Wtorek 13-11-2018, imieniny Benedykta, Stanisława, Arkadego
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Pozostawiony na pastwę losu wózek inwalidzki Pozostawiony na pastwę losu wózek inwalidzki

Dobre szkolnictwo zawodowe ratunkiem dla Elbląga?

 
Elbląg, Dobre szkolnictwo zawodowe ratunkiem dla Elbląga? O rynku pracy w Elblągu opowiadał Wiesław Drożdżyński, wicedyrektor WUP w Olsztynie (fot. Michał Skroboszewski)
Rek

Zmniejszająca się liczba mieszkańców Elbląga i niższe w porównaniu ze średnią krajową pensje to tylko niektóre ze skutków niekorzystnej sytuacji gospodarczej miasta. A to przekłada się na rynek pracy. Jak go wzmacniać i rozwijać, by zatrzymać tutaj ludzi młodych? O tym dyskutowali uczestnicy dzisiejszej konferencji w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej.

Konferencja „Zawodowo o zawodach” była poświęcona konsolidacji działań pracodawców, szkół i instytucji na rynku pracy. Jaki jest lokalny rynek pracy – wie każdy, kto próbował znaleźć lub zmienić miejsce zatrudnienia.
     Pozytywną informacją jest spadek bezrobocia, choć nadal jest ono wysokie w porównaniu zresztą kraju. Według najnowszych danych Powiatowego Urzędu Pracy w Elblągu na koniec lutego zarejestrowanych było 5051 bezrobotnych (plus w powiecie elbląskim 4391 osób). Stopa bezrobocia wynosiła 11,8 proc. w mieście i 21,9 proc. w powiecie.
     - Stopa bezrobocia w powiecie elbląskim jest czwartym pod względem wielkości wskaźnikiem w województwie warmińsko-mazurskim, po powiatach braniewskim, bartoszyckim i kętrzyńskim – mówił Wiesław Drożdżyński, wicedyrektor ds. rynku pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie.
     Bezrobocie spada także dlatego, że wiele osób wyjeżdża z Elbląga w poszukiwaniu tzw. „lepszego życia”: lepszych warunków pracy, większych zarobków. To 1500-2000 osób rocznie. Przyczyn jest wiele: - Średnia pensja w Elblągu wynosiła prawie 3700 zł brutto, w porównaniu z prawie 3900 zł w Polsce. W województwie warmińsko-mazurskim średnia pensja wyniosła niecałe 3500 zł. – zwrócił uwagę Wiesław Drożdzyński.
     Od kilku lat możemy też zaobserwować w Elblągu ujemny przyrost naturalny, a skutkiem jest malejąca liczba osób w wieku produkcyjnym, a wzrastająca populacja seniorów. - To oznacza, że w przyszłości Elbląg będzie miastem ludzi starych – ostrzegał Wiesław Drożdżyński. – Szacuje się, że w 2050 r. w Elblągu będzie mieszkało 89 tys. osób, wyraźnie zmniejszy się liczba osób w wieku produkcyjnym; będzie ich tylko 48 tys. zł.
     Zmniejszenie bezrobocia, przy jednoczesnym zatrzymaniu spadku liczby mieszkańców, to główne wyzwanie dla obecnych i przyszłych władz miasta. Banałem jest stwierdzenie, że nowe miejsca pracy tworzą firmy. Na konferencji przedstawiono dane statystyczne dot. ilości przedsiębiorstw na 10 tys. mieszkańców.
     - W Polsce na 10 tys. mieszkańców w wieku produkcyjnym przypada 1700 firm; w Elblągu jest to 1650 podmiotów. W całym województwie ten wskaźnik wynosi 1350 firm, ale w Olsztynie jest to 2116 – wyliczał wicedyrektor WUP.
     Warto wspomnieć, że w rankingu atrakcyjności gospodarczej regionów Unii Europejskiej nasze województwo uplasowało się na jednym z ostatnich miejsc.
     Rozwiązanie? Gdyby było proste, dawno zostałoby wdrożone. Władze miasta czekają na przekopanie Mierzei Wiślanej, twierdzą, że tworzą warunki inwestycyjne na Modrzewinie oraz rozwijają szkolnictwo zawodowe. - Trzeba wspierać szkolnictwo zawodowe i je rozwijać. Jeżeli ludzie będą mieli dobre wykształcenie i dobry zawód, to jest szansa, że zostaną w Elblągu i nasze miasto będzie się rozwijać – mówił prezydent Elbląga Witold Wróblewski.
     
     Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Zapraszamy do dyskusji.
     

Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Wszystkiemu jest winien olsztyn i jego pazerność. To dzięki olsztyniakom upada Elbląg-co tego nikt z was nie widzi. GNAĆ badziewie bagienne. Elbląg do Pomorza to ratunek jedyny dla Elbląga. Kiego wała szuka w Elblągu ten z olsztyna bajeczki to niech wstawia swoim kamratom w olsztynie. WON od Elbląga.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  16 1
  (2017-04-26)
 • zaraz a kto doprowadza że w Elblągu znika zakład po zakładzie -olsztyn i reszta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19 0
  (2017-04-26)
 • Szczerze to jest tak olsztyn dostaje kasę na wszystko a Elbląg z łaski lub resztki szanowny -W. D. z olsztyna.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 0
  (2017-04-26)
 • On jest z Elblaga
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 4
  Em(2017-04-26)
 • Nie ma produkcji, nie ma pracy. I będą wyjeżdżać za pracą, są bez wyjścia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 0
  (2017-04-26)
 • On jest z Elblaga
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 4
  Em(2017-04-26)
 • Amerykę odkryli, 20 lat temu wiadomym było, że jak rozwalili zawodówki to kiedyś się czkawką odbije. Ale wtedy był czas produkcji menagerów i kasa pzytulona. Myslę, że ci co to ufundowali doskonale wiedzieli jaki bedzie finał. ale kogo to interesowało.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  (2017-04-26)
 • Średnia pensja w Elblągu 3700 brutto? No nieźle kogoś fantazja poniosła.....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19 0
  antykacap(2017-04-26)
 • Rozwiązaniem jest reforma administracyjna. Jakimś cudem te problemy pojawiły się wraz z przyłączeniem Elbląga do szuwarowo-bagiennego. Przypomnę, że miasta typu Słupsk, Malbork czy Kwidzyn zmniejszyły dystans lub wręcz przegoniły Elbląg, pomimo, że nie dostawały tyle zapomogi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 1
  laskipaa(2017-04-26)
 • Niech zaczną normalnie płacić. U mnie w firmie zatrudnili ukraińców. Nikt z młodzieży nie chce pracować za nędzne stawki. I j ich rozumiem. Ja jestem wolny i bezdzietny to mi to wystarcza nawet na konto żałosne sobie odkładam. Ale gdybym miał rodzinę to bym w tym burdelu nie pracował nawet przez minutę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 1
  ksamol(2017-04-26)
 • Ja tez uważam że to wina Olsztyna wszystko garną do siebie wielka stolica ... pondto to województwo jest za duże. Niedługo Pan Wróblewski zostanie burmistrzem ...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 0
  (2017-04-26)
 • Jednym z problemów jest brak możliwości przekwalifikowania się w tym mieście. Spójrzcie na ofertę studiów zaocznych w PWSZ, nic nie ma.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 0
  (2017-04-26)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Soczewki kontaktowe ALCON Air Optix Aqua
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
Bezpłatne badanie wzroku
optyk Elbląg, okulista Elbląg, badanie wzroku