UWAGA!

Gaz jest, ale ile?

 Elbląg, Gaz jest, ale ile?
fot. Witold Sadowski

Kanadyjska firma Talisman Energy ogłosiła, że znalazła gaz łupkowy w Rogitach koło Braniewa. Firma zakończyła prace wiertnicze w Rogitach, ponieważ na razie jest właścicielem koncesji tylko na poszukiwanie gazu. Pierwsze ekspertyzy dotyczące potencjału złoża znane będą na przełomie kwietnia i maja.

Zakończyły się trwające od 13 grudnia ubiegłego roku prace wiertnicze w Rogitach. Głębokość wykonanego odwiertu wyniosła 2788 m.
       – Podczas prac z warstw geologicznych dolnego syluru, ordowiku i środkowego kambru pobrany został profil skały o długości 334 m – informuje Jadwiga Święcicka z Talisman Energy Polska. – Rdzeń zostanie poddany analizie w wyspecjalizowanych laboratoriach. Ekspertyzy dotyczące potencjału złoża mogą być znane na przełomie kwietnia i maja 2012 r.
       Wieża i urządzenia wiertnicze w Rogitach są demontowane i zostaną przewiezione na koncesję Szczawno w gminie Brodnica, gdzie na przełomie lutego i marca Talisman rozpocznie prace nad kolejnym odwiertem – we wsi Szymkowo [Talisman Energy Polska razem z firmą San Leon Energy posiadają na terenie Polski trzy koncesje na poszukiwanie złóż gazu z łupków, o łącznej powierzchni 2 500 km², są to koncesje Gdańsk West, Braniewo i Szczawno – red.].
       Plac, na którym prowadzone były prace, zostanie uporządkowany, a w miejscu odwiertu zamontowana zostanie metrowej wysokości głowica zabezpieczająca.
       – Betonowe płyty są demontowane, a ziemia zebrana z pola będzie z powrotem rozłożona po polu i możliwe będzie jej użytkowanie dokładnie w ten sam sposób jak wcześniej, przed wykonaniem odwiertu. My zajmujemy obszar tylko przez ten czas, kiedy wykonujemy odwiert – zapewnia Jadwiga Święcicka.
      
       Co z tego mają mieszkańcy
      
Jaki pożytek mają mieszkańcy z usytuowania takiego odwiertu na terenie ich gminy?
       – W trakcie swojej obecności w Rogitach korzystaliśmy z usług lokalnych firm, takich jak prace budowlane, catering, noclegi, transport, wywóz odpadów, stróżowanie i usługi fotograficzne – wylicza Jadwiga Święcicka. – W ramach odpowiedzialności społecznej Talisman Energy Polska prowadził również działania skierowane do lokalnej społeczności. We współpracy z Braniewskim Domem Kultury, Ambasadą Kanady i Polsko-Kanadyjską Izbą Handlową uruchomiony został projekt „Canadian Wonders” („Cuda Kanady”), czyli kurs języka angielskiego dla dzieci i młodzieży. W programie wzięło udział ponad czterdzieścioro dzieci z Braniewa i okolic. Pierwsza edycja projektu zakończyła się wycieczką dzieci do Warszawy i wręczeniem certyfikatów przez Ambasadora Kanady. Firma wsparła również organizację uroczystości dożynkowych i sponsorowała regaty żeglarskie.
       – Jesteśmy wdzięczni mieszkańcom Rogit i Młoteczna za zaufanie, jakim nas obdarzyli, za gościnność i miłą atmosferę. Współpraca z lokalną społecznością i władzami jest dla nas rzeczą priorytetową i ma ogromne znaczenie dla powodzenia naszych prac – powiedział Tomasz Gryżewski, dyrektor ds. korporacyjnych Talisman Energy Polska.
      
       A Polacy?
      
Na razie można tylko przypuszczać. W Polsce udzielono dotąd ponad stu koncesji na poszukiwania gazu łupkowego. Jeśli wyniki poszukiwań pokażą, że potencjał złóż jest taki, iż opłacalna jest eksploatacja gazu z łupków na skalę przemysłową, rozpoczną się przetargi na koncesje wydobywcze.
       O gazie łupkowym pisze też dzisiejsza „Gazeta Wyborcza”. Cytowany przez nią minister skarbu Mikołaj Budzanowski twierdzi, że przejście do fazy eksploatacyjnej złóż gazu łupkowego w Polsce możliwe jest już w 2014 r.
       Według szacunków amerykańskiej rządowej Agencji Informacji Energetycznej w Polsce są największe w Europie złoża gazu łupkowego, szacowane na 5,3 biliona metrów sześciennych. W Stanach Zjednoczonych, dzięki eksploatacji łupków, 1000 m sześciennych gazu kosztuje około 90 dolarów, prawie sześć razy mniej niż gaz sprowadzany przez Polskę z Rosji.
      
Piotr Derlukiewicz

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Tylko jak zwykle nic o skutkach wydobycia dla środowiska, a zwykłe mydlenie oczu. Przeczytajcie najnowszy raport Amerykańskiej EPA, przeczytajcie inne ekspertyzy, obejrzyjcie Gasland i nie tylko. Wreszcie się nad tym wszystkim zastanówcie. Taniej na pewno nie będzie, ale problem na pewno będzie.
  • Ale oczywiście nasz rząd wyprzeda wszystko i zostaniemy z palcem w dupie. .. nadla bedziemy mieli drogi gaz itp. ..
  • Jak zwykle czysta propaganda i nic o skutkach wydobycia. Poczytajcie najnowszy krytyczny raport EPA dotyczący wydobycia łupków. Poczytajcie inne materiały. Obejrzyjcie Gasland i inne. Zastanówcie się dlaczego niektóre kraje (np Francja) zakazały szczelinowania hydraulicznego uznając je za zbyt niebezpieczną dla środowiska technologię.
  • Znając zdolności polskich polityków i cwaniaków politycznych, skończy się dla nas nie Kuwejtem gazowym i Arabią Saudyjską, bo przeciętny czowiek nie będzie miał kompletnie nic z tego, nie dostanie żadnych pieniędzy. Pieniądze za gaz wypłyną z Polski do zachodnich inwestorów a nam zostanie rozkopany zdewastowany ekologicznie kraj i gaz po cenach nie mniejszych jak z Rosji, na który nałożą taką akcyzę, by spłacać unijne zadłużenie, że zapomnijmy, że będzie lepiej. Będzie tylko gazowy BĄK dla plebsu, który sobie powąchają wszyscy.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    ziemowit(2012-02-23)
  • kasa z lupkow powinna isc w calosci na system emerytalny, po to zeby aktualnie pracujacy nie musieli utrzymywac emerytow. niestety cala kasa pojdzie dla zagranicznych bankow na dlugi Tuska, a nie dla Polski
  • TYLKO czy nasze pokolenie doczeka się tego gazu. POLSKIEGO z naszej ziemi.
  • nie jestesmy dziwakami. wszystko to co czyniła ta firma do społeczności zapłacimy wielokrotnie z nawiązką. firma która wygra koncesje na wydobycie gazu zmuszona bedzie zapłacic za odwierty i badania a tam już potrafią policzyć i doliczyć. w sumie zapłaci polskie społeczeństwo.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    wiertnik(2012-02-23)
  • z gazem bedzie to samo co z wiatrakami. wibracje szkodliwe dla człowieka na odległosc 10 km. zwykły obywatel tego kraju nie ma z tego złamanego grosza, za to bliscy mieszkańcy wiatraków mają kalectwo =prosze poczytajmy na ten temat artykuły naukowców. ale o tym cisza nic się nie mówi -polak jest mądry po szkodzie.
  • Polska to złodziejski kraj korupcji i łapówek juz były pierwsze afery łapówkarskie milionowej wartości przy sprzedaży koncesji na poszukiwania jak wykle obłowia sie ci przy korycie a cena gazu w polsce będzie taka sama jak nie wyższa bo będzie więćej pośredników łapówkarzyu n
  • to rosja przejmuje
  • olsztyn zabierze cały gaz, jak wszystko w tym województwie.
  • A barany dalej o ekologii i złodziejach przy korycie. Jakie szczęście, że o pewnych sprawach nie decydują ciemne masy na prowincji. Skażenie gleby po wydobyciu gazy łupkowego to pikuś dla środowiska. Likwidacja starzejących się elektrowni atomowych we Francji lub Niemczech to będzie wyzwanie.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    arek234(2012-02-24)
Reklama