UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Niższy wiek emerytalny – ZUS wydał już pierwsze decyzje

Elbląg, Niższy wiek emerytalny – ZUS wydał już pierwsze decyzje
fot. Anna Dembińska, arch. portEl
Reklama

Od 1 października wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Pierwsze wnioski ZUS przyjmował miesiąc przed wejściem w życie ustawy. Do tej pory w całym kraju wpłynęło ponad 200 tys. wniosków emerytalnych, z czego w województwie warmińsko-mazurskim ponad 9 tys.

Pierwsze wnioski związane z obniżeniem powszechnego wieku emerytalnego można było składać już od 1 września. Jednak pierwsze decyzje dla emerytów, którzy chcą skorzystać z tej zmiany wydane zostały 2 października. W oddziale ZUS w Olsztynie wydano 1396 decyzji a w oddziale ZUS w Elblągu 798 decyzji. Zainteresowanie przywróceniem uprawnień z 2012r. jest bardzo duże. Częściej jednak na emeryturę decydują się kobiety niż mężczyźni. Średnie wyliczone świadczenie dla kobiet to kwota 1550 zł natomiast dla mężczyzn to 2721 zł.
       Pamiętajmy, że na emeryturę możemy przejść w dowolnym momencie, oczywiście pod warunkiem ukończenia 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jest to nasze prawo, a nie obowiązek – wybór momentu zakończenia pracy zawodowej należy więc wyłącznie do nas. Warto wcześniej skorzystać z porady doradcy emerytalnego, który wyliczy nam prognozę świadczenia w zależności od wskazanego momentu przejścia na emeryturę.
       Na przyznanie emerytury ZUS ma 30 dni. Warto jednak uściślić ten termin. Zawsze rozpoczyna się od spełnienia wszystkich warunków niezbędnych do wydania decyzji. Może być to więc data wejścia w życie ustawy zmieniającej wiek emerytalny lub faktyczne ukończenie tego wieku, które nastąpiło już po 1 października br. Podobnie będzie, jeżeli złożone dokumenty będą zawierały jakieś braki lub błędy. Wtedy termin zacznie biec od momentu wyjaśnienia ostatniej okoliczności. Przyszli emeryci powinni także pamiętać o tym, że nie wszyscy będą otrzymywać świadczenie tego samego dnia. ZUS przyznaje i przekazuje świadczenia w różnych terminach płatności, ale jeśli inne świadczenie było wypłacane do tej pory (np. renta z tytułu niezdolności do pracy czy renta rodzinna) staramy się zachować dotychczasową datę wypłaty lub możliwie najbliższą.
      
Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
  • A w zusiku reorganizacja, znowu miernoty włażą na stanowiska, tym razem tzw. liderzy bedą. No k. .wa korporacja Warsiaska w Elblagu powstaje ! Podobno elblazanie są za słabi na liderów, promowana jest opcja bartoszycka.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2 0
    (2017-10-10)
Reklama