas piątkowego seminarium w Kamieniczkach Elbląskich. Oprócz władz miasta (w tym radnych z każdej opcji politycznej) wzięli w nim udział urzędnicy, naukowcy zajmujący się energetyką oraz przedstawiciele firm i instytucji z tej branży. Podczas kilkugodzinnego spotkania zaprezentowano najnowsze trendy w energetyce i niektóre z innowacyjnych rozwiązań.
     
     Obniżka o 20 procent?
     
- Po dzisiejszym seminarium jak najszybciej podejmę temat powołania zespołu i przygotowania, pod kierunkiem pana profesora Wojciecha Nowaka z Centrum Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej, modelu zaopatrzenia miasta w ciepło. Modelu, który będzie uwzględniał elementy innowacyjne i ekologiczne założenia – powiedział na konferencji prasowej Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. - Dzisiaj cena za ciepło w wysokości ponad 80 złotych za gigadżul jest społecznie nieakceptowalna, jedna z najwyższych w Polsce. Dlatego chcemy, by wszystkie działania związane z pozyskaniem środków unijnych doprowadziły do opracowania konkretnych rozwiązań, których celem będzie obniżenie cen ciepła w mieście. Moim marzeniem jest docelowa obniżka do 20 procent.
     Jak to będzie możliwe? Konkretne rozwiązania mają wypracować wspólnie przedstawiciele samorządu, EPEC i naukowcy AGH. - Zrealizowaliśmy już takie modele – studia wykonalności - pod hasłem „Gmina samowystarczalna energetycznie” - dla 17 gmin w Polsce, które był sfinansowane z funduszy norweskich, z udziałem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Dotyczyły nie tylko ciepła, ale także energii elektrycznej, walki ze smogiem, e-mobilności – wyjaśnia prof. Wojciech Nowak, dyrektor Centrum Energetyki AGH w Krakowie. - Elbląg pojawił się w tym gronie może dlatego, że pan prezes Olechnowicz (elblążanin, były prezes Lotosu – red.) jest absolwentem AGH i dlatego poprosił nas o wsparcie w tym temacie. Centrum Energetyki jest gotowe współpracować, skorzystajcie z tego bogatego doświadczenia. Niektóre z naszych rozwiązań są pierwszymi takimi na świecie – zachęcał profesor.
     Paweł Olechnowicz, były prezes Lotosu, jest obecnie szefem i współudziałowcem gdańskiej spółki Most Advanced Power Unit, która powstała w październiku 2017 roku i działa w branży energetycznej.
     - Jestem tutaj, bo jestem z Elbląga, to chyba państwo wiecie – mówił dziennikarzom na konferencji prasowej. - Żeby się nie nudzić, zająłem się mikrogeneracją (rozproszonym wytwarzaniem energii – red.) i trochę mam zamiar w tym popracować. Z tym wiążą się również kompetencje w zakresie pozyskiwania różnego rodzaju środków zewnętrznych z Unii Europejskiej, więc będziemy działać, by fundusze norweskie pozytywnie wpłynęły na Elbląg. Mamy też koncepcję, by w tym samym programie z funduszy norweskich pomagać samorządowi w uzyskaniu środków na zagospodarowanie nabrzeży rzeki Elbląg w związku z przekopem Mierzei Wiślanej. Elbląg powinien być miastem handlowo-turystycznym z wykorzystaniem szlaków wodnych, samowystarczalnym energetycznie, z zieloną energią i czystym powietrzem. Czasy przemysłowego Elbląga już raczej nie powrócą.
     
     Co dalej z negocjacjami z Energą?
     
By skorzystać z funduszy norweskich na stworzenie modelu zapotrzebowania Elbląga w ciepło, samorząd musi wysłać wniosek do końca czerwca. Na ten cel może uzyskać do miliona euro dofinansowania. Jeśli się uda, do końca roku będzie można wystąpić o fundusze na inwestycję. Musi też znaleźć partnera z Norwegii i kraju sąsiedniego, należącego do Unii. - Partnera norweskiego mamy, to potężna instytucja – zapewnia prof. Nowak. - Sąsiedni partner może być np. z Litwy.
     Czy to oznacza, że miasto wycofa się z negocjacji z Energą Kogeneracja w sprawie nowej umowy na dostawę ciepła? Na to pytanie prezydent Wróblewski nie odpowiedział jednoznacznie.
     - Patrząc na obecną sytuację, to niemożliwe jest podpisanie umowy na 17 lat, jak proponuje Energa Kogeneracja, która nie przedstawiła docelowego modelu, jak widzi funkcjonowanie spółki w przyszłości, a tego oczekiwałem – tłumaczył prezydent. - Dlatego też dzisiaj trzeba najpierw przygotować ten model samemu i wówczas będziemy wiedzieli, w jakim kierunku pójść. Energa też będzie wówczas musiała się dostosować do miasta.
     By prezydent mógł zrealizować zapowiadane plany, potrzebuje zgody Rady Miejskiej na udział w projekcie. Musi też ogłosić konkurs na opracowanie modelu zaopatrzenia miasta w ciepło.
     - Mówiłem o tym od lat, że najważniejszym w ciepłownictwie jest minimalizowanie kosztów dla mieszkańców. W naszej gestii jest obniżenie kosztów po stronie EPEC, bo wpływu na Energę nie mamy. O tym właśnie mówiono podczas seminarium – stwierdził obecny na seminarium radny SLD Ryszard Klim, który od lat porusza sprawę ciepłownictwa w mieście. - Przykładem w tym temacie powinien być dla nas Olsztyn, który od lat przygotowuje się do wielowariantowych działań, zgłosiło się do nich około 40 firm zainteresowanych współpracą. Są o wiele dalej na tej drodze niż my. A zaczęli w 2012 roku...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • To prawie pewne, że Energa będzie ogrzewać miasto jedynie w kilkunastu procentach. Moze 20 procent, nowym blokiem. Reszta to źródła rozproszone i cieplownia EPEC. Życie elektrowni węglowej dobiega końca. To już historia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 10
  Izaak Blumentdhaffer(2018-04-20)
 • prezes Energi ma na premie dla siebie, a na wprowadzenie innowacji to już zabrakło? samo przez się mówi o czym człowiek myśli i czy warto z takim współpracować
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 5
  (2018-04-20)
 • Ale jaaajaaa. miliony na opracowanie koncepcji ??? ale jaaajaaa. Największe tłuki wiedzą że albo trzeba zgodzić się na dyktat Energi albo budować swoje. Swoje to znaczy albo kotłownia miałowa albo osiedlowe gazowe, tak jak jest to zrobione na kilku osiedlach w Gdańsku. Jeśli wybieramy swoje - to Energa pójdzie do likwidacji, jeśli kotłownie osiedlowe to EPEC w tej postaci pójdzie do likwidacji. I masz babo placek. Już kiedyś p. Olechnowicz uszczęśliwił Elbląg i chce ten numer powtórzyć ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 3
  hamulcowy(2018-04-20)
 • Trzeba być wyjątkowo naiwnym by wierzyć w budowę nowej elektrociepłowni w Elblągu. Bo tylko takie rozwiązanie może pomóc miastu. Nikt nie da miliarda zł na budowę. A i nikt nie pozwoli na to.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 3
  Izaak Blumentdhaffer(2018-04-20)
 • masakra. trzeba wymienić pion zasilania elektrycznego na 3 fazy w mieszkaniu i farelki mam na to 2 lata. Będzie zimno w mieszkaniach a wtedy prezydenta do sądu na lata
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 5
  112(2018-04-20)
 • Brawo prezydent Taki partner biznesowy jak Olechnowicz i współpraca z AG H to super propozycja - brawo prezydent
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 17
  Jestem pod wrażeniem oby się ud(2018-04-20)
 • Jednym słowem: czuć tu pieniądz
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 0
  Slawomir(2018-04-20)
 • w elblążkowie brak gazu czym wy kuźwa chcecie grzać. To laik wie a doktory nie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 2
  miszkaniec(2018-04-20)
 • Pani kierowniczko czy ja pale ? Ja pale non stop
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 0
  (2018-04-20)
 • przed wyborami wszystkie lampiony w mózgach się zapalają, to przed wyborami tzw, kiełbaska-później ten ci prezydent powie, -zabrakło pieniędzy, przekroczyli normy, a prezydentem ten ci gość zostanie w końcu na taborecie i właśnie o to chodzi, by głupich wciągnąć w rozgrywkę politycznej głupoty, ,będziecie widzieć jak na ulicy widzicie Wróblewskiego, ,manewry rozpoczęte banda PO-PSL-, w ataku ciekawi mnie co jeszcze wymyślą mędrcy tego miasta, czyli nasi włodarze, ,wszystko co nasze rodzime dzięki takim błaznom znika z naszej ziemi, włodarze trzepią sobie konta w wysokościach, a my zostaniemy w przysłowiowym nocniku pełnego ich gówna, bo odejdą, a gówno nam -mędrcy zostawią, ,niech mniej przyciągają ku sobie, a więcej w rozwoju rodzimych interesów w tej chorej demokracji, nasze gwałtem umiera, ,a ludzie -pozwalają więc będziemy mieć to co nam narzucą, ,jak zawsze
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 1
  grace(2018-04-20)
 • Olenchowicz " będzie " działać jak wygracie przetargi publiczne, w ogóle co to.ma być? Gość wypowiada się w raki sposób jakby wszystko już pozałatwiane było, o co chodzi w tych wypowiedziach? z nudów to niech się zajmie bawieniem wnuków, a nie dziwnymi opowieściami niczym Tymiński kiedyś
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 2
  Tugjgd(2018-04-20)
 • czasy przemysłowe Elbląga oczywiście wrócą, pan były prezes myli się, Elbląg ma ogromne szanse na poważne inwestycje, po przekopie będzie funkcjonował jako 4 miasto, nie ma siły, żeby tu nie inwestowano, nie chodzi tu o jakieś komusze pomysły typu Modrzewina, po prostu Elbląg ma super położenie względem metropolitalnego Gdanska i na bank przyjdą tu inwestorzy, może nawet i Lotos coś pobuduje bo stoi za blisko miasta Gdańska, ekologiczna bomba
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 6
  (2018-04-20)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Konto poczty elektronicznej
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok
Domena .pl