Poniedziałek 15-10-2018, imieniny Teresy, Florentyny
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Ojczyznę kochać trzeba i szanować. Ojczyznę kochać trzeba i szanować.

Na drogi i oczyszczalnie

Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego przyznał ponad 50 mln zł na realizację projektów zakładających m.in. budowę oczyszczalni, a także inwestycje drogowe, wodociągowe i kanalizacyjne na obszarach wiejskich.

Województwo warmińsko-mazurskie otrzymało ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego ok. 800 mln zł. W tym roku zarząd rozdysponował ponad 300 mln zł.
     - Można by się zastanawiać, czy to dużo czy mało - ocenia marszałek województwa Andrzej Ryński. - Z pewnością za mało, jeżeli spojrzeć na to od strony potrzeb regionu i liczby składanych wniosków. Dużo, jeżeli porównać te pieniądze np. z tegorocznym budżetem województwa, który po stronie dochodów zamknie się kwotą niewiele ponad 200 mln zł, czy też kwotą tegorocznego kontraktu wojewódzkiego - 51 mln zł, które mogliśmy przeznaczyć na działania własne i wieloletnie inwestycje.
     Jak podkreśla Ryński ważne jest jednak to, że nie sprawdziły się obawy co do możliwości wykorzystania tych środków. Z liczby i jakości składanych do urzędu marszałkowskiego projektów widać, że środki te zostaną wykorzystane w 100 procentach.
     Ostatnim działaniem, na które przeznaczono w tym roku pieniądze ze ZPORR, są inwestycje na obszarach wiejskich. Na liście rankingowej przygotowanej przez Regionalny Komitet Sterujący (RKS), który opiniuje wnioski, znalazło się 59 projektów na łączną kwotę 86,38 mln zł. 29 dotyczyło inwestycji drogowych, 13 inwestycji wodociągowych, 8 kanalizacyjnych, 4 projekty dotyczyły systemów zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków, 2 oczyszczalni ścieków wraz z systemem kanalizacyjnym, 1 budowy oczyszczalni i 2 uzbrojenia terenu.
     - I znów stanęliśmy przed dylematem wyboru projektów - mówi marszałek A. Ryński. - Do podziału mieliśmy tylko trochę ponad 50 mln zł i gdybyśmy kierowali się tylko listą rankingową wsparcie otrzymałyby przede wszystkim inwestycje drogowe i tylko kilka projektów "wodno-kanalizacyjnych". Dlatego też, zdecydowaliśmy się na podział środków mniej więcej po połowie: na inwestycje drogowe i pozostałe. Chcieliśmy też, aby pieniądze te trafiły proporcjonalnie do wszystkich powiatów.
     Ostatecznie zarząd zadecydował, że wsparcie z funduszy unijnych otrzyma 9 projektów drogowych (oszacowanych na kwotę 20,8 mln zł), 5 projektów dotyczących kanalizacji (5,4 mln zł), 9 wodociągów (4,2 mln zł), 3 oczyszczalnie wraz z kanalizacją (93,6 mln zł), 4 zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków (7,6 mln zł) oraz dwa dotyczące uzbrojenia terenu (10 mln zł). Łącznie są to 32 projekty opiewające na kwotę prawie 72 mln zł na realizację, których gminy i powiaty województwa otrzymają wsparcie ze ZPORR kwotą prawie 52,1 mln zł.
     - Na jednym posiedzeniu mogliśmy zadecydować o podziale kolejnej kwoty z funduszy europejskich porównywalnej z wartością rocznego kontraktu wojewódzkiego przyznawanego z budżetu państwa - to pokazuje skalę korzyści finansowych, jakie odniosło województwo warmińsko-mazurskie z akcesji naszego kraju do Unii Europejskiej - mówi marszałek.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • A co z tego trafiło do gminy elbląskiej?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  wójt(2004-12-23)
 • i jak poszło Elblągowi? czy te wnioski, które złożył Elbląg dostały dofinansowanie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Primo(2004-12-23)
 • szczerzemowiac to nic sie nie dowiedzialem... nasza okolica cos z tego ma?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  wer(2004-12-23)
 • Nasza okolica ma remont drogi Elblag-Kaliningrad, Jazowa-Elblag z obwodnica.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2004-12-23)
 • Środki zostały przydzielone w ramach ZPORR działanie 3.1 Obszary wiejskie, które przewiduje dofinansowanie inwestycji Gmin wiejskich lub miast do 20 tyś mieszkańców. Niestety wśród szczęśliwych nie ma gmin z powiatu elbląskiego. Powiat również nie wystąpił z wnioskiem. Może następnym razem. W tym momencie tylko miasto Elbląg świetnie sobie radzi ze ściąganiem unijnej kasy. Dobrze brać przykład.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  komisarz(2004-12-23)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia klasyczna
Kuchnia inna niż inne
Kuchnia nowoczesna
Kuchnia, a aneks kuchenny