Sobota 15-12-2018, imieniny Waleriana, Celiny
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Pięć minut dla Elbląga

- To będzie budżet realny - powiedział na konferencji prasowej prezydent Elbląga Henryk Słonina, prezentując założenia planu finansowego na 2004 rok.

Planowane dochody miasta w 2004 roku wyniosą 253 mln 543 tys. 951 zł, a wydatki 272 mln 523 tys. 717 zł. Deficyt w wysokości prawie 19 milionów zł ma być spłacany z kredytów i pożyczek. W związku z wejściem w życie zmian w ustawie o finansowaniu gmin, zmieniają się nieco źródła finansowania. Zwiększa się udział miasta w podatku PIT i CIT. Miasto spodziewa się, że z podatku od osób fizycznych do budżetu wpłynie ponad 45 mln zł, a z podatku od osób prawnych - 3, 5mln. W nowym roku będzie obowiązywać też subwencja ogólna, która wyniesie ponad 43,5 mln zł na oświatę.
     - Patrząc realnie, to nie uwzględniono tam niestety kosztów awansu zawodowego nauczycieli, który wiąże się z podwyżkami. Są to braki w wysokości 5 mln zł - powiedział prezydent Henryk Słonina.
     Zmienia się też sposób finansowania dotychczasowych tzw. zadań zleconych, finansowanych z budżetu państwa. O pieniądze na oświetlenie ulic, rodziny zastępcze, Centrum Pomocy Rodzinie czy część zadań pomocy społecznej będzie musiało zadbać miasto.
     - Te wydatki zostały zaplanowane pod konkretne potrzeby i jeżeli będą wpływały pieniądze z podatków PIT i CIT, to powinno na to wystarczyć - stwierdził prezydent.
     W przyszłym roku 13 proc. budżetu zostanie przeznaczone na inwestycje. Prezydent uważa jednak że na ten cel trafi więcej pieniędzy:
     - Sądzę, że faktycznie będzie to nawet 25 proc., ponieważ nie liczyliśmy tu unijnych środków z funduszy przedakcesyjnych i funduszy spójności.
     Koszt kilkunastu zaplanowanych na ten rok inwestycji, które już są, bądź będą realizowane od 2004 roku to ponad 37 mln zł. Wśród nich wymieniono m.in. rozbudowę trakcji tramwajowej, trzeci etap przebudowy skrzyżowania Robotniczej, Brzeskiej i Piłsudskiego, modernizację ul. Żuławskiej, budowa ulicy Przymurze, rozbudowę elbląskiego portu, rozbudowę domu dla bezdomnych, lodowiska oraz budowę hali widowiskowo - sportowej przy ul. Grunwaldzkiej.
     Prezydent twierdzi, że od 2004 roku Elbląg będzie miał swoje "5 minut", ponieważ rozpocznie się realizacja ważnych inwestycji komunikacyjnych w rejonie miasta - inwestycji, które nie będą finansowane z budżetu miejskiego. Są to m.in. budowa Węzła Wschód, łączącego drogę nr 7 z “berlinką” (koszt całkowity to około 6 mln euro, miasto przekazało cesją na ten cel 4 mln zł, otrzymane z funduszu Phare 2001), remont tej drogi szybkiego ruchu (koszt około 500 mln zł), budowa drugiej nitki obwodnicy elbląskiej (dopiero kosztorysowana) oraz modernizacja systemu zaopatrzenia w wodę (17 mln euro). Inwestorem w modernizacji i przebudowie dróg jest Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad. Pieniądze na te inwestycje pochodzą między innymi ze środków Unii Europejskiej.
     - Taki rozmach inwestycyjny będzie musiał mieć dobry wpływ na rozwój miasta - zauważył Henryk Słonina.
J
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • A co to za hala widowiskowo-sportowa przy Grunwaldzkiej? Jedną już budują przy Karowej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  MARECKI(2003-12-16)
 • Czy to znaczy ,ze remont ul. Stary Rynek znow został pominiety ? Panie prezydencie niech pan powie gdzie podziały sie piniadze przyznane z funduszu PHARE 2000 przyznane na ten cel !?Mamy PRAWO TO WIEDZIEĆ !!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2003-12-16)
 • ... i powiedział jeszcze, że najgorsze mamy za nami i że coś rośnie (czyżby miał na myśli czystąWierzbową?)... A inwestycje - owszem, BĘDĄ miały wpływ na rozwój naszego miasta (toć słyszymy to co rok!), ino wcześniej z głodu zdechniem lub uciekniem! Propaganda i upiększanie miasta nie wystarczy (nie te czasy, woojek).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  rwel(2003-12-16)
 • Przy ulicy Stary Rynek w czasie wakacji odgrzebano cały kwartał fundamentów. Czy ma to związek z opóźnieniem remontu przez przewidywaną tam budowę? Czy też będą porastać tam krzaki jak w miejscu gdzie ma być w przyszłości ratusz?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  @(2003-12-16)
 • z tych wszystkich inwestycjiw najbliższym czasie najbardziej bedzie przydatna rozbudowa domu dla bezdomnych. P. prerzydent chyba zdaje sobie sprawe do czego prowadzi jego polityka, a moze jej brak.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  j1(2003-12-16)
 • Malkontenci wiedzą swoje...i już zawsze będą wiedzieli, że wszystkie inwestycje elbląskiego "magistratu" mają źródło w niekompetencji, a może i w czymś jeszcze brzydszym... A ja pozwolę sobie mieć zdanie odmienne... i już zawsze będę miał uznanie dla takich sterników miejskiej nawy(nieistotne jakiej proweniencji), którzy nie bacząc na opinie "zawodowych" malkontentów, nie pozwolą na przejadanie deficytowych funduszy (bo przecież tylu jest potrzebujacych...), ale bedą je przeznaczali na podnoszenie atrakcyjności inwestycyjnej miasta i okolic. Gratuluję determinacji i konsekwencji obecnej "magistrackiej" ekipie. To warta uznania postawa, bo przecież nie przynosząca popularności. A przecież tak łatwo byłoby póść na pasku populistów. Tak trzymać!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  taki-mały-taki-duży(2003-12-16)
 • Marecki: Im więcej hal tym lepiej:) Musimy mieć reprezentacyjna halę sportową, bo ta na Kościuszki to ....:| a Karowa to z kolei tylko lodowisko, przecież w piłkę tam nie pograsz;P
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2003-12-16)
 • Odbudowa dlaszych ulic na Starym Mieście się nam nieco przesunęła, ale zanim będzie odbudowywany Stary Rynek najpierw musi być zbudowana do końca tzw obwodnica Staromiejska, czyli jeszcze ulica Wigilijna oraz nieistniejąca teraz ulica Przymurze. Wtedy dopiero cały ruch zostanie przeniesiony na obwodnicę i będzie mozna zamknąc ulicę Stary Rynek.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2003-12-16)
 • Polecam zobaczyć program rozwoju Elbląga na lata 2004-2008.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2003-12-16)
 • elblag.samorzady.pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2003-12-16)
 • Zaiste, plan_rozwoju_elblaga to wartościowa lektura, która wraz z załacznikami stanowi zdrowom... SeŚciągłem iMam... mam nieodparte wrażenie, że glówny cel Elbląga to doŁe (tzn.UE) przystosowanie! PierwszyRzutOka na pierwszyZałącznik: na dojazd do nowegoMostu (trasaŁe) zaciągnięto kredyt blisko 9mln, ale jego spłata zacznie się po roku 2010... Wracam do lektury ^_^ a niech se tera pojarząbczą i mali i duzi ~_~
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  rwel(2003-12-16)
 • Realizacja Starego Rynku wcale nie jest warunkowana wcześniejszą budową obwodnicy staromiejskiej, czyli jeszcze dokończenia ulic: Wigilijnej i Przymurza.Te zadania mogą być wykonywane zupełnie niezależnie. Realizacja Starego Rynku warunkowana winna być przede wszystkim zabudową zrealizowaną po obu stronach Rynku ( żeby potem nie ryć Rynku przyłączami ), możliwe jest - a i chyba planowane - etapowanie tych prac. No i przede wszystkim realizacja Rynku warunkowana jest przepychankami z Ministerstwem, pozostawionymi w spadku przez poprzedniego konserwatora zabytków. Żeby taki bajzel po sobie zostawić i jeszcze mieć z tego chorą satysfakcję...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  nie chce mi się podpisywać(2003-12-16)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Żarówki LED
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Pieczątki Firmowe
Kalendarz Książkowy z Grawerem