Czwartek 24-01-2019, imieniny Franciszka, Felicji
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nabycie prawa własności przez użytkownika wieczystego

W ostatnich kilku latach zaobserwowano wzrost zainteresowania nabyciem prawa własności nieruchomości przez użytkowników wieczystych. Dotyczy to zarówno osób fizycznych jak i prawnych.

Wzrost ten ma związek m.in. z koniecznością ponoszenia opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego, które podlegają aktualizacji w związku ze zmianą wartości nieruchomości. W przypadku długiego okresu nieaktualizowania, może zdarzyć się, że po aktualizacji wysokość opłaty rocznej wzrasta nawet kilkudziesięciokrotnie. To z kolei powoduje, że korzystniejszym rozwiązaniem jest kupno danej nieruchomości.
     Wojewoda warmińsko-mazurski chcąc rozwiązać ten problem wydaje zarządzenia, dzięki którym starostowie otrzymują zgodę na sprzedaż nieruchomości Skarbu Państwa, obciążonych prawem użytkowania wieczystego, na rzecz ich użytkowników wieczystych. W ubiegłym roku wydano 61 takich zarządzeń, a w tym już 28. Podstawą ich wydania były przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Edyta Wrotek, rzecznik prasowy
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Sprawa wcale nie jest taka prosta mówiąc delikatnie. Chcąc dokonać przekształcenia prawa wieczystego użytkowania na prawo własności np. mieszkania będącego we wspólnocie mieszkaniowej wszyscy lokatorzy mieszkań własnościowych muszą mieć uregulowane sprawy administracyjne (np. sprawy spadkowe). Często zdarza się, że w księdze wieczystej widnieją np. dane jednego ze zmarłych małżonków i już problem - wszyscy właściciele nie mogą dokonać przekształcenia dopóki taki lokator nie dokona postępowania spadkowego, a takie sprawy nie zawsze są szybkie i przyjemne. Kolejna bariera to fakt, że wniosek o przekształcenie musi zostać złożony przez wszystkie osoby wpisane w księdze wieczystej (konieczny podpis). Jeśli współwłaściciel np. przebywa zagranicą, a co za tym jest z nim utrudniony kontakt, to kolejna bariera - osoba może oczywiście dać pełnomocnictwo, ale potwierdzone notarialnie. Jedyny plus to stosunkowo duże bonifikaty dochodzące do 95 procent, ale co z tego jak spełnienie wszystkich wymogów to zadanie niemalże nie do wykonania. Dlaczego niema bonifikat w przekształcaniu prawa wieczystego użytkowania wobec np. garażu? Jeżeli władzom faktycznie zależy na tym, aby mieszkańcy dokonywali przekształceń, niech ułatwią procedury np. możliwość indywidualnego przekształcenia bez "ogladania" się na innych właścicieli czy też wspomniane bonifikaty dotyczące garaży !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-05-07)
 • są bonifikaty przy przekształcaniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności w stosunku do garaży przeczytaj lepiej ustawe
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-05-08)
 • jezeli w budynku mieszkalnym sa lokale usługowe to bonifikata ich nie obejmuje i to tez jest minusem bo tacy własciciele nie maja interesu płacic 100% za grunt, a to jest juz dyskryminacja
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-05-08)
 • Jak to jest. Chciałem wykupic od miasta teren na którym stoi moja nieruchomosc około 30 lat. Chodzi o zaledwie 80 m kw. Zlożyłem podanie do Ratusza i nie otrzymałem przez prawie 4 miesiace zadnej odpowiedzi. Może ktoś kumaty odpowie mi na to. Pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-05-09)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Szkło ozdobne 5
Fronty lakierowane mdf biały połysk
AMK Meble łazienkowe 4
AMK Szkło ozdobne 2