UWAGA!

Krok do budowy centrum symulacji

 Elbląg, (wizualizacja sali operacyjnej autorstwa firmy Latecki Projekt)
(wizualizacja sali operacyjnej autorstwa firmy Latecki Projekt)

- Jeśli procedura przetargowa pójdzie gładko, w czerwcu powinniśmy rozpocząć prace – mówi Zdzisław Dubiella, rektor Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej. Uczelnia właśnie szuka inżyniera kontraktu, wkrótce rozpisze przetarg na budowę Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej. Będzie kosztować 19 mln złotych.

Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej będzie się mieściło w nowym budynku, który powstanie przy ul. Lotniczej. Ma mieć trzy kondygnacje, 2,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni i nowoczesne wyposażenie, które będzie też podwaliną pod mający powstać tutaj wydział lekarski. Zanim on jednak powstanie, na symulatorach będą ćwiczyć studenci pielęgniarstwa, ratownictwa medycznego i fizjoterapii.
       - Mamy pobożne życzenie, by przetargi na inżyniera kontraktu i wykonawstwo odbyły się bez odwołań. Jeśli pójdą gładko, to w czerwcu powinniśmy rozpocząć prace i zakończyć je do 30 września 2019 roku, by kolejny rok akademicki powitać już w nowych murach – mówi Zdzisław Dubiella, rektor Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej.
       Inwestycja ma kosztować 19 mln złotych, ponad 80 procent tej kwoty (14,3 mln zł) uczelnia pozyskała z funduszy unijnych. To będzie jedno z najnowocześniejszych centrów symulacji w tej części kraju.
       - Nie rezygnujemy oczywiście z praktyk studenckich w szpitalach. Zalecenie Krajowej Rady Szkół Pielęgniarek i Położnych jest takie, by co najmniej 5 procent zajęć praktycznych w kształceniu pielęgniarek i innych zawodów medycznych przenieść do centrów symulacji. To oznacza, że każdy student spędzi w tym miejscu 60 z 1200 godzin praktyk – mówi dr Marzena Sobczak. - Studenci będą ćwiczyć tutaj różne scenariusze, których stopień trudności będzie rósł wraz z cyklem nauki. Również takie, które niosą za sobą wysokie ryzyko dla pacjenta, jak i osób wykonujących zabieg i te, które nie zawsze mogą się zdarzyć w klinicznych warunkach. Przewidujemy także zmianę sposobu egzaminowania studentów. Będzie to tak zwany obiektywny strukturyzowany egzamin kliniczny, podczas którego w warunkach symulowanych będzie można sprawdzić wszystkie umiejętności studenta oraz efekty dotyczące wiedzy i kompetencji społecznych. Metodyka nauczania też bardzo mocno się zmieni, bo 10 minut na symulatorach zastępuje trzy godziny wykładu – dodaje dr Sobczak.
       W Centrum będzie się mieścił m.in. jeden z oddziałów szpitalnych, oddział ratunkowy, izba przyjęć, sala porodowa i operacyjna, wyposażone w prawdziwy sprzęt medyczny. - Będziemy również mieli specjalistyczny stół anatomiczny, który umożliwi poznanie studentom ludzkiego ciała, tym bardziej że udział w prawdziwych sekcjach zwłok jest coraz trudniejszy – dodaje dr Sobczak.

  Elbląg, (wizualizacja budynku Centrum Dydaktyki i Symulacji autorstwa firmy Latecki Projekt)
(wizualizacja budynku Centrum Dydaktyki i Symulacji autorstwa firmy Latecki Projekt)


       - Technologia, którą zastosujemy, będzie pozwalała na obserwację osób ćwiczących według danego scenariusza. Studenci będą mogli sami przekonać się, czy dane zadanie wykonują dobrze czy źle, a prowadzący zajęcia będzie mógł potem omówić ewentualne błędy czy też zastosowane metody – wyjaśnia Henryk Fall, kanclerz EUH-E.
       Władze uczelni planują, by w Centrum Dydaktyki i Symulacji odbyła się inauguracja roku akademickiego 2019/2020. Dotychczas mury uczelni opuściło 12 tysięcy absolwentów, w tym znaczna część z kierunków medycznych.
       - Najliczniejszy kierunkiem jest pielęgniarstwo. Niedawno mury uczelni opuściło 79 absolwentów, kolejne roczniki są liczniejsze, to ponad sto osób na każdym roku. Będziemy też kształcić na studiach magisterskich z fizjoterapii, studiach ciągłych w systemie 5-letnim – dodaje Henryk Fall.
      

RG

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Ktoś powinien pojechać Na Krakusa. Kupić tam 5 kilogramowy młotek i porządnie walnąć się w swoją głowę. Wydział lekarski w Elblągu ????? Hahaha a czemu nie w Starym Polu przy pomniku krowy rekordzistki ?????
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    9
    14
    hamulcowy(2018-05-09)
  • Jakiej symulacji. .. Miała być Akademia Medyczna. I znowu wszystkich elblążan zrobiła władza w trąbę.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    10
    3
    Jurek(2018-05-09)
  • Niech powstaje wszystko i niech zbudują cały Elbląg. Wreszcie konkretne działanie. Brawo.
  • Zapraszam do grupy na Facebook'u Zjednoczony Elbląg na której prowadzimy ciekawe dyskusję o Naszym mieście i planujemy co zrobić by zmienić Elbląg na jeszcze lepszy :)
  • Super!
  • zanim powstanie centrum symulacji to studenci mogli takie proste zabiegi medyczne typu wycięcie ślepej kiszki, amputacje i podobne ćwiczyć we współpracy ze szpitalem kierowanym przez kobietę w laczkach
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    5
    tak se myślem(2018-05-09)
  • ot ucvzelnia. .. to cos jak liceum zaoczne, chodzisz, płacisZ zaliczasz?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    6
    ZIOMEK(2018-05-09)
  • Wieczni malkontenci się już odezwali, a przecież wszystko ma swój początek. Super sprawa, że coś się w tym mieście dzieje, że rozwijają się różne inicjatywy, komuś chce się działać. Super sprawa, gratuluję pomysłu!
  • Projekt budynku rodem z lat 90-tych
Reklama