Wtorek 21-05-2019, imieniny Wiktora, Jana
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dobre szkolnictwo zawodowe ratunkiem dla Elbląga?

 
Elbląg, Dobre szkolnictwo zawodowe ratunkiem dla Elbląga?
O rynku pracy w Elblągu opowiadał Wiesław Drożdżyński, wicedyrektor WUP w Olsztynie (fot. Michał Skroboszewski)

Zmniejszająca się liczba mieszkańców Elbląga i niższe w porównaniu ze średnią krajową pensje to tylko niektóre ze skutków niekorzystnej sytuacji gospodarczej miasta. A to przekłada się na rynek pracy. Jak go wzmacniać i rozwijać, by zatrzymać tutaj ludzi młodych? O tym dyskutowali uczestnicy dzisiejszej konferencji w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej.

Konferencja „Zawodowo o zawodach” była poświęcona konsolidacji działań pracodawców, szkół i instytucji na rynku pracy. Jaki jest lokalny rynek pracy – wie każdy, kto próbował znaleźć lub zmienić miejsce zatrudnienia.
     Pozytywną informacją jest spadek bezrobocia, choć nadal jest ono wysokie w porównaniu zresztą kraju. Według najnowszych danych Powiatowego Urzędu Pracy w Elblągu na koniec lutego zarejestrowanych było 5051 bezrobotnych (plus w powiecie elbląskim 4391 osób). Stopa bezrobocia wynosiła 11,8 proc. w mieście i 21,9 proc. w powiecie.
     - Stopa bezrobocia w powiecie elbląskim jest czwartym pod względem wielkości wskaźnikiem w województwie warmińsko-mazurskim, po powiatach braniewskim, bartoszyckim i kętrzyńskim – mówił Wiesław Drożdżyński, wicedyrektor ds. rynku pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie.
     Bezrobocie spada także dlatego, że wiele osób wyjeżdża z Elbląga w poszukiwaniu tzw. „lepszego życia”: lepszych warunków pracy, większych zarobków. To 1500-2000 osób rocznie. Przyczyn jest wiele: - Średnia pensja w Elblągu wynosiła prawie 3700 zł brutto, w porównaniu z prawie 3900 zł w Polsce. W województwie warmińsko-mazurskim średnia pensja wyniosła niecałe 3500 zł. – zwrócił uwagę Wiesław Drożdzyński.
     Od kilku lat możemy też zaobserwować w Elblągu ujemny przyrost naturalny, a skutkiem jest malejąca liczba osób w wieku produkcyjnym, a wzrastająca populacja seniorów. - To oznacza, że w przyszłości Elbląg będzie miastem ludzi starych – ostrzegał Wiesław Drożdżyński. – Szacuje się, że w 2050 r. w Elblągu będzie mieszkało 89 tys. osób, wyraźnie zmniejszy się liczba osób w wieku produkcyjnym; będzie ich tylko 48 tys. zł.
     Zmniejszenie bezrobocia, przy jednoczesnym zatrzymaniu spadku liczby mieszkańców, to główne wyzwanie dla obecnych i przyszłych władz miasta. Banałem jest stwierdzenie, że nowe miejsca pracy tworzą firmy. Na konferencji przedstawiono dane statystyczne dot. ilości przedsiębiorstw na 10 tys. mieszkańców.
     - W Polsce na 10 tys. mieszkańców w wieku produkcyjnym przypada 1700 firm; w Elblągu jest to 1650 podmiotów. W całym województwie ten wskaźnik wynosi 1350 firm, ale w Olsztynie jest to 2116 – wyliczał wicedyrektor WUP.
     Warto wspomnieć, że w rankingu atrakcyjności gospodarczej regionów Unii Europejskiej nasze województwo uplasowało się na jednym z ostatnich miejsc.
     Rozwiązanie? Gdyby było proste, dawno zostałoby wdrożone. Władze miasta czekają na przekopanie Mierzei Wiślanej, twierdzą, że tworzą warunki inwestycyjne na Modrzewinie oraz rozwijają szkolnictwo zawodowe. - Trzeba wspierać szkolnictwo zawodowe i je rozwijać. Jeżeli ludzie będą mieli dobre wykształcenie i dobry zawód, to jest szansa, że zostaną w Elblągu i nasze miasto będzie się rozwijać – mówił prezydent Elbląga Witold Wróblewski.
     
     Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Zapraszamy do dyskusji.
     

Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Wszystkiemu jest winien olsztyn i jego pazerność. To dzięki olsztyniakom upada Elbląg-co tego nikt z was nie widzi. GNAĆ badziewie bagienne. Elbląg do Pomorza to ratunek jedyny dla Elbląga. Kiego wała szuka w Elblągu ten z olsztyna bajeczki to niech wstawia swoim kamratom w olsztynie. WON od Elbląga.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  16 1
  (2017-04-26)
 • zaraz a kto doprowadza że w Elblągu znika zakład po zakładzie -olsztyn i reszta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19 0
  (2017-04-26)
 • Szczerze to jest tak olsztyn dostaje kasę na wszystko a Elbląg z łaski lub resztki szanowny -W. D. z olsztyna.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 0
  (2017-04-26)
 • On jest z Elblaga
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 4
  Em(2017-04-26)
 • Nie ma produkcji, nie ma pracy. I będą wyjeżdżać za pracą, są bez wyjścia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 0
  (2017-04-26)
 • On jest z Elblaga
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 4
  Em(2017-04-26)
 • Amerykę odkryli, 20 lat temu wiadomym było, że jak rozwalili zawodówki to kiedyś się czkawką odbije. Ale wtedy był czas produkcji menagerów i kasa pzytulona. Myslę, że ci co to ufundowali doskonale wiedzieli jaki bedzie finał. ale kogo to interesowało.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  (2017-04-26)
 • Średnia pensja w Elblągu 3700 brutto? No nieźle kogoś fantazja poniosła.....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19 0
  antykacap(2017-04-26)
 • Rozwiązaniem jest reforma administracyjna. Jakimś cudem te problemy pojawiły się wraz z przyłączeniem Elbląga do szuwarowo-bagiennego. Przypomnę, że miasta typu Słupsk, Malbork czy Kwidzyn zmniejszyły dystans lub wręcz przegoniły Elbląg, pomimo, że nie dostawały tyle zapomogi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 1
  laskipaa(2017-04-26)
 • Niech zaczną normalnie płacić. U mnie w firmie zatrudnili ukraińców. Nikt z młodzieży nie chce pracować za nędzne stawki. I j ich rozumiem. Ja jestem wolny i bezdzietny to mi to wystarcza nawet na konto żałosne sobie odkładam. Ale gdybym miał rodzinę to bym w tym burdelu nie pracował nawet przez minutę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 1
  ksamol(2017-04-26)
 • Ja tez uważam że to wina Olsztyna wszystko garną do siebie wielka stolica ... pondto to województwo jest za duże. Niedługo Pan Wróblewski zostanie burmistrzem ...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 0
  (2017-04-26)
 • Jednym z problemów jest brak możliwości przekwalifikowania się w tym mieście. Spójrzcie na ofertę studiów zaocznych w PWSZ, nic nie ma.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 0
  (2017-04-26)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary przeciwsłoneczne BMW
Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary przeciwsłoneczne Roberto Cavalli