UWAGA!

Pół wieku Elsinu

50 lat temu 34 osoby powołały do życia Spółdzielnię Inwalidów Ociemniałych "Jedność", która z czasem przekształciła się w "Elsin". Wytwarzane tam szczotki przewożono wozami konnymi lub wynajmowanymi samochodami na sprzedaż.

Dziś "Elsin" zatrudnia 165 pracowników - z czego 131 to osoby niepełnosprawne - i stanowi największy w Polsce Północnej zakład pracy chronionej.
     - Działalność Elbląskiej Spółdzielni Niewidomych "Elsin" zainicjowała w 1951 r. dziesięcioosobowa grupa inwalidów wojennych, która przybyła do Elbląga po szkoleniu zawodowym w ośrodku w Głuchowie - Jarogniewicach - opowiada Jerzy Wilk, prezes Elbląskiej Spółdzielni Niewidomych "Elsin". - Znaleziono im pracę m.in. w zakładach piwowarskich i spółdzielni mleczarskiej, ale już pod koniec 1951 r. trafili do wydziału szczotkarskiego powstającej Spółdzielni Inwalidów "Wolność".
     Nie wszystkich niewidomych satysfakcjonowało to rozwiązanie, dlatego grupa inicjatywna przez trzy lata zabiegała o założenie własnej Spółdzielni. W jej skład wchodzili przyszli założyciele "Elsinu", m.in. Czesław Asztemborski, Bolesław Bal, Józef Kaczorowski, Władysław Kamiński, Michał Karpiuk, Czesław Pilarski, Helena Szczepanik, Wincenty Skonieczny, Irena Wilczewska i Edward Ziółkowski. W tym czasie w Elblągu zaczęli osiedlać się kolejni niewidomi, a część z nich podjęła pracę chałupniczą w Spółdzielni Inwalidów w Gdańsku-Jelitkowie. Wreszcie 1 września 1954 r. odbyło się spotkanie założycielskie z udziałem 34 osób. Nowa placówka przyjęła początkowo nazwę Spółdzielnia Inwalidów Ociemniałych "Jedność", a jej prezesem został wówczas 23-letni Zbigniew Żuromski.
     
     Wozami na sprzedaż
     - 36 pracowników, w tym czterech administracyjnych, zajęło budynek przy ul. Traugutta 40, który już w 1960 r. został rozebrany - kontynuuje Jerzy Wilk. - Surowce i wytwarzane szczotki wożono wozami konnymi lub wynajmowanymi samochodami. Spółdzielcy w tak trudnych warunkach dotrwali do pierwszej przeprowadzki otrzymując w roku 1960 budynek przy ul. Traugutta 38, w którym obecnie mieści się internat dla niewidomych i koło miejskie PZN w Elblągu. Cztery lata później Spółdzielnia wzbogaciła się o barak po Spółdzielni "Wolność", w którym zagościli pracownicy administracji.
     W 1961 r. Spółdzielnia "Jedność" uruchomiła przy ul. Oboźnej bardzo dochodową w tamtym okresie produkcję tapicerską. Już wtedy myślano o budowie nowych obiektów, jednak w zamian otrzymano stare budynki przy ul. Blacharskiej 11. W 1969 r. Spółdzielnia przejęła zakład drzewny należący do "Postępu". Dzięki temu zyskała własne oprawki do produkowanych szczotek.
     
     Elsin
     1 czerwca 1960 r. spółdzielcy niewidomi przyjęli nowy statut oraz nazwę - Elbląska Spółdzielnia Niewidomych "Elsin". W latach 70-tych powstawały kolejne filie w Malborku i Kwidzynie.
     W 1984 r. - w 30. rocznicę powstania spółdzielni - postanowiono przystąpić do budowy nowego zakładu pracy chronionej przy ul. Warszawskiej. Na działce o pow. 20 tys. m kw. powstawały nowe hale produkcyjne i inne pomieszczenia pomocnicze, w tym zaadoptowano budynek biura budowy na potrzeby Przychodni Rehabilitacyjnej.
     
     Najwięksi w Północnej Polsce
     - Obecnie "Elsin" zatrudnia 165 pracowników, z czego 131 to osoby niepełnosprawne i niewidome - dodaje prezes Wilk. - Na terenie Polski Północnej jesteśmy największym zakładem pracy chronionej, który zatrudnia jeszcze tak dużą grupę osób niewidomych. W okresie ostatnich lat zostały uporządkowane także sprawy własnościowe nieruchomości zajmowanych przez spółdzielnię, co umożliwia swobodne dysponowanie majątkiem przez naszych spółdzielców. Nasza spółdzielnia przyczyniła się również do odkrycia nowych dziedzin pracy dla niedowidzących - m.in. przy obsłudze wtryskarek do tworzyw sztucznych i linii do produkcji włókna PCV.
     Aby zwiększyć dochody Spółdzielni, które zmalały z powodu mniejszej sprzedaży szczotek i pędzli, Elsin uruchomił dwa strzeżone parkingi w Elblągu, obsługiwane przez inwalidów.
     
     Praca i rehabilitacja
     - Wprowadziliśmy również nietypowe dla Spółdzielni niewidomych świadczenie usług dozoru i sprzątania na rzecz innych zakładów pracy, co w ostatnim okresie staramy się rozwijać, jak również świadczymy usługi z zakresu rehabilitacji medycznej dla zaprzyjaźnionych z nami zakładów pracy chronionej - kontynuuje Jerzy Wilk. - Dużą uwagę przywiązujemy do rehabilitacji medycznej i społecznej pracowników, dlatego znacznym nakładem środków finansowych odpowiednio wyposażyliśmy wolne pomieszczenia, w których została uruchomiona Przychodnia Rehabilitacyjna, którą od wielu lat kieruje dr Danuta Stankiewicz. W naszej przychodni udziela porad i diagnozuje pacjentów czterech lekarzy specjalistów: medycyny pracy i chorób wewnętrznych, okulista, laryngolog i stomatolog, a także pielęgniarka, masażysta i dwoje rehabilitantów.
     3 września Elbląska Spółdzielnia Niewidomych "Elsin" obchodzić będzie 50-lecie swoje działalności. Uroczystości związane z tą rocznicą rozpoczną się o godz. 10.00 kinie Orzeł.
A

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama