UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Czy kampania wyborcza jest tego warta? (śladem publikacji)

 
Elbląg, Michał Missan
Michał Missan (fot. archiwum portEl.pl)

Po naszej publikacji „Miejskie ciepło na gaz?” otrzymaliśmy polemikę od elbląskiego radnego Michała Missana, którą poniżej publikujemy.

Może opuszczenie przeze mnie konferencji energetycznej nie było zbyt grzeczne, ale udawanie, że próbuje się rozwiązać naprawdę ważny dla miasta problem, jest co najmniej równie niegrzeczne. Szczególnie nieco ponad 40 dni przed wyborami. Zamiast wysłuchiwania kolejnych fantazji postanowiłem zapoznać się bliżej z możliwościami uzyskania wsparcia z Funduszu Norweskiego na realizację nowego źródła ciepła w Elblągu.
     W październiku 2017 zakończyły się negocjacje dotyczące III transzy Funduszy Norweskich. Spośród 15 krajów, którym Norwegia przyznała dofinansowanie, Polska jest największym beneficjentem – otrzyma ponad 809 mln euro. Nabory rozpoczną się na początku 2019 roku. 140 mln euro przeznaczono na program środowisko, energia, zmiany klimatu. W programie tym znajdują się trzy obszary programowe: środowisko naturalne i ekosystemy, złagodzenie zmian klimatu i przystosowanie się do tych zmian oraz – interesujący nas – energia odnawialna, efektywność energetyczna i bezpieczeństwo dostaw energii. Celem tego obszaru jest „energia niskoemisyjna i bezpieczeństwo dostaw energii”. Można założyć optymistycznie, że na realizację w tym obszarze przeznaczona zostanie połowa funduszu programu, tj. 70 mln euro. Dla całej Polski. Obszarem wsparcia, czyli zakresem działań podlegających wsparciu są: efektywność energetyczna w produkcji, dystrybucji lub wykorzystaniu końcowym, wytwarzanie lub dystrybucja energii odnawialnej, odzyskiwanie energii z odpadów lub odpadów niebezpiecznych, bezpieczeństwo energetyczne, polityki energii odnawialnej we wszystkich sektorach, rynki energii.
     Proszę mi zatem wyjaśnić, w jaki cudowny sposób z Funduszu Norweskiego można sfinansować w Elblągu inwestycję wartości 400 mln zł. Inwestycję niezbyt mieszczącą się w obszarze wsparcia, mówimy bowiem o nowej inwestycji, której celem jest energetyczna samodzielność miasta. Dlaczego zatem wmawia się elblążanom coś, co z założenia jest na dzisiaj niemożliwe? Ponad 80 tys. zł wydano już na koncepcję, która jest dość odrealniona w sytuacji gospodarczej miasta. A mowa jest o ciągu dalszym – studium wykonalności i kolejnych wydatkach. Czy kampania wyborcza jest tego warta? Czy naprawdę nie stać już władzy na uczciwe traktowanie elblążan?
Michał Missan, radny Rady Miejskiej w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Z każdej strony jest punktowany p. Wróblewski. I czy sam do tego nie doprowadza? Wymyślane naprędce jakieś tam rozwiązania nie mają się nijak do rzeczywistości. Weź panie Wróblewski sobie wolne lub zmień pan "zawód" to będzie dobre rozwiązanie i dla miasta i dla pana, czyż nie tak?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 6
  kolo(2018-09-13)
 • Panie Noszowy to nie na Pana Głowę niestety. Pan sam dezawuuje siebie jako kandydat na stanowisko o które się Pan ubiega. Na swoim facebooku zamieszcza Pan rysunki Andrzeja Mleczki /rozumiem, że prawa do udostępniania Pan posiada/ a może przypomni Pan historyjki o "Wesołym Sanitariuszu Zenonie N. ". Zabawne co najmniej jak Pana pisanina!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 8
  młotkowy(2018-09-13)
 • No tak teksty waszych ulubionych powcow publikujecie za darmo a od innych opcji politycznych chcecie kase i to nie mala
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 4
  (2018-09-13)
 • Już jeden kandydat atakował waszego dziennikarza w 2014,kolejne wybory kolejny, nie przygotowany na urząd Prezydenta
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 4
  PorażkakandydatPO(2018-09-14)
 • Polemika po sześciopaku?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 3
  Zaciekawiona(2018-09-14)
 • redaktor To nieprawda.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  redaktor(2018-09-14)
 • Ludzie, człowiek napisał prawdę, za co hejt? Wolę prezydenta, który mnie traktuje serio i mówi wprost, niż łykać propagandę przedwyborczą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 2
  Normalny elektorat(2018-09-14)
 • Bez względu na stosunek do PO i jej kandydata na prezydenta miasta Michała to jego wypowiedzi nie da się zdyskredytować. Uwagi są realne i trzeba się liczyć z tym ze pomoc finansowa z Funduszy Norweskich stoi pod znakiem zapytania. A cała ta ekspresowa akcja z wydawanie pieniędzy na koncepcje, studium wykonalności itd to zwykła kampania wyborcza na koszt podatnika elbląskiego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 2
  (2018-09-15)
 • Nie jestem wyborcą PO,niestety muszę być obiektywny i przyznaje rację.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  Wyborca 1(2018-09-17)
Reklama