UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elbląg zasili Opole, czyli nowa turbina z GE

 
Elbląg, Elbląg zasili Opole, czyli nowa turbina z GE
Turbina czeka na transport do Opola (fot. Michał Skroboszewski)

W elbląskim zakładzie General Electric powstała turbina parowa dla Elektrowni Opole, największej inwestycji w polskiej energetyce od 1989 roku. Dzisiaj odbyła się jej oficjalna prezentacja, wkrótce urządzenia drogą wodną i lądową dotrą do Opola. Zobacz zdjęcia.

General Electric jest generalnym projektantem oraz dostawcą kluczowych urządzeń do bloku energetycznego nr 5 i 6 Elektrowni Opole. To największa inwestycja w polskiej energetyce od 1989 roku, realizowana przez Polską Grupę Energetyczną.
     - Prace są zaawansowane w 70 procentach, na budowie pracuje 5 tysięcy osób. Dzięki tej inwestycji, która kosztuje 10 miliardów złotych, PGE uzyska 8-procentowy udział w rynku produkcji energii w Polsce, a naszym celem w najbliższych latach jest uzyskanie poziomu 40 procent udziału w rynku – mówi Ryszard Wasiłek, wiceprezes ds. rozwoju w PGE. - Dzięki odmłodzeniu i unowocześnieniu floty wytwórczej zapewnimy efektywne wykorzystanie paliwa węglowego i zmniejszymy o 25 procent emisję dwutlenku węgla.
     Kluczowe urządzenia dla bloku energetycznego w Opolu powstały właśnie w elbląskim zakładzie GE, który amerykański koncern przejął od Alstom w 2015 roku.

  (fot. MS)
(fot. MS)


     - W elbląskim zakładzie GE powstały dwa moduły dla Elektrowni Opole – wysokoprężny i średnioprężny. Wysokoprężny będzie transportowany drogą lądową, niskoprężny – drogą wodną. Przy ich produkcji spędziliśmy w sumie 50 tysięcy godzin, zużyliśmy 500 ton stali – wyjaśnia Adam Rybak, kierownik działu realizacji projektu.
     - To wielkie dzień dla GE i dla miasta, w którym turbiny są produkowane od lat. Te inwestycje są potwierdzeniem, że elblążanie to bardzo dobrzy fachowcy – mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga, obiecując że samorząd będzie wspierał współpracę przedsiębiorców z uczelniami wyższymi, które są naturalnym zapleczem kadr dla takich koncernów jak GE.
     - Kilkanaście dni temu podpisaliśmy umowę z polskim rządem o partnerskiej współpracy. Czujemy się w Polsce jak w domu, na dobre i złe i tak już od 25 lat. GE, produkując w Polsce elementy dla energetyki pokazuje, że tworzy elementy konkurencyjnej gospodarki - mówiła podczas uroczystości Beata Stelmach, prezes General Electric na Polskę i kraje bałtyckie. - General Electric podjął decyzję o zainwestowaniu w zakłady w Elblągu i Wrocławiu w najbliższych latach 50 milionów dolarów. Tylko w tym roku w sam Elbląg zainwestuje 10 milionów dolarów, by zwiększyć możliwości produkcyjne. Zakład w Elblągu ma bardzo duże znaczenie dla GE, doceniana jest wysoka jakość produktów i zaangażowanie pracowników – dodała pani prezes.
     Moduły turbiny zostaną wysłane do Opola w lutym i marcu. 
     

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Szkolna Wyprawka
Plecaki i tornistry