Czwartek 24-01-2019, imieniny Franciszka, Felicji
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Drogie to użytkowanie

Elbląg, Drogie to użytkowanie fot. Anna Dembińska
Rek

Nowy rok przywitał wielu elblążan – użytkowników wieczystych nieruchomości gruntowych – znacznymi, nawet wielokrotnymi podwyżkami opłat za użytkowanie wieczyste. Opłaty te, zaktualizowane w 2010 roku, weszły w życie 1 stycznia 2011 roku. Urząd Miasta poprosiliśmy o wyjaśnienie powodów tak wysokich podwyżek.

Raz na kilka lat
     
Zgodnie z przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami, za oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste użytkownik obowiązany jest wnosić na rzecz właściciela nieruchomości, czyli w tym przypadku Miasta, opłaty roczne przez cały okres użytkowania.
– Na podstawie art. 77 tej ustawy, wysokość opłaty rocznej może być aktualizowana, nie częściej niż raz w roku, jeżeli wartość nieruchomości ulegnie zmianie – wyjaśnia Jadwiga Moroniewicz, kierownik Referatu Zarządzania Mieniem Komunalnym w Wydziale Mienia Komunalnego i Spraw Mieszkaniowych UM. – Jednak z uwagi na ogromną liczbę nieruchomości komunalnych oddanych w użytkowanie wieczyste oraz konieczność poniesienia przez Miasto kosztów sporządzenia przez rzeczoznawcę majątkowego operatu szacunkowego wyceny wartości rynkowej dla celu aktualizacji opłaty, indywidualnie dla każdej nieruchomości, opłaty te, tak w Elblągu, jak i w większości miast na terenie kraju, z natury rzeczy aktualizowane są raz na kilka lat.
     Obecnie jest ponad 17 tys. użytkowników wieczystych nieruchomości gruntowych stanowiących własność Gminy Miasto Elbląg. Liczba ta w ostatnich latach systematycznie wzrastała m.in. w wyniku prywatyzacji lokali mieszkalnych spółdzielczych i komunalnych.
– W ciągu ostatnich pięciu lat znacznie wzrosły ceny rynkowe nieruchomości, szczególnie przeznaczonych na cele mieszkaniowe, i w związku z tym powinny również wzrosnąć opłaty za ich użytkowanie – dodaje Jadwiga Moroniewicz. – W poprzednich latach zaktualizowano opłaty roczne za nieruchomości oddane w użytkowanie wieczyste na różnego rodzaju cele komercyjne, urządzenia infrastruktury technicznej oraz znajdujące się w użytkowaniu wieczystym spółdzielni mieszkaniowych. W latach 2009-2010 aktualizacją objęto głównie nieruchomości wykorzystywane na cele mieszkaniowe.
     
     Stawka – 1 procent wartości
     
Stawka procentowa opłaty rocznej za nieruchomości oddane w użytkowanie wieczyste na cele mieszkaniowe wynosi 1 proc. ceny nieruchomości. – Opłaty roczne za użytkowanie wieczyste takich gruntów nie były aktualizowane od wielu lat – podkreśla raz jeszcze Jadwiga Moroniewicz. – Przez tak długi okres ceny nieruchomości wielokrotnie wzrosły, stąd też i oferowane, nowe wysokości opłat stanowiące 1 proc. wartości nieruchomości, są w takim samym stopniu wyższe od dotychczasowych.
     Dlaczego niektórzy elblążanie otrzymali decyzje o podwyżce opłat w nowym roku? Zasadą jest, że oferowane nowe wysokości opłat rocznych obowiązują od stycznia następnego roku.
     Użytkownicy wieczyści, którym zaktualizowano opłatę, mogą wystąpić do Samorządowego Kolegium Odwoławczego z wnioskiem o ustalenie, że aktualizacja opłaty jest nieuzasadniona bądź uzasadniona w innej wysokości. Od orzeczenia Kolegium niezadowolone strony, a także Miasto, mogą wnieść sprzeciw do sądu powszechnego. Niedawno jeden z użytkowników wieczystych wystąpił do Sądu Rejonowego w Elblągu ze sprzeciwem, że podwyżka opłaty jest zbyt duża. Sąd sprzeciw oddalił, uznając, iż znaczne podwyższenie opłaty jest zgodne z prawem.
     
     Bonifikaty dla najuboższych
     
Osoby fizyczne o niskich dochodach – których dochód miesięczny na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym rok, za który opłata ma być wnoszona, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w „Monitorze Polskim” – mogą wystąpić do Prezydenta Miasta z wnioskiem o udzielenie 50-procentowej bonifikaty od opłaty z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, jeżeli nieruchomość jest przeznaczona lub wykorzystywana na cele mieszkaniowe.
     Wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w 2010 r. zostanie ogłoszona w lutym, w 2009 r. wynosiło ono 2 794,25 zł.
     
     A może warto przekształcić użytkowanie wieczyste w prawo własności?
     

Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Podwyżka o tysiąc procent w ciągu jednego roku jest skandalem i żaden dziennikarz nie powinien mieć co do tego najmniejszych wątpliwości!!! Nawet 100% to jest ogromna skala. Nie wiem jakie były wpływy z dzierżawy wieczystej w roku ubiegłym ale w tym roku będą 10-krotnie wyższe i rodzi się pytanie na co pójdą te pieniądze i dlaczego ta potworna podwyżka była tak niezbędna. To są pytania, które powinien zadać Pan Derlukiewicz!!! Czyżby miastu groziło bankructwo? Może będzie realizowana jakaś superinwestycja?Czy też może rząd PO-PSL obarczył samorządy kolejnymi obowiązkami? Panie dziennikarzu! My lud tego miasta liczymy na Pańskie zawodowe działania!! PS. Ciekawym wynalazkiem komuny jest samo pojęcie dzierżawy wieczystej i brak likwidacji tego cuda przez ostatnie 20 lat przez naszych wybrańców różnej maści politycznej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  elblążąnin(2011-01-12)
 • Pan redaktor jest beneficjentem tego systemu proszę zbyt wiele od niego nie wymagać
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-01-12)
 • miasto musi wykupic obligacje, ktore wypuscilo ostatnio. A myslicie ze kto ma za to zaplacic?? Oczywiscie ze spoleczenstwo. Po Heniu nadal smrod sie ciagnie. .. .:(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  mooon(2011-01-12)
 • Tych, którym nie minął termin na odwołanie (30 dni od doręczenia) zachęcam do zapoznania się z operatami wyceny poszczególnych działek, na jakich podstawie dokonano podwyżki! Są dostępne w UM. Ja składam odwołanie - wartość mojej działki została znacznie zawyżona w mojej opinii!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  mieszkaniec_Zyrardowska(2011-01-12)
 • do mieszkaniec żyrardowska a ile teraz masz płacić bo ja jeszcze nic nie dostałem - a też mieszkam na tej ulicy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  też zyrardowska(2011-01-12)
 • Też mnie to zszokowało! Mam udziały w gruntach, które przed aktualizacją wartości stały odpowiednio 44 tys. i 55 tys. , obecnie jedna z nich prawie 1,5 miliona a druga 167 tys. W takim tempie to nawet lokale mieszkaniowe nie rosną. Fakt, nie są już to puste grunty tylko zabudowane z całą infrastrukturą ale bez przesady. Uważam, że są znacznie zawyżone na korzyść UM. Z byłej opłaty 28zł dostałem nową "ofertę" na ponad 200zł i możliwość odwołania się od tej kwoty do SKO. Z tego co się orientuję w pojedynkę nic się nie zyska bo SKO nie ma pieniędzy na nowe operaty szacunkowe. Najlepiej mieć swoje, niezależne ale to kosztuje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-01-12)
 • Kur. .mać wykończą nas samymi opłatami złodzieje!ludzie jak to jest, że tu gdzie największa bieda to wszystko najdroższe!pracy brak, albo za najniższą krajową, a koszta utrzymania kurde prawie jak w stolicy!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-01-12)
 • Zastrzeżenia dot. zawyżenia wartości nieruchomości w operacie szacunkowym można zgłosić do Komisji Odpowiedzialności Zawodowej. Zachęcam do skorzystania z pomocy prawnej w tym temacie. REDAKCJĘ zachęcam do zapoznania się i opublikowania operatów i różnic w wartości elbląskich nieruchomości!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  janusz77(2011-01-12)
 • TO chyba dowcip. Przecież ceny transakcyjne działek i mieszkań spadają a nie rosną. Na jakiej podstawie sa szacowane nieruchomości. Może ktoś odpowie. Dwa lata wcześniej ceny były dużo wyższe niż dziś. I jest tendencja spadkowa bo brak nabywców z kasą. Mam działkę do sprzedanie w dobrej lokalizacji i oferują mi połowę tej kasy co dwa lata temu. Swoja droga to żałuję teraz że jej wtedy nie sprzedałem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  honolulu(2011-01-12)
 • A nie mówiłem, że urzędasom "przyklejają sie " do lapek pieniązki w kopertach ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  donosiciel(2011-01-12)
 • to jest skandal podnieść tak wysoko czyż dziura budżetowa jest dużo większa i te pieniądze pójdą na jej załatanie nie mieszkamy na księżycu i każdy śmiertelnik umie liczyć a może nasza polska zamieni się w lazurowe wybrzeże wtedy nie będzie nikt się dziwi takim stawkom politykom poprzewracało się w tyłkach nie wiedza już jak wyciągnąć od polaków pieniędzy to maja temat zastępczy podnieść podatki na najwyższy poziom ciekawe jak długo Polacy wytrzymają ta praktykę już kiedyś to przerabiano. przyjdzie nam nie tylko młodym ale i starym wyemigrować choćby gdziekolwiek żeby nie patrzeć na to dziadostwo stworzone przez nasze władze tylko co będzie wtedy z górą kto ich wyżywi może wzniosą ręce do niebios po mannę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-01-12)
 • Ale UKŁAD przygotował tort nowej władzy. Najpierw woda i ścieki potem energia cieplna z EPECu, wywóz śmieci, podatek od nieruchomości itd. Nikt w ubiegłym roku nawet pary z gęby nie puścił że tak ratusz chciał obywateli uszczęśliwić. Albo to kara dla obywateli za niewłaściwy grudniowy wybór wcześniej przygotowana na wypadek przegranej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  radiogaga(2011-01-12)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Obraz na dibond 300x60 cm - Deski
Obraz na dibond 300x60 cm - Owoce
Fototapety industrial
Zdjęcia i plakaty w wielkim formacie