Poniedziałek 16-07-2018, imieniny Marii, Eustachego
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Holi Festival 2018 Elbląg. Holi Festival 2018 Elbląg.

Park wielkich możliwości?

 
Elbląg, Park wielkich możliwości? Elbląski Park Technologiczny ma duże możliwości - zapewnia jego dyrektor Marcin Bukowski (fot. AD, arch. portEl)
Rek

Tak twierdzi Marcin Bukowski, który w połowie ubiegłego roku został dyrektorem Elbląskiego Parku Technologicznego. O tym, co chce w EPT zmienić, opowiadał radnym na ostatnim posiedzeniu komisji polityki regionalnej i promocji miasta.

Na posiedzeniu komisji polityki regionalnej i promocji miasta elbląskiej Rady Miejskiej dyrektor EPT podzielił się z radnymi wrażeniami po pierwszych miesiącach pracy na nowym stanowisku. Co ważne, po kilku latach funkcjonowania Parku nowy dyrektor przedstawił analizę SWOT jednostki.
     - Na pewno mocną stroną Parku jest jego wyposażenie, infrastruktura, którą udało się zbudować. Słabą stroną jest przede wszystkim brak specjalizacji. Z moich obserwacji wynika, że ten Park jest podobny do innych, które funkcjonują w innych miastach – mówił Marcin Bukowski, dyrektor EPT.
     Z analizy SWOT wynika też, że słabymi punktami elbląskiej jednostki są ograniczenia wynikające z założeń projektowych, brak określonego katalogu usług doradczych i zasad obsługi rezydentów, ograniczenia lokalowe, braki kadrowe, niezagospodarowany teren przyległy do Parku, niewystarczający poziom wykorzystania laboratoriów do badań przemysłowych i prac rozwojowych, wysokie koszty utrzymania budynku Parku i brak wypracowanej marki EPT w świadomości społeczności lokalnej. Wszystko to skutkuje niewykorzystaniem potencjału Parku. Według stanu na koniec ubiegłego roku w budynku na Modrzewinie było 24 lokatorów, którzy dzierżawili 1650 m2. Do dzierżawy pozostało 307 m2 – przy czym EPT kasuje 53 zł za m kw.
     Co trzeba zrobić, żeby było lepiej?
     - Chciałbym, żeby Park nawiązywał do specjalizacji miasta, ale także otwierał się na przyszłość, a ta jest nierozerwalnie związana z informatyką – zdradził Marcin Bukowski.
     W związku z tym Park powinien (zdaniem jego dyrektora) zwrócić baczniejszą uwagę na metalurgię i metaloznawstwo, meblarstwo i technologię drewna, informatykę i technologie teleinformacyjne oraz ochronę środowiska.
     - Dosyć niepodziewanie okazało się, że EPT niedługo stanie się lokalnym centrum nurkowym, ponieważ mamy bardzo duże zainteresowanie tego typu przedsiębiorstwami – mówił Marcin Bukowski.
     EPT chce też powalczyć o inwestorów z województwa pomorskiego. Mimo że z pozoru wygląda to jak walka Dawida z Goliatem: – Elbląg ma coś, czego nie ma Gdańsk. Chcemy też zachęcić inwestorów z Gdańska, którzy coraz częściej przychodzą do Parku i zakładają swoja działalność ze względu na dodatkowe korzyści wynikające z prowadzenia działalności w naszym województwie – mówił dyrektor EPT.
     W porównaniu z województwem pomorskim firmy działające u nas mogą np. korzystać z unijnego programu Polska Wschodnia. Nie da się ukryć, że Trójmiasto wysysa bardziej rzutkich przedsiębiorców – i właśnie przekonanie do rozpoczęcia działalności w Elblągu w kontekście korzyści funkcjonowania w województwie warmińsko - mazurskim jest jednym z głównych zadań stojących przed EPT.

Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

!!!PROMOCJA3!!!
Szkło ozdobne 6
AMK Szkło ozdobne 8
AMK Meble Terrarium