Poniedziałek 15-10-2018, imieniny Teresy, Florentyny
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Ojczyznę kochać trzeba i szanować. Ojczyznę kochać trzeba i szanować.

Lepiej na rynku pracy

Według najnowszych badań Wojewódzkiego Urzędu Pracy w regionie nadal spada bezrobocie. Spadek nie jest wielki - o 447 osób w stosunku do września. - Jednak najważniejsze jest to, że tendencja spadkowa się utrzymuje - mówi Andrzej Ryński, marszałek województwa. - W stosunku do ubiegłego roku można zauważyć spadek regionalnego bezrobocia o ponad 7 tysięcy osób.

Wskaźnik bezrobocia wynosi obecnie 27,4 proc. Oznacza to, że mamy 163 788 osób bez pracy. W październiku zgłoszono 3078 ofert pracy. Większość to oferty pracy subsydiowanej (prace interwencyjne, roboty publiczne, umowy absolwenckie). 69 proc. ofert pochodziło z sektora prywatnego. Nie zmieniła się też specjalnie struktura socjodemograficzna regionalnego bezrobocia:
     - bezrobotni zamieszkali na wsi - 47,9 proc. (78 382 osoby)
     - bezrobotni bez świadczeń zasiłkowych - 83 proc. (135 954 osoby)
     - osoby niepełnosprawne za statusem bezrobotnego - 1,9 proc. (2926 osób)
     - młodzież do lat 24 - 25 proc. (40 849 osób)
     W październiku zarejestrowało się o 663 absolwentów mniej niż we wrześniu. Zwolnienia grupowe zgłosiło siedem zakładów pracy - sześć z sektora publicznego i jeden z prywatnego. Zwolnienia grupowe dotyczyły 80 osób.
     
     Programy realizowane przez Wojewódzki Urząd Pracy:
     
     - trwa realizacja kontraktów zadaniowych w ramach podprojektów Warmińsko-Mazurskiego Programu Doskonalenia Kadr Phare 2000 "Spójność społeczna i gospodarcza". Realizowane są szkolenia dla pracowników małych i średnich przedsiębiorstw, reorientacja zawodowa osób bezrobotnych i zagrożonych bezrobociem, szczególnie z obszarów wiejskich, szkolenia dla pracowników nowo otwartych regionalnych Centrów Informacji Turystycznej i wspieranie lokalnych porozumień na rzecz zatrudnienia.
     - trwają przygotowania do wdrożenia w naszym regionie Phare 2001 "Rozwój zasobów ludzkich"
     - trwa realizacja Programu Aktywizacji Obszarów Wiejskich
     - rozpoczęła się rekrutacja studentów do pracy wakacyjnej w Niemczech. W tym roku dla studentów z Warmii i Mazur przygotowano studentom 60 ofert pracy sezonowej.
     - trwają przygotowania do dostosowania systemu instytucji i instrumentów rynku pracy do wymogów unijnych, Europejskiej Strategii Zatrudnienia oraz skutecznej absorbcji środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Wiążą się z tym zmiany struktury organizacyjnej Wojewódzkiego Urzędu Pracy, specjalistyczne szkolenia kadry, warsztaty kształtujące umiejętność tworzenia projektów pomocowych, tworzenie baz o bezrobotnych i innych podmiotach rynku pracy itp.

MP
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • A może spadek bezrobocia to tylko spadek zarejestrowanych osób z powodu pozbawienia ich przez urząd ubezpieczenia zdrowotnego. Skoro więc rejestracja nic nie daje to po co jeździć na darmo i podpisywać oświadczenia. Szkoda pieniędzy na bilety szczególnie ludziom dojeżdżającym spoza Elbląga. No i w taki właśnie sposób doczekamy się zapowiadanego przez Rząd "zmniejszenia bezrobocia w Polsce". Oby tak dalej panowie - a po nas choćby potop. I skąd my to znamy...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  trwały bezrobotny.(2003-11-29)
 • Warmińsko-Mazurskie to po prostu kraina miodem i mlekiem płynąca. Nie wiedziałem, że tutaj aż tak dobrze - wtedy chyba nigdy bym się stąd nie wyniósł. Co za brednie - spadek bezrobocia - po prostu kpina.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2003-11-29)
 • czy ktos moze mi powiedziec na czym polega i dlaczego pozbawia sie bezrobotnych prawa do leczenia za darmo . dziekuje
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  niedoinformowana(2003-11-30)
 • no to super - wracam do tej krainy mlekiem i miodem płynącej :))
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  be(2003-11-30)
 • po prostu współmałżonek bezrobotnego musi przyjąć go na tzw. ubezpieczenie rodzinne i na tym to polega. Po co więc się rejestrować jeśli to nic nie daje?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  długotrwały bezrobotny(2003-11-30)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia, a aneks kuchenny
Kuchnia inna niż inne
Kuchnia klasyczna