Poniedziałek 17-12-2018, imieniny Łazarza, Floriana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Pomoc w poszukiwaniu pracy

Jeszcze do 23 sierpnia można składać wnioski na tworzenie Gminnych Centrów Informacji i rozwój Akademickich Biur Karier.

Dzięki podpisanemu przez marszałka województwa Andrzeja Ryńskiego porozumieniu z Ministrem Gospodarki, na tworzenie w województwie warmińsko-mazurskim GCI w tym roku region ma do dyspozycji 600 tys. zł, a na potrzeby ABK - 25 tys. zł.
     - Gminne Centra Informacji to bardzo ważne dla społeczności lokalnych placówki ukierunkowane na aktywizację ludzi pozostających bez pracy lub chcących zmienić zajęcie - mówi marszałek Andrzej Ryński. - Wpływają na ożywianie lokalnego rynku pracy poprzez łatwiejszy dostęp do nowoczesnych metod poszukiwania pracy.
     Znalezienie odpowiedniej pracy bez profesjonalnego przygotowania nie należy do zadań łatwych. Wymaga to od potencjalnego kandydata dużego zaangażowania i sporych umiejętności. Nie wystarczy odpowiedzieć na ogłoszenie zamieszczone w prasie i czekać na telefon od przyszłego pracodawcy. Osoby poszukujące pracy muszą wykazać wiele inicjatywy i pomysłowości, które doprowadzą do spotkania na rozmowie kwalifikacyjnej.
     Gminne Centra Informacji mają pomóc tym wszystkim, którzy nie potrafią się do takich poszukiwań umiejętnie przygotować, udzielając fachowych wskazówek, m.in. poprzez udostępnianie wzorów pism (CV, podanie o pracę...), pomoc w znalezieniu ofert pracy w Internecie, zamieszczanie ogłoszeń w wirtualnych serwisach dotyczących pracy, itp. Pracownicy GCI mogą udzielić wskazówek dotyczących wyglądu i zachowania podczas rozmowy kwalifikacyjnej, porad jak poprawić swój wizerunek, co uwypuklić, a co zatuszować, jak najlepiej się zaprezentować. Wszystkie te informacje mogą zdecydować o przyszłym sukcesie osoby poszukującej pracy.
     W październiku ubiegłego roku resort pracy i polityki społecznej ogłosił konkurs na grant w wysokości 5 mln złotych, przeznaczony na tworzenie i rozwój Gminnych Centrów Informacji. Dzięki temu na Warmię i Mazury trafiło dodatkowo ponad milion złotych na aktywną walkę z bezrobociem. O pieniądze na GCI mogą ubiegać się samorządy gminne lub placówki im podlegające oraz organizacje pozarządowe (fundacje, stowarzyszenia), działające na rzecz przeciwdziałania bezrobociu, aktywizacji zawodowej i rozwoju lokalnego. W ramach otrzymanych grantów centra mogą sfinansować swoje wydatki związane z doposażeniem w sprzęt biurowy i informatyczny, szkolenia pracowników i wolontariuszy, publikacje i materiały informacyjno-szkoleniowe. Koszty związane z ich funkcjonowaniem pokrywają wnioskodawcy, chociaż GCI będą mogły finansować swoją działalność z różnych źródeł: funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, Kontraktu Wojewódzkiego, ze środków organizacji i fundacji związanych z rozwojem regionalnym, funduszy gminnych, jak i działalności gospodarczej (np. prowadząc kawiarenki internetowe, usługi ksero, fax, itp.).
     Pierwszych siedem takich centrów powstało na Warmii i Mazurach w 2002 roku, kolejnych siedemnaście w roku 2004. Dzięki dodatkowym środkom powstaną następne.
     - Pierwsze doświadczenia związane z działalnością centrów w naszym województwie są jak najbardziej pozytywne, dlatego cieszę się, że udało nam się pozyskać pieniądze na tworzenie nowych - dodaje marszałek. - Mam nadzieję, że takie instytucje już wkrótce funkcjonować będą w każdej z gmin regionu.
     Wojewódzki Urząd Pracy przeprowadzi konkursy na tworzenie takich punktów. W przypadku GCI o granty mogą się ubiegać samorządy gminne i organizacje pozarządowe, w ramach Programu Aktywizacji Zawodowej „Pierwsza praca”.
     O granty na tworzenie Akademickich Biur Karier mogą się ubiegać uczelnie i organizacje studenckie. Takie biura pomagają w planowaniu drogi zawodowej studentom i absolwentom szkół wyższych i działają przy takich szkołach. Na Warmii i Mazurach działa pięć takich biur, w Olsztynie, Ełku i Elblągu.
opr. MP
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • ludzie póki nie będzie rozwijał się przemysł i handel to tworzenie biur do poszukiwania pracy nie ma sensu. Jak bedzie rozwój (a nie likwidacja tego co juz istnieje) to niepotrzebne sa takie twory
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2004-08-13)
 • Nowoczesne metody poszukiwania pracy - dobre , cha, cha zamiast pieszo to pracownicy takich biur będą wozli bezrobotnych własnymi samochodami i razem szukali sobie zajęcia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2004-08-13)
 • Czy w urzedach pracy zlikwidowano specjalistyczne komorki zajmujace sie dokladnie tym zagadnieniem? Rece opadają, szkoda słów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Teresa(2004-08-14)
 • Dajcie spokoj.............. Ile jeszcze chcecie zarabiac na tych biednych bezrobotnych ludzikach. Dajcie nam prace w koncu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Gosia(2004-08-17)
 • Czy wy nie rozumiecie w takich centrach mogą bezrobotni korzystać z komputera i internetu za darmo. Przecież nie każdy ma w domu komputer, drukarkę czy skaner. A nie każdy umie posługiwać się nim. Dla jednego napisać list motywacyjny czy cv to pestka, a dla innego to wielki kłopot. Ja uważam, że jest to przyjazny krok do bezrobotnego. Przecież każdy wie, że kicha byłaby zanieść cv i list motywacyjny odręcznie napisany. Chociaż osobiście uważam, że dużo możnaby wyczytać z charakteru pisma danej osoby. A poza tym lepiej i taniej jest wydrukować sobie zdjęcie na cv niż ciągle robić nowe u fotografa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  poszukująca pracy(2004-08-22)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Czapka z nadrukiem
Naszywka GODŁO
Naszywki
POLO z HAFTEM