Czwartek 25-04-2019, imieniny Marka, Jarosława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jak je segregować? Śmieci po 1 lipca (cz. II)

 
Elbląg, Jak je segregować? Śmieci po 1 lipca (cz. II)

Od jutra (1 lipca) w całym kraju, także w Elblągu, zaczynają obowiązywać nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi. Czy nasze miasto jest na to gotowe? Co się zmieni dla przeciętnego elblążanina? Dlaczego za śmieci trzeba płacić? Rozmawialiśmy o tym z Anną Kulik, dyrektor Departamentu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego.

Piotr Derlukiewicz: – Jak często będą opróżniane pojemniki na śmieci?
     
Anna Kulik: – W domkach jednorodzinnych nie rzadziej niż raz w tygodniu, w budynkach wielorodzinnych nie rzadziej niż dwa razy w tygodniu.
     
     – A worki do segregacji odpadów? Skąd mamy je wziąć, bo dotąd na ogół dostarczała je firma odbierająca odpady.
     
– Ze sklepu. Ja mieszkam w budynku spółdzielni i nikt mi worków nie kupuje, a od lat segreguję uczciwie odpady. Tak samo jest w tej chwili z mieszkańcami domków jednorodzinnych. Tak jak w budynkach wielomieszkaniowych, zapewnienie worków spoczywa teraz na właścicielu nieruchomości.
     
     – Jakie mają być te worki?
     
– W pierwszym roku obowiązywania ustawy odstąpiliśmy od trzymania się ustalonych kolorów. Jeżeli ktoś ma problem z kupnem żółtego worka czy zielonego – chociaż z w handlu już takie worki są – w pierwszym roku można mieszać kolory, firma odbierająca odpady sprawdzi, co w worku jest.
     
     – A terminy odbioru odpadów posegregowanych?
     
– Jeżeli ktoś był objęty selektywną zbiórką odpadów prowadzoną przez Zakład Utylizacji Odpadów, to firmy wywożące mają zadanie utrzymać te same dni tygodnia, co przedtem ZUO. Staraliśmy się dostosować to tak, żeby wprowadzać jak najmniej zmian.
     
     – Mieszkaniec domku jednorodzinnego, dotąd segregujący odpady w workach, był przyzwyczajony do pięciu worków. Teraz będzie musiał robić to w trzech workach.
     
– Szkło, bez względu na kolor, czyli białe i kolorowe, trafi teraz do jednego worka. Papier, makulatura do drugiego. W trzecim worku mamy plastik, kartoniki po napojach, puszki. No i dodatkowo dochodzi teraz osobny worek na odpady zielone.
     
     – Dlaczego segregacja odpadów jest tak ważna, poza oczywistymi względami ekologicznymi?
     
– Elbląg, jak każde miasto w Polsce, musi wypełnić normy unijne w zakresie segregacji odpadów. Im czyściej zrobimy to w domu, tym łatwiej miastu będzie się z tego wywiązać. Bo to całe miasto będzie płacić kary, a więc wszyscy mieszkańcy, jeśli tych poziomów odzysku nie osiągniemy. Pochwalę tutaj Zakład Utylizacji Odpadów i miasto też – zakończyliśmy inwestycję w ZUO i ZUO dzięki temu będzie poprawiało efekty segregacji odpadów po nas, mieszkańcach.
     
     – Sezonowy problem mieszkańców domków – co zrobić ze skoszoną trawą?
     
– Tu mam dobrą informację dla mieszkańców. W tej comiesięcznej opłacie jest skoszona trawa i liście, które trafią do czwartego worka. Zostanie wyznaczony dzień w tygodniu, gdy trawa będzie zabierana. Dzięki tej trawie będziemy mieli o wiele lepszy materiał wychodzący z kompostowni.
     
     – Jeśli ktoś ma duży trawnik albo na przykład zrobi porządki w piwnicy i tych worków z posegregowanymi odpadami będzie miał więcej niż jeden, to będzie płacił więcej?
     
– Nie. Te opłaty mają do to do siebie, że one są stałe, a czy my z tego skorzystamy, czy nie, czy wystawimy jeden worek z trawą, czy kilka, to już nasza sprawa. Za tę opłatę odbierzemy wszystko, co mieszkaniec wystawi. Jeżeli te odpady będą umieszczane w workach, w których mamy je segregować, to zabieramy każdą ilość. Mieszkańcowi domku nie będzie się teraz opłaciło, żeby mniej płacić, nieść swoje odpady do śmietnika bloku wielomieszkaniowego i tam podrzucać sąsiadom. Wszystko, co zostanie wystawione, my zabierzemy.
     
     – Chcę się pozbyć starej szafy. Co mam z nią zrobić?
     
– Od tego są wystawki. Dotąd wystawki odbywały się raz w roku w danej dzielnicy. W tej chwili wykonawca, który wygrał przetarg w tym sektorze, raz w miesiącu będzie robił taką wystawkę. Można więc przyzwyczaić się do takich comiesięcznych wystawek i zgrać z nimi swoje porządki. A jeżeli by się tak zdarzyło, że kupuje pan nowe meble i trzeba szybko coś zrobić ze starymi, może pan na swój koszt zawieźć stare meble do ZUO. ZUO taki odpad wielkogabarytowy przyjmie za darmo.
     
     – A gruz po remoncie mieszkania?
     
– Z gruzem jest inaczej, za gruz jest opłata, ale do tej pory za gruz też trzeba było płacić.
     
     Więcej informacji na stronie Urzędu Miejskiego w zakładce Gospodarka odpadami komunalnymi.
     
rozmawiał Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Co to są odpady zielone, do którego wrzucać resztki obiadu czy przeterminowane rzeczy spożywcze ?? Nakrętki po napojach, albo zakrętki po słoikach. Mało szczegółowa ta informacja
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 1
  (2013-06-30)
 • Zobaczcie co robi ZBK. Nie postawiono pojemników do segregacji śmieci min. ul. Chopina i o. ulice. Czyżby ZBK miał w zamiarze podnieść opłaty za nie obserwowane śmieci? Bo to ZBK, w/g nowej ustawy musi zapewnić lokatorom pojemniki lub worki do segregacji śmieci. Jak Samorządowe Kolegium Odwoławcze łupnie ZBKowi karę wsokości 5000zł to moze ZBK wreszcie zrozumie, ze prawa trzeba przestrzegać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 1
  /Alojzy/(2013-06-30)
 • Niby wywiad, ale taka ustawka. Dziennikarz grzecznie przyjmuję do wiadomości przekazywane informacje, nie zadaję niewygodnych pytań (które ma każda osoba jako tako zorientowana w temacie "śmieci"). Tak więc wywiad jest, a jakoby go nie było. I byłoby może nawet śmiesznie, gdyby nie działo się naprawdę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 0
  elso(2013-06-30)
 • Przecież to jest ściema nie wywiad. Pan Derlukiewicz chyba mówił do lustra?:) Widać wyrżnie, że. .. sam zadaje sobie pytania i sam na nie odPOwiada:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 0
  /Alojzy/(2013-06-30)
 • Poprzednia Rada Miasta "poleciała" m. in za chyba najwyższe w Polsce opłaty za odpady. Mam nadzieję, że po przetargach w ślad, za innymi miastami NOWA RADA MIASTA stawki obniży na przyzwoite. Przypominam, że według ustawy gminy NIE MOGĄ ZARABIAĆ na wywozie śmieci.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 2
  (2013-06-30)
 • Alojzy "jak Samorządowe Kolegium Odwoławcze łupnie ZBKowi karę wsokości 5000zł" to i tak zapłacą ci, którzy są w ZBKu. Proste jak. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2013-06-30)
 • ja nic z tego nie kumam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zabuska(2013-06-30)
 • Tyle w temacie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2013-06-30)
 • Dziś przy śmietnikach był ruch jak na froncie wynosili ludzie co mogli dywanów to leżało tyle jak u szacha perskiego te latające całe kupy barachła bo od jutra segregacja to śmiech na sali nie ma smietników do segregacji zobaczcie na Górnośląskiej nprzy mostku dzikuski wala wszystko do rzeczki łą cznie ze śmietnikami tam nie ma śmietników do segregacji chyba faktycznie pomyśleli że rzeczka jest blisko
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2013-06-30)
 • Polska to dziwny kraj kraj głupotą płynący głupotą tępych urzędników
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  (2013-06-30)
 • nie mam zamiaru nic segregować. Walę do pierwszego lepszego kubła wszystko jak leci i mam to w d. .ie. Nie płacą mi za to a wręcz przeciwnie, dobijają podwyżkami więc; pies was je. .ał.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  dystrybutor(2013-07-01)
 • Skutki reformy śmieciowej. czy tak pojemniczek na odpadki postawią sobie w Elblągu organa prewencji przymusowej?:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Smieciojeb(2013-07-01)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Kuchnia 10
AMK Meble łazienkowe 4
Szafka RTV pod telewizor Remo Biała 170 cm
Promocja RATY 0%