Wtorek 19-03-2019, imieniny Józefa, Bogdana
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nasze śmieci coraz droższe

 
Elbląg, Nasze śmieci coraz droższe
Podwyżki dotkną zarówno mieszkańców, którzy segregują, jak i nie segregują śmieci (fot. AD, archiwum portEl.pl)

Elblążan czekają w przyszłym roku podwyżki opłat za wywóz śmieci i to nawet sięgające 25 procent. Miasto coraz więcej dokłada do wywozu odpadów, w ubiegłym roku opłaty zebrane od mieszkańców nie pokryły kosztów. Zabrakło 1,5 miliona złotych.

Obecnie każdy elblążanin deklarujący segregację śmieci płaci za ich wywóz 8 zł, jeśli mieszka w lokalu zajmowanych przez najwyżej cztery osoby, a takich jest najwięcej w mieście. Osoby niesegregujące płacą 14 zł. Projekt uchwały, która ma być głosowana na najbliższej sesji Rady Miejskiej 27 października, przewiduje, że w 2017 roku opłaty wzrosną odpowiednio do 10 i 17,50 zł, co oznacza podwyżkę nawet o 25 procent. Podwyżki czekają też właścicieli lokali użytkowych, za pojemnik do 120 litrów mają płacić 8,13 zł (zamiast 6,50 zł) w przypadku śmieci segregowanych i 11,88 zł (zamiast 9,50 zł) w przypadku śmieci niesegregowanych.
     Skąd podwyżki? Jak czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały, powodem są rosnące koszty odbioru i zagospodarowywania odpadów, a także dezynfekcji pojemników. Nie bez znaczenia jest też rosnąca ilość odpadów odbieranych od mieszkańców. Tylko w 2016 roku było ich więcej niż rok wcześniej o 3,6 tysiąca ton.
„Zwiększające się koszty powstające w latach 2014-2016 pokrywane były z nadwyżek z lat
     poprzednich, które wynosiły w 2013 roku 1,4 mln zł, w 2014 – 2,6 mln zł, w 2015 – 900 tys. zł. Nadwyżka z roku 2015 nie pokryła kosztów wygenerowanych w roku 2016, powstał deficyt w wysokości 1,5 mln zł. Planowana podwyżka pozwoli na uzyskanie dochodów z tytułu opłaty w 2017 r. na poziomie 15,9 mln zł przy planowanych kosztach 15,5 mln zł. Umożliwi samofinansowanie się systemu i spłatę deficytu w ciągu 4 lat - czytamy w uzasadnieniu uchwały o podwyżkach.
     Z wyliczeń urzędników wynika, że 3-osobowa rodzina segregująca śmieci zapłaci miesięcznie 30 zł za wywóz odpadów (zamiast 24 zł), 4-osobowa – 40 zł (zamiast 32 zł), 6-osobowa – 52,50 zł (zamiast 42 zł). W przypadku rodzin niesegregujących śmieci stawki wyniosą odpowiednio: 55,50 zł (zamiast 42 zł), 70 zł (zamiast 56 zł) i 90 zł (zamiast 72 zł).
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Segregowane śmieci do skupu :) i zmniejszy się strata za wywóz, tylko wtedy Zuo Mpo nie zarobią i znowu będzie podwyżka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  (2016-10-14)
 • mniej Prezesom płacić wynagrodzenie a nie horrendalne wynagrodzenia!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 1
  cudzy(2016-10-14)
 • Co chwile się czysta, że miasto/UE kupiło nowe maszyny do recyklingu, 90% naszych śmieci jest odzyskiwana i sprzedawana dalej(i to nie za małą kasę), więc dlaczego wywóz drożeje ? Chyba taniej już będzie wywozić te śmieci taksówką. .. poważnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 2
  tajnyy(2016-10-14)
 • Pamięta ktoś może jak wyglądał przetarg na wywożenie śmieci. Firma z Ełku czy jakiegoś innego miasteczka chciała wozić ten syf za połowę stawki ale wtedy pisaliście żeby popierać elbląskie firmy bo zatrudnienie, bo podatki dla Elbląga. No to teraz płaćcie na kolesi z Zarządu i Rady Nadzorczej i cicho być.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12 3
  śmieciarz(2016-10-14)
 • Polska firma ze Szczecina, która obsługuje m. in. Olsztyn ma unikalną polską (!!!) technologię bezobsługowego sortowania/odzyskiwania odpadów (używają tam m. in. gorącej pary pod ciśnieniem jak pamiętam). To technologiczna awangarda w skali świata. Odzyskują min. 99% odpadów i są tańsi od konwencjonalnych firm przewozowo/składowo/odpadowych (!!!) - co jest po prostu ewidentnie logiczne. Jako podatnik żądam od miasta przyjrzeniu się tej ofercie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10 1
  PolskiAnarchista(2016-10-14)
 • -dobrze prawi, polać mu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  (2016-10-14)
 • .. ."a także dezynfekcji pojemników". .. co jak i kiedy, nie pamiętam kiedy to było
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  też_ja(2016-10-14)
 • Zaprzestać dopłacać. Zobaczymy co wtedy wyniknie. Może Kliner nie padnie. A jeżeli tak, trudno będą inni co dadzą rade. Przyjdzie "nowa zmiana" i zobaczymy. Najwyżej ktoś mniej zarobi i nie kupi Porsche, Lexusa, czy nowej willi (pałacu).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 2
  stroskany(2016-10-14)
 • Co za głupie wpisy typu: "miasto dokłada". A miasto to niby jakiś człowieczek co ma zarejestrowaną działalnosc gospodarcza i musi zarabiać żeby przezyć??? Niby skąd miasto ma pieniadze na cokolwiek jak nie od nas mieszkańców z wszelkiej maści podatków. Gdyby sie nie opłacało tych smieci wywozic to nikt by sie tym nie zajmował. Skoro to robia to znaczt, że firmy na tym zarabiają. Inna spraw, że każda firma chciałaby co roku podwyzke o 25% bo prezes musi wyminic kochanke na nowa i zaszpanowac przed nią nowym mercem czy leksusem, a byc może tez uwic jej jakies skromnę 100 metrowe gniazdko w atrakcyjnym miejscu Elblaga
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 1
  smieciarz(2016-10-14)
 • redaktor @smieciarz - Miasto to my wszyscy. Więc Pan też dokłada.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 1
  redaktor(2016-10-14)
 • @PolskiAnarchista - Tej ofercie odpadów na gorąco podlanych sosem z pampersów na pewno powinno się przyjrzeć. .. Przede wszystkim jednak prokurator bo służby ochrony środowiska są skorumpowane. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 0
  MarzenaK.(2016-10-14)
 • @śmieciarz - Mam nadzieję, że miasto kontroluje te "wzrastające" tysiące ton?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 1
  (2016-10-14)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne GIANFRANCO FERRE
Okulary korekcyjne BMW
OKOWOKO s.c.
Okulary korekcyjne I-D TOKYO