Poniedziałek 28-05-2018, imieniny Justyny, Jaromira
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Na osiedlu

Gospodarka

Społeczeństwo

Kultura

Sport

Na uczelniach

Zbrodnia i kara

Prasówka

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Dawny Elbląg

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Maj w Parku Kajki Maj w Parku Kajki

Pod narkozą

Pracownicy szpitala miejskiego w Elblągu są zaniepokojeni przedłużającym się oczekiwaniem na decyzje w sprawie dalszych losów placówki, w której pracują.

Według różnych szacunków, szpital ma dziś od ponad 20 do 30 milionów złotych długu. Najprawdopodobniej z powodów proceduralnych przedłuża się również oczekiwanie na 3-milionowy kredyt, który przywróciłby lecznicy płynność finansową.
     
     Dwa warianty
     Przypomnijmy, wiosną prezydent Elbląga powołał specjalną komisję. Pod koniec czerwca Rada Miejska przyjęła - częściowo zmieniony przez prezydenta - raport komisji o możliwościach uzdrowienia szpitala. Zakładał on porozumienie z marszałkiem o połączeniu placówki ze szpitalem wojewódzkim albo przekształcenie w 100-procentową spółkę miejską. Od tego czasu sprawa jakby przycichła. Jedynie w sierpniu prezydent powiedział dziennikarzom, że rozmowy z marszałkiem prowadzi i liczy, że w najbliższym czasie znajdą one swój finał.
     - Wszystko trwa już dość długo, ale szpital to twardy orzech do zgryzienia: nie tylko dla marszałka, ale także dla prezydenta, bo wielomilionowy dług trzeba przecież spłacić – usprawiedliwia przewodniczący Rady Miejskiej i zarazem szef speckomisji do spraw szpitala, Janusz Nowak.
     Rzeczniczka prezydenta Henryka Słoniny, Agnieszka Staszewska zapewnia, że rozmowy z władzami województwa są w toku.
     
     Rozmowy trwają
     - Negocjacje są bardzo drobiazgowe. Omawiany jest każdy punkt związany z ewentualnym połączeniem obu szpitali. W przyszłym tygodniu odbędzie się posiedzenie rady społecznej. Mowa na nim będzie o wdrożeniu drugiego wariantu dotyczącego losów szpitala. Jak zapewnia wicemarszałek województwa warmińsko - mazurskiego, Piotr Żuchowski, władze marszałkowskie nie są przeciwne fuzji szpitala miejskiego z wojewódzkim i są otwarte na dialog.
     - Prezydent Elbląga obiecał nam na piśmie, że spłaci dług - to podstawowy, ale nie jedyny warunek, jaki stawiamy - zastrzega Żuchowski.
     Do ustalenia pozostaje m.in. sposób przeprowadzenia operacji połączenia dwóch szpitali. Jak wynika z naszych informacji, władze Elbląga proponują restrukturyzację na zasadzie podpisania porozumienia pomiędzy dwoma organami założycielskimi. Przepisy określają jednak, że tego typu reorganizację robi się poprzez likwidację placówki dotychczas istniejącej.
     Drugi problem dotyczy majątku miejskiej lecznicy. Marszałek chce, aby przeszłą ona na własność szpitala wojewódzkiego.
     - Jeśli szpital miejski ma nadal świadczyć usługi dla elblążan i jeżeli mamy uratować prawie 400 miejsc pracy, to nieruchomości powinny być własnością szpitala wojewódzkiego, aby można było nimi normalnie, a nie w sposób doraźny administrować - wyjaśnia wicemarszałek Żuchowski.
     
     ... może za długo
     Zapewnienia polityków i samorządowców o tym, że negocjacje trwają i nikt o problemie nie zapomniał nie uspokajają pracowników szpitala, którzy boją się, że niedługo może już być za późno na jakiekolwiek decyzje.
     - W tej sprawie liczy się czas - przyznaje dyrektor Jacek Perliński. - Wisi nad nami widmo likwidacji. Jeśli nie otrzymamy szybkiej pomocy finansowej i nie nastąpią zmiany strukturalne, możemy w pewnym momencie stanąć przed problemem braku pieniędzy na leki, ogrzewanie i wypłaty...

AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • No cóż! Biedni są niepoinformowani! A w zaciszu gabinetów już są podjęte decyzje co do dalszych losów placówki! Tylko po co 2 oddziały ortopedii i kolejny oddział internistyczny w Elblągu?? A jeśli tak to kto bedzie im szefował???!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  pacjent(2004-11-04)
 • a moim zdaniem w prawie 140tys.mieście mam prawo wybrać między 2 oddziałami i różnymi lekarzami, niestety na korzyść ortopedii w szpitalu miejskim pod każdym względem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  osoba chora(2004-11-04)
 • Nie jest dla nikogo tajemnicą, a szczególnie dla osób, które mają dolegliwości np.ortopedyczne, że w Szpitalu Miejskim zostaną właściwie leczeni i w sposób profesjonalny, czego niestety nie można powiedzieć o analogicznym oddziale w Szpitalu Wojewódzkim, w którym po prostu "partaczy się" zabiegi. Kiedy powstaną dwa alternatywne oddziały ortopedyczne w jednej placówce (osobno zarządzane), wówczas jasno będzie wynikało, w której pacjent chce się leczyć. To jedna pewnie z obaw władz obecnego Szpitala Wojewódzkiego.Warto zwrócić uwagę na ilość leczonych pacjentów w jednej i drugiej placówce.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Pacjent(2004-11-04)
 • Zastanawiam się Panie dr Perliński - na czym polegał Pana plan "uzdrowienia" tego szpitala, bo przecież wygrał Pan konkurs na dyrektora w kontekście obecnego stanu finansowego placówki !?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  obserwator(2004-11-04)
 • Restrukturyzację tego szpitala rozpoczołbym od likwidacji Izby Przyjęć, która jest nią tylko z nazwy i to jeszcze w bardzo ponurym obrazie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  bardziej przejrzysty(2004-11-04)
 • Debatujcie nadal nad przyszłoscią Sz.Miejskiego,moze zaczniemy otrzymywać wynagrodzenie na czas.Własnie czekamy na wypłatę za okres lipcowej pracy .Pozdrawiamy .Otrzymywaliscie zapłaty z takim opóznieniem panowie z Rady Miasta ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2004-11-05)
 • PAn Prezydent ma daleko w nosie Szpital na Zeromskiego najlepiej oddać go Marszałkowi tylko za co Pan bierze tak wysokie pobory Panie Prezydencie więcej godności.Ten Szpital jest potrzeby społeczeństwu elblaiemu , niech Pan się zajmie szpitalrm a nie mostami czy drogami bo na wszystko w ty6m mieście są pieniądz tylko nie na Służbę Zdrowia to efekt paNskiej nieudolnej polityki rządzenia tym miastem.Spłeczeństwo Pana wybrało bo obiecał im Pan zlote góry niech się Pan wykarze co zrobił .Rozmawia Pan z Marszałkiem a dlaczego pomija pracowników tego Szpitala decyduje o losie 370 pracowników dlaczego nikt nie pyta o zdanie pracowników ten Szpital jest po remoncie powstały nowe oddziały ,które są zagrożeniem dla Szpitala Wojewódzkiego dlatego trzeba go wyelliminować z gry.Patrząc na politykę Pana Prezydenta nasuwa mi się jedno powiedzenie "Co by tu spiepszyć panowie" co by tu spieprzyć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Biedronka(2004-11-06)
 • Z doświadczenia już wiem, że jeżeli jakiś pomysł ma pan Nowak, to wiadomo,że ten pomysł skończy się podobnie jak wiekszość firm z którymi związał swe losy pan Nowak....Szpital padnie. Czy potrzebna jest dyskusja?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  kris(2004-11-06)
 • A po co nam tyle szpitali . I tak w żadnym nas dobrze nie wyleczą bo brak pieniedzy w NFZ. Gabinety prywatne za to prosperują.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zrozpaczona(2004-11-08)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)
Czytnik kart kryptograficznych
Hosting WWW BIZNES
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini