Czwartek 24-01-2019, imieniny Franciszka, Felicji
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Na co prezydent chce wydać pieniądze

 
Elbląg, Na co prezydent chce wydać pieniądze (fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)
Rek

Przejrzeliśmy projekt budżetu Elbląga na 2018 rok. Wynika z niego, że dochody miasta mają wynieść 604 miliony złotych, a wydatki – 6,5 mln złotych mniej. Na inwestycje prezydent chce przeznaczyć 39,2 mln złotych. Na co konkretnie?

Projekt budżetu Elbląga trafił do przewodniczącego Rady Miejskiej i radnych. Głosowanie ma się odbyć na ostatniej w tym roku sesji Rady Miejskiej pod koniec grudnia. Ale zanim to nastąpi, prezydenta i jego zastępców czekają zapewne burzliwe dyskusje z radnymi na temat poszczególnych zapisów, tym bardziej że przyszły rok jest rokiem wyborczym i każdy radny będzie chciał pokazać mieszkańcom, jak jest skuteczny.
     Co wynika z projektu budżetu na 2018 rok, przygotowanego przez prezydenta i urzędników? Po pierwsze, nie ma być deficytu, ale nadwyżka w wysokości 6,5 mln złotych. Dla porównania po trzech kwartałach tego roku samorząd wypracował nadwyżkę w budżecie w wysokości 38 mln złotych.
     Po drugie, na inwestycje prezydent chce przeznaczyć 39,2 mln złotych (plan na 2017 rok zakładał 52 mln zł). Na co konkretnie?
     Najwięcej pieniędzy (tylko w 2018 roku to 19 mln złotych) pochłonie budowa wiaduktu na Zatorze i dróg dojazdowych, które mają być gotowe jesienią przyszłego roku. 5,5 miliona złotych ma kosztować budowa tunelu pod torami (ma być gotowy w 2019 r.), z którego będą mogli korzystać piesi i rowerzyści, prezydent na ten cel zarezerwował w budżecie Anno Domini 2018 - 2,2 mln złotych.
     3,5 mln złotych będzie kosztować przebudowa Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Bema, gdzie powstaną nowoczesne pracownie do nauki zawodu. W przyszłym roku ma się też zakończyć modernizacja hangaru żeglarskiego przy ul. Radomskiej (2,5 mln zł) i targowiska miejskiego przy ul. Płk. Dąbka (1,6 mln zł). Rozpoczną się także kilkuletnie prace adaptacyjne w Bibliotece Elbląskiej (w 2018 rok na ten cel przeznaczono 2,5 mln zł) oraz prace związane z modernizacją zajezdni tramwajowej przy ul. Browarnej, a także budową systemu park and ride przy dworcu (1,7 mln zł na 2018 rok).
     To oczywiście nie wszystkie wydatki inwestycyjne, wybraliśmy tylko te, które będą kosztować najwięcej. W budżecie muszą się też znaleźć pieniądze na realizację pomysłów mieszkańców, którzy wygrali tegoroczne głosowanie w budżecie obywatelskim. Na ten cel w sumie przeznaczono 2,5 mln złotych.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety z architekturą
Obraz na dibond 300x60 cm - Owoce
Fototapeta fizelinowa 290x260 cm - Tropiki
Fototapety dziecięce