Wtorek 13-11-2018, imieniny Benedykta, Stanisława, Arkadego
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Na co prezydent chce wydać pieniądze

 
Elbląg, Na co prezydent chce wydać pieniądze (fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)
Rek

Przejrzeliśmy projekt budżetu Elbląga na 2018 rok. Wynika z niego, że dochody miasta mają wynieść 604 miliony złotych, a wydatki – 6,5 mln złotych mniej. Na inwestycje prezydent chce przeznaczyć 39,2 mln złotych. Na co konkretnie?

Projekt budżetu Elbląga trafił do przewodniczącego Rady Miejskiej i radnych. Głosowanie ma się odbyć na ostatniej w tym roku sesji Rady Miejskiej pod koniec grudnia. Ale zanim to nastąpi, prezydenta i jego zastępców czekają zapewne burzliwe dyskusje z radnymi na temat poszczególnych zapisów, tym bardziej że przyszły rok jest rokiem wyborczym i każdy radny będzie chciał pokazać mieszkańcom, jak jest skuteczny.
     Co wynika z projektu budżetu na 2018 rok, przygotowanego przez prezydenta i urzędników? Po pierwsze, nie ma być deficytu, ale nadwyżka w wysokości 6,5 mln złotych. Dla porównania po trzech kwartałach tego roku samorząd wypracował nadwyżkę w budżecie w wysokości 38 mln złotych.
     Po drugie, na inwestycje prezydent chce przeznaczyć 39,2 mln złotych (plan na 2017 rok zakładał 52 mln zł). Na co konkretnie?
     Najwięcej pieniędzy (tylko w 2018 roku to 19 mln złotych) pochłonie budowa wiaduktu na Zatorze i dróg dojazdowych, które mają być gotowe jesienią przyszłego roku. 5,5 miliona złotych ma kosztować budowa tunelu pod torami (ma być gotowy w 2019 r.), z którego będą mogli korzystać piesi i rowerzyści, prezydent na ten cel zarezerwował w budżecie Anno Domini 2018 - 2,2 mln złotych.
     3,5 mln złotych będzie kosztować przebudowa Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Bema, gdzie powstaną nowoczesne pracownie do nauki zawodu. W przyszłym roku ma się też zakończyć modernizacja hangaru żeglarskiego przy ul. Radomskiej (2,5 mln zł) i targowiska miejskiego przy ul. Płk. Dąbka (1,6 mln zł). Rozpoczną się także kilkuletnie prace adaptacyjne w Bibliotece Elbląskiej (w 2018 rok na ten cel przeznaczono 2,5 mln zł) oraz prace związane z modernizacją zajezdni tramwajowej przy ul. Browarnej, a także budową systemu park and ride przy dworcu (1,7 mln zł na 2018 rok).
     To oczywiście nie wszystkie wydatki inwestycyjne, wybraliśmy tylko te, które będą kosztować najwięcej. W budżecie muszą się też znaleźć pieniądze na realizację pomysłów mieszkańców, którzy wygrali tegoroczne głosowanie w budżecie obywatelskim. Na ten cel w sumie przeznaczono 2,5 mln złotych.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Hosting WWW START
Czytnik kart kryptograficznych Mini
Domena .pl
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata