Niedziela 24-03-2019, imieniny Marka, Katarzyny
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Miasto będzie budować mieszkania?

 
Elbląg, Miasto będzie budować mieszkania?
Ten budynek po bursie zaadaptowano na mieszkania komunalne w 2013 r. (fot. AD, archiwum portEl.pl)

Prezydent Elbląga chce powrócić do budowy mieszkań komunalnych. W najbliższych latach miasto ma wydać na ten cel prawie 10 milionów złotych, w tym roku – 100 tysięcy na dokumentację. - To jest nasza propozycja. O tym, czy wejdzie w życie, zdecyduje Rada Miejska – mówi Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.

Wieloletni program mieszkaniowy, który obowiązuje na lata 2012-2020, przewiduje, że miasto musi pozyskać około 1200 mieszkań. 600 z nich to lokale socjalne i mieszkania dla rodzin, które złożyły wniosek o przydział. Drugą połowę stanowią lokale dla rodzin, które muszą się wyprowadzić z budynków przeznaczonych do rozbiórki ze względu na ich zły stan techniczny czy nieopłacalność remontów. Skąd wziąć tyle mieszkań? W programie mieszkaniowym, który w 2012 roku uchwalili radni, zapisano, że miasto będzie oddawać do użytku co roku, na zamianę, jeden budynek socjalny, jeden komunalny. Zapis jest martwy, bo przez ten czas powstał tylko jeden budynek – w zaadaptowanej na potrzeby mieszkaniowe bursie przy ul. Obrońców Pokoju powstało 71 mieszkań komunalnych.
     Kolejne budynki komunalne mają powstawać od 2016 roku, prezydent Witold Wróblewski w projekcie budżetu na 2015 rok zarezerwował 100 tysięcy złotych na dokumentację, w kolejnych latach przewidywany jest w sumie kwota prawie 10 milionów złotych. Plany nie do końca podobają się opozycji.
     - Miasto nie powinno stawiać się w roli dewelopera, którego ceny i tak będą bardziej konkurencyjne. Poza tym w takich mieszkaniach czynsze będą wysokie. Nie można dzisiaj na podstawie przypuszczeń, że część mieszkańców zgodzi się przenieść do takich lokali, planować tak dużych kwot na ten cel bez wcześniejszej dyskusji. To wyrzucanie pieniędzy w błoto w przyszłości – mówi Marek Pruszak, radny PiS, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej. - Lepszym rozwiązaniem jest remontowanie istniejących zasobów.
     - Miasto powinno budować mieszkania, ale socjalne, dla najuboższych. A nie takie, jak przy ul. Browarnej, gdzie powstały kilka lat temu trzypokojowe mieszkania z garażami i to jeszcze z możliwością wykupu i potrąceniem kaucji, którą wpłacali mieszkańcy. Taki luksus zafundowało miasto – dodaje Jerzy Wilk, przewodniczący Rady Miejskiej.
     - Obecnie koszt wybudowania nowego budynku socjalnego i komunalnego jest zbliżony. Miasto nie będzie pełnić funkcji dewelopera, bo tych mieszkań nie będzie można wykupić. Dzięki temu nie zepsujemy rynku nieruchomości – odpowiada radnym opozycji Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga. - Przypominam, że program mieszkaniowy nadal obowiązuje i stąd nasze działania. Ale decyzja i tak należy do Rady Miejskiej.
     Maria Kosecka, radna niezależna, na ostatnim posiedzeniu komisji gospodarczej zaproponowała, by zmodyfikować program mieszkaniowy. - Trzeba powołać zespół, który by opracował ten program praktycznie od nowa. Wiele lokali przyznawanych przez miasto jest w tak dramatycznym stanie, że mieszkańcy boją się je przejmować ze względu na wielkie koszty remontów – stwierdziła radna, która zasiada w komisji rozpatrującej wnioski mieszkańców o przydział mieszkań.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • 10mln na mieszkania??? Nie bądźcie śmieszni
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 4
  Hi Loko (2015-01-28)
 • i tak guzik z tego wyjdzie bo nie ma kasy w miejskim budżecie ale 100000 tysięcy się wysupła dla jakiegoś kolesia za "opracowanie" planów. korzyść podwójna-raz że ściema dla mas jak to pracują pilnie aby obywatelom było jak w raju a dwa-kolo odpali działkę za łatwo przytulone sto tysiączków i gitara. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 2
  (2015-01-28)
 • najpierw powinni zwiększyć próg dochodowy aby dostać takie mieszkania. Dają ludziom z niskim dochodem, co za tym idzie eksmisja i fatalny stan mieszkań
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 1
  justam(2015-01-28)
 • To będą najdroższe mieszkania, bo trzeba dwa razy więcej zabrać w podatkach by starczyło na całą maszynę administracyjną. Tak działa socjalizm i później dziwić się, że ludzie pracują i nie mają mieszkań.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 1
  Andrze12345(2015-01-28)
 • ten komuch zwariował
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 2
  kur...... ma.(2015-01-28)
 • Dekad za pużno.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2015-01-28)
 • ZBK sie zorientoał, że nie będzie czym wkrótce zarządzać, jak miasto sprzeda wszystkir komunalne mieszkania. I czym darmozjadów z ZBK się wykarmi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 1
  (2015-01-28)
 • Przestańcie sprzedawac lokale komunalne za przysłowiową złotówke to nie bedziecie ich tracić. Niektórzy cwańsi i bogatsi takim sposobem maja kilka mieszkan na własnośc i teraz wynajmują innym za grube pieniądze. Jak ktoś chce wlasne to niech kupi na wtórnym rynku od prywatnej osoby to zapłaci 150 tys a nie 15 tys. w przypadku kupna od gminy. Jaki sens jest sprzedawac tak tanio mieszkania chyba tylko po to aby potem budowac nowe za miliony
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10 0
  (2015-01-28)
 • racja, znam Pana który ma w E-gu firmę i dzięki układom i układzikom w ZBK-u dzisiaj jest szczęśliwym posiadaczem kilku nieruchomości w mieście na których zarabia wynajmując. Można? Można. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 0
  asad(2015-01-28)
 • socjalne mieszkania sa potrzebne a zamiast komunalnych niech wybudują domy szeregowe ale w stylu komunalnym
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 6
  (2015-01-28)
 • to chyba żart jakiś i to kiepski; ja biję się z kredytem mieszkaniowym, a ktoś dostaje mieszkanko za free. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 3
  (2015-01-28)
 • tylko za Nowaczyka zaczęto porządkować sprawy mieszkań komunalnych, powstał program mieszkaniowy, wyremontowano bursę na Obr. Pokoju ( 72 mieszkania), wyremontowano budynek na Jaszczurczego (12 mieszkań), oddano budynek na Łęczyckiej ( 18 mieszkań). .. .za wilka nie zrobiono NIC w kierunku normalizacji gospodarowania zasobem komunalnym, dlatego niech się teraz zamknie i pokornie słucha co trzeba jeszcze zrobić bo sam umiał tylko obniżyć czynsz czyli rozdawać, a to każdy potrafi, ale pozyskać to już jest sztuka której ta ekipka nigdy nie posiadła. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 7
  WAMSZCZOTKIKLEPAĆ(2015-01-28)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Czytnik kart kryptograficznych
Hosting WWW BIZNES
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)
Konto poczty elektronicznej