Sobota 20-10-2018, imieniny Jana, Ireny
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Otwarcie wiaduktu z prezydentem Otwarcie wiaduktu z prezydentem

Jeśli waga, to legalizowana...

 
Elbląg, Jeśli waga, to legalizowana...
Rek

Urząd Miar w Elblągu we wtorek (10 września) nie kontrolował wag na targowisku miejskim, a jedynie prowadził wśród sprzedających akcję informacyjno-szkoleniową. Przy okazji poprosiliśmy urzędników Urzędu Miar o wyjaśnienie, które osoby sprzedające na targowisku miejskim muszą dysponować wagą, a kiedy wagi mieć nie trzeba.

Na relację naszego Czytelnika z tego, co zobaczył we wtorek (10 września) na targowisku miejskim, zareagowały chyba wszystkie instytucje uprawnione do kontroli handlujących na targowisku. Relacja Czytelnika okazała się pewną, nazwijmy to, nadinterpretacją, ale przy okazji piszący do nas przypomnieli zasady obowiązujące handlujących na targowisku przy ul. Płk. Dąbka. Zobacz:
     Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, zarządca targowiska.
     Urząd Skarbowy
     i poniżej Obwodowy Urząd Miar.
     
„Uprzejmie informuję i potwierdzam, że we wtorek (10 września) w asyście Straży Miejskiej pracownicy Obwodowego Urzędu Miar w Elblągu przeprowadzali tzw. akcję informacyjno-szkoleniową na targowisku miejskim w Elblągu przy ulicy Płk. Dąbka.
     Pragnę zaznaczyć, że nie były to czynności kontrolne, których efektem mogło być nałożenie sankcji między innymi w postaci wystawiania mandatu karnego, a jedynie czynności mające na celu poinformowanie użytkowników przyrządów pomiarowych (wag i odważników) w zakresie sprzedaży obwoźnej i obnośnej na targowisku, o konieczności posiadania tylko zalegalizowanych przyrządów pomiarowych.
     Czynności te były podjęte w związku z uwagami zgłaszanymi przez elbląskich przedsiębiorców, a w szczególności przez przedsiębiorców posiadających sklepy w okolicach targowiska, że „pracownicy Urzędu Miar kontrolują tylko wagi w sklepach, a na targowisku sprzedawcy używają wag niezalegalizowanych lub wag tzw. chińskich, które nie są dopuszczone do użytkowania w handlu, a w stosunku do których nie wyciągamy żadnych konsekwencji”. Zdarzały się również sygnały od kupujących na targowisku, że zakupiony przez nich towar ważył mniej niż powinien.
     W związku z tym, że każdy użytkownik przyrządów pomiarowych powinien być traktowany jednakowo – Urząd Miar postanowił sprawę wag i odważników na targowisku uregulować. Ponieważ na targowisku stwierdzono dużą ilość wag, które by podlegały sankcjom, pracownicy Urzędu Miar przeprowadzili najpierw akcję informacyjno-szkoleniową, na której informowali o konieczności posiadania tylko zalegalizowanych wag i odważników oraz o tym, że w przyszłości za brak ważnych dowodów legalizacji mogą być wyciągnięte sankcje.
     Akcja ta przyniosła pozytywny efekt, gdyż do naszego Urzędu została dostarczona do legalizacji duża ilość wag i odważników, które nie posiadały ważnych dowodów legalizacji.
     Poniżej przedstawiam podstawowe informacje dotyczące legalizacji wag i odważników:
     Zgodnie z Art. 8 Ustawy z dnia 11 maja 2001 r. – Prawo o miarach (Dz. U. z 2004 r. Nr 243, poz.2441 z późn. zm.) przyrządy pomiarowe, które mogą być stosowane między innymi w obrocie (w handlu), podlegają prawnej kontroli metrologicznej. Okres ważności dowodu legalizacji wszystkich wag nieautomatycznych wynosi obecnie 25 miesięcy, a cecha legalizacji składa się z cechy właściwego urzędu, z cechy rocznej i z cechy miesięcznej odważników klasy dokładności M1, M2, jak również tzw. żeliwnych – wynosi 3 lata, a cecha legalizacji składa się z cechy właściwego urzędu i z cechy rocznej.
     Okres ważności dowodu legalizacji wyrażony w:
     1. miesiącach – liczy się od pierwszego dnia tego miesiąca, w którym legalizacja została dokonana (np. na wadze umieszczone są cechy: „…PL…”; „11”; „VIII” – tzn., że waga była ważna do 31 sierpnia 2013 roku;
     2. latach – liczy się od pierwszego stycznia następnego roku po legalizacji (dotyczy legalizacji dokonanych po kwietniu 2004 roku); np. na odważniku widnieją cechy: „…PL…”; „09”; - tzn., że odważnik jest ważny do 31 grudnia 2012 roku.
     Inaczej liczony jest termin zgłoszenia wag po raz pierwszy do legalizacji ponownej po dokonaniu oceny zgodności, które zostały przez Państwa zakupione i wprowadzone do obrotu w okresie od dnia 1 maja 2004 r. Podlegają one następującym zasadom: zgodnie z Art.8k ust.2 pkt 2 i ust.3 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. Prawo o miarach (Dz. U. z 2004 r. Nr 243, poz.2441, z późn. zm.) „przyrząd pomiarowy po ocenie zgodności musi zostać zgłoszony do legalizacji ponownej przed upływem terminu, który liczy się od pierwszego dnia grudnia roku, którego oznaczenie zostało naniesione podczas dokonywania oceny zgodności”.
     Wagi nieautomatyczne (z kwadratową, zieloną naklejką, na której naniesiono dużą czarną literę M) – należy zgłosić do legalizacji przed upływem 3 lat – (np. na wadze umieszczone są oznaczenie metrologiczne: „M”; „10” – tzn., że waga jest ważna do 01 grudnia 2013 roku.
     Halina Górzyńska, Urząd miar w Elblągu”
     
     Osoby sprzedające warzywa i owoce z własnego ogródka na muszą posiadać zalegalizowanej wagi pod warunkiem, że nie sprzedają swoich artykułów na kilogramy, lecz jednostką jest np. woreczek, kobiałka, koszyk itp.

PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Mam faceta z pod znaku wagi, straszny cham i świnia, czy też da się go zalegalizować ??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 1
  .Izabella(2013-09-15)
 • Konto teraz elbląska akcyza na pomidorki, ogórtasy i kapuche :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  ToKoniecRynku(2013-09-15)
 • Co za kłamcy!! Akcja informacyjno-szkoleniowa?? To po co SM?? Następny organ upodobał sobie rynek. Nie dość że US systematycznie "robi naloty" to teraz jeszcze jakaś akcja informacyjna!! Szok!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 5
  (2013-09-15)
 • To nieprawdopodobne w jakim zakłamanym państwie żyjemy. Tego dnia tj. we wtorek kupowałam na rynku pomidory i kobieta z Urzędu Miar w asyście SM podeszła do pani u której właśnie je kupowałam i poprosiła o legalizację. Kiedy staruszka odparła że nie wie o co chodzi, Pani z Urzędu Miar powiedziała że skoro handluje to musi wiedzieć o co chodzi i zaczęła straszyć mandatem!! To ma być akcja informacyjna?? Przez zastraszanie?? Na szczęście mandatu nie dostała ale sam fakt pisania o akcji informacyjnej jest niedorzeczne!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 6
  (2013-09-15)
 • no to skoro mandatu nie dostała i została pouczona, że może dostać mandat to gdzie ty widzisz problem???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 2
  (2013-09-15)
 • Izabella ja jestem Skorpionem możemy sie umówic i wage tym sposobem odstawisz na bok
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  M.P(2013-09-15)
 • zamien na lepszy model. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  asggh(2013-09-15)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia, a aneks kuchenny
Kuchnia nowoczesna
Kuchnia nowoczesna III