UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kim jest nowy prezes EPEC

Elbląg, Henryk Wronkowski był prezesem kilku spółek z branży energetycznej
Henryk Wronkowski był prezesem kilku spółek z branży energetycznej (fot. archiwum prywatne)

72-letni Henryk Wronkowski pokieruje Elbląskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej do czasu znalezienia przez prezydenta nowego szefa spółki. W radzie nadzorczej EPEC zasiadł m.in. wiceprezydent miasta Janusz Nowak, który tę funkcję będzie sprawował społecznie.

Elbląskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej od listopada 2016 roku kierował 39-letni Krzysztof Krasowski, który wcześniej był prezesem Energi Kogeneracja, wytwarzającej 80 procent potrzebnej miastu energii cieplnej. Został odwołany, jak już informowaliśmy, w czwartek po południu. Powód?
       - Działania podjęte przez dotychczasowy zarząd nie były dla mnie satysfakcjonujące. Uznałem, żeby aby wykorzystać szansę, jaką jest dofinansowanie inwestycji z funduszy norweskich, trzeba w trybie pilnym przystąpić do opracowania modelu docelowego zaopatrzenia miasta w ciepło – tłumaczył na dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Witold Wróblewski. - Przyczyną odwołania prezesa, co chciałbym zaznaczyć, jest moja wątpliwość, czy podoła temu zadania do końca czerwca. Nie jestem zadowolony z dotychczasowej współpracy, rozmijamy się w pewnych ważnych kwestiach.
       EPEC-em w zastępstwie Krzysztofa Krasowskiego pokieruje tymczasowo 72-letni Henryk Wronkowski, który pracował wcześniej m.in. dla takich spółek jak Gaz&Oil Project, Elzambud , ABB Zamech Gaz Petro (prezes, wyróżniony w 2004 roku tytułem super menadżera) czy Lotos Petrobaltic, gdzie był prezesem w czasach, gdy koncernem Lotos kierował elblążanin Paweł Olechnowicz. Jeszcze rok temu pan Henryk był także prezesem Elbląskiego Związku Żeglarskiego. 
       Henryk Wronkowski najpierw został powołany przez prezydenta do rady nadzorczej, następnie rada powierzyła mu tymczasowo funkcję prezesa. Prezydent zapowiedział, że szuka docelowego kandydata do tej funkcji, ale nie będzie ogłaszał w tej sprawie konkursu.
       Do rady weszli także Tomasz Wagner (radca prawny zajmujący się gospodarką komunalną) oraz wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak, który będzie pracował w radzie społecznie. Stanowiska w radzie nadzorczej tym samym stracili dotychczasowi przedstawiciele miasta: Bogdan Włodarczyk (dotychczasowy przewodniczący), Franciszek Szyszka i Jerzy Jedynak
       - Pan Henryk Wronkowski jest inżynierem mechanikiem, bardzo dobrze zna procesy inwestycyjne w energetyce – chwalił tymczasowego prezesa EPEC wiceprezydent Nowak. - Ja jako bliski współpracownik prezydenta jestem w radzie, by na bieżąco czuwać nad przebiegiem prac w radzie i spółce.
       - EPEC wymaga pójścia do przodu, a to mogą sprawić inwestycje. Moim zadaniem jest obniżenie kosztów ciepła o 20 procent i tego się podejmę – powiedział nam dzisiaj Henryk Wronkowski.
       Zmiany w organach spółki nastąpiły niedługo po seminarium ciepłowniczym, które odbyło się w Elblągu, a w którym wziął udział m.in. prof. Wojciech Nowak, dyrektor Centrum Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Paweł Olechnowicz, były prezes Lotosu, obecnie szef i współwłaściciel spółki Mapu, działającej m.in. w branży energetycznej jako doradca i konsultant. To właśnie zespół prof. Nowaka ma przygotować model docelowego zapotrzebowania miasta w energię cieplną. Na ten cel prezydent chce pozyskać środki z funduszy norweskich.
       - Mój wybór jest taki, żeby pójść w kierunku obniżenia ceny. Moim marzeniem jest zejście przynajmniej o 20 procent z ceny ciepła. W tej chwili trzeba zdynamizować działania i mocno się do tego przygotować. Do końca czerwca musimy opracować dokument. Później do końca roku będą czas na składanie wniosków do funduszy norweskich o dofinansowanie na przedsięwzięcia inwestycyjne, które oczywiście będą rozłożone na lata – stwierdził Witold Wróblewski, który dodał, że miasto „nie może być stawiane pod ścianą” przez spółkę Energa Kogeneracja. A to oznacza, że negocjacje z głównym wytwórcą energii cieplnej na razie są zamrożone.
       Wszystkie plany prezydenta i tak musi zaakceptować Rada Miejska, gdzie większość ma Prawo i Sprawiedliwość. Ostatnia sesja pokazała, że także w sprawie przyszłości energetycznej miasta między prezydentem a większością w Radzie będzie iskrzyć. 
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • 72 lata nie czas na emeryturę, wszędzie stare dziadki, ale jak się nic nie robi tylko kasę liczy to nic dziwnego, stare układy, komuna jednak cały czas silna i solidarna.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  70 12
  slawekel1(2018-04-27)
 • Znowu emeryt będzie rządził w EPEC? Ilu jeszcze emerytów Wróblewski wyciągnie z szafy?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  59 10
  (2018-04-27)
 • 72 lata to jakaś kpina!!! Zamiast wziąć kogoś świeżego i z pomysłami, dalej obstają za betonem. Powinni wybrać kogoś max. do 45 lat.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  53 10
  +×÷=/_(2018-04-27)
 • Do jasnej ciasnej!!! 72 lata??? Naprawdę??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  45 10
  Misio83(2018-04-27)
 • Starszego nie było? Może pobilibysmy rekord Polski na najstarszego prezesa?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  46 9
  Jeszcze starszych dajcie (2018-04-27)
 • Czy to ma znaczyć że teraz EPEC będzie 2-krotnie szybciej zdobywać ciepło dla miasta? Bo powołany "nowy" prezes jako 72 - latek jest starszy 2-krotnie od odwołanego 36 - latka. A jak nie wyjdzie to posunięcie p. Wróblewskiego do nowego okresu grzewczego b. r. , to obecny włodarz Elbląga honorowo zrzeknie się prezydentury? I to by było happy endem dla Elbląga.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  38 8
  kolo(2018-04-27)
 • Widzisz i nie grzmisz,znowu ciepla posadka dla kolesiostwa prezydenta.Nowy posiedzi 3miesiące i na odchodne odprawe!!!Jak długo to wsystko jeszcze będzie trwało?! A może to p.prezydenta czas zmienić?.Czemu nikt nie mówi że to Energa takie wysokie ceny ustala,a wszyscy psioczą że to Epec.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  44 9
  zainteresowany(2018-04-27)
 • Ciekaw jestem po co sprzedawano elektocieplownie. Po to żeby teraz budować nowa ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 3
  _kioskarka_(2018-04-27)
 • a czemu nie Henrics Słonina nie został prezesem, człowiek młody z wieloletnim doświadczeniem i do tego znawca
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31 5
  Chan(2018-04-27)
 • Olechnowicz - elblążanin ?. .. .na Wileńszczyźnie się Paweł rodził. .. .. wystarczy podstawowe info sprawdzić, to bzdur unikniecie. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  15 9
  (2018-04-27)
 • młody chłopak na pewno zna się na najwcześniejszych technologiach, może nie tak dobrze jak te młodzieniaszkiem Nowak i ten młody co z nudów postanowił zbudować kotłownie w Elblągu ,...ludzie gdzie wy żyjecie to już jest coś wiec j niż cyrk połączony z kabaretem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19 3
  Tusk l(2018-04-27)
 • początki końca wróbla. miasto nie udźwignie kosztu nowego pomysłu a w rym czasie gdy epec będzie się bawił energa wytnie stare kotły i pozostanie tylko przy nowym bloku. efekt miasto bez ogrzewania.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  18 4
  112(2018-04-27)
Reklama