UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Czas na miejski budżet

 
Elbląg, Czas na miejski budżet
(fot. Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)

Na prawie 623 miliony złotych ma opiewać budżet Elbląga w tym roku. Radni będą nad nim głosować na sesji 24 stycznia. Zanim to nastąpi, już we wtorek o godz. 15 w ratuszu odbędzie się debata budżetowa. Wstęp wolny dla wszystkich mieszkańców.

Podczas wtorkowej debaty zostaną zaprezentowane najważniejsze założenia budżetu Elbląga na 2019 rok. Z projektu, który jeszcze w listopadzie złożył do przewodniczącego Rady Miejskiej prezydent Witold Wróblewski wynika, że dochody miasta mają wynieść prawie 623 mln złotych, w tym około 21 mln mają stanowić środki z Unii Europejskiej. Z kolei wydatki mają wynieść 620 mln złotych, z czego prawie 41 milionów złotych ma być przeznaczone na inwestycje, 3,2 mln złotych będą kosztować podwyżki dla pracowników administracji i obsługi, 6,2 mln złotych – podwyżki dla nauczycieli.
     Wśród najważniejszych inwestycji zaplanowanych na 2019 są m.in.: trwająca od 2018 roku rozbudowa Centrum Kształcenia Praktycznego, inwestycje w komunikację miejską (m.in. sfinansowanie zakupu nowych tramwajów, które mają się pojawić na torach w 2020 roku), przebudowa budynku byłego gimnazjum przy ul. Lotniczej na potrzeby żłobka i przedszkola (2,5 mln złotych), czy też modernizacja miejskich ulic (milion złotych) oraz przebudowa ul. Mazurskiej na potrzeby znajdujących się tutaj terenów inwestycyjnych (milion złotych).
     W budżecie uwzględniono też niedawną uchwałę Rady Miejskiej, która wyraziła zgodę na restrukturyzację zadłużenia Elbląga. Przesuwając termin spłaty części zadłużenia na dalsze lata, miasto ma zyskać około 66 mln złotych na wkłady własne pod kolejne inwestycje dofinansowane z Unii Europejskiej i stanąć przed szansą pozyskania w tej kadencji około 360 mln złotych z tego źródła. Nadal będzie też spłacać zadłużenie (wynosi ono około 304 mln złotych), ale w wolniejszych tempie.
     W 2019 roku koszt obsługi zadłużenia Elbląga wyniesie około 10 mln złotych. Miasto wyemituje też obligacje na kwotę ponad 26 mln złotych, które mają być przeznaczone na spłatę wcześniejszych zobowiązań.
     Podczas debaty okaże się, jakie zmiany do projektu budżetu miasta zgłosili radni z poszczególnych klubów. Głosowanie nad uchwałą budżetową odbędzie się na sesji Rady Miejskiej 24 stycznia.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Co jest z bonifikata w związku z przekształceniem użytkowania wieczystego gruntu ? W Elblągu nie będzie ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 3
  (2019-01-07)
 • "3,2 mln złotych będą kosztować podwyżki dla pracowników administracji i obsługi" że co? Urzędasy znowu podwyżki, a w lato pracują 5 godz bo im za gorąco?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  30 7
  Robi(2019-01-07)
 • Ta ich restrukturyzacja długu to klasyczna ucieczka do przodu, w końcu i tak my zapłacimy za te ich pomysły. Podwyżki za wywóz śmieci odtrąbione, zaraz będą woda i ścieki. Proponuje powiększyć ilość etatów w EPWiK jeszcze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 3
  (2019-01-07)
 • No właśnie kiedy Radni tego miasta wezma sie wreszcie za to, aby wszystkie Urzędy były otwarte od 10-18? A nie człowiek musi brać wolne cały dziś, by załatwić sprawa w urzędzie bo paniusie siedzą do 14.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19 5
  Komar(2019-01-07)
 • Już PiSu nie ma !!! Jak zabraknie środków na Górę Chrobrego to niech szlag trafi Prezydenta i całą Radę. Ruszcie tyłek i zróbcie posiedzenie wyjazdowe w Kurzętniku. Zobaczycie tam jak korzysta się z warunków ukształtowania terenu dla potrzeb narciarstwa. Amen.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 9
  (2019-01-07)
 • A ile dostał Olsztyn ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 2
  (2019-01-07)
 • Czy ZBK jest pidległe pod budżet miasta?? Proszę by zajeło się "swoimi" drogami, którymi my mieszkańcy musimy jeździć - zawieszenie i zderzaki idze tam pourywać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 1
  Johny deer(2019-01-07)
 • czyli gdyby nie długi to urzędnicy i nauczyciele mogliby corocznie dostawać podwyżkię podwojną, a w następnym roku 50 procent tej z tego roku, niestety nie dostaną bo głosują na postkomunę co zadłużyła miasto i nie ma hajsu,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 2
  Logiczny ekonom(2019-01-07)
 • Wróblewski musi ODEJŚĆ! Dopóki to nie nastąpi miasto i jego mieszkańcy będą cierpieć znaczy będziemy jak do tej pory w czarnej d. .ie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  19 6
  (2019-01-07)
 • ile z tego budżetu powstanie nowych miejsc pracy ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 2
  112(2019-01-07)
 • Właśnie nie ma PiS zobaczymy panie Prezydencie co wymyślisz z górka Chrobrego przypominam Ci i nie tylko ja co obiecales
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 3
  Narciarz(2019-01-07)
 • Właśnie nie ma PiS a niby to oni nie chcieli góry Chrobrego na razie panie Prezydencie nie robisz nic żeby ją otworzyć wstyd a obiecałeś
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 3
  Elblążanin 1(2019-01-07)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia inna niż inne
RTV + SZAFA
Kuchnia nowoczesna III
Kuchnia nowoczesna