Piątek 19-10-2018, imieniny Jana, Pawła
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Mistrz parkowania Mistrz parkowania

Prawda o ZBK-u

Elbląg, Prawda o ZBK-u

Dotarliśmy do protokołu z przeprowadzonej przez wydział finansowo-budżetowy Urzędu Miejskiego kontroli Zarządu Budynków Komunalnych. Urząd nie chciał pokazać dziennikarzom wyników kontroli, twierdząc przez długi czas, że kontrola jeszcze się nie zakończyła.

Kontrola trwała od połowy kwietnia do 5 lipca. Inspektorzy wydziału finansowego sprawdzali gospodarkę finansami, wysokość długu wobec wspólnot mieszkaniowych i dostawców mediów - ogrzewania,
     Sprawdzano także tzw. gospodarkę środkami rzeczowymi.
     
     19 milionów długu
     Raport wymienia szereg nieprawidłowości w funkcjonowaniu podległej miastu jednostce, która winna jest dziś wspólnotom mieszkaniowym z całego miasta i dostawcom mediów około 19 milionów złotych.
     Uchybienia dotyczą sposobu prowadzenia księgowości - m.in. braku - mimo nakazu stosownych przepisów - oddzielnych kont, na których przechowuje się pieniądze dotyczące różnych dziedzin działalności firmy, czy braku instrukcji i dokumentacji dotyczących używanego w prowadzeniu księgowości oprogramowania oraz bezpieczeństwa danych.
     Jak wynika z protokołu, w rok 2001 ZBK wszedł z prawie 13 milionami złotych długu - przede wszystkim wobec administratorów i zarządców wspólnot mieszkaniowych (prawie 10 mln 424 tysiące złotych) i niemal 17 milionami złotych, które ZBK- owi winni są głównie lokatorzy (13 mln 233 tysiące złotych).
     
     Pieniądze szły na remonty
     W maju dług wobec wspólnot sięgnął 11 mln 784 tysięcy złotych. Chodzi o składki na fundusz remontowy, wynagrodzenia zarządców i pieniądze za bieżące opłaty za gaz, ścieki, ogrzewanie czy wywóz nieczystości.
     Najwięcej - ponad 5 mln 600 tysięcy - ZBK winien jest wspólnotom podlegającym Zarządowi Budynków Mieszkalnych. Budynkom, którymi opiekuje się firma MK, ZBK zalega z sumą ponad 2,5 miliona złotych, budynkom, którymi zarządzają zarządcy nieruchomości: Marian Muła i Bernard Woźny - ponad 3,5 miliona złotych. W porównaniu z tymi kwotami długi wobec dwóch ostatnich zarządców są małe - wynoszą 5,5 tysiąca złotych. Podobnie jest z należnościami za przeprowadzone remonty. Firmom remontowym ZBK, w maju, winien był "tylko" 118 tysięcy złotych.
     O ile może zastanawiać niski dług wobec dwóch zarządców, o tyle wysokość kwoty za remonty nieco wyjaśnia wypowiedzi rzecznika Urzędu Miejskiego, Artura Zielińskiego. Przy okazji pierwszej kontroli przeprowadzonej w Zarządzie kilka miesięcy temu, rzecznik wyjaśniał dziennikarzom, że jedną z przyczyn powstania długu było to, że ZBK realizował remonty, na które nie było go stać i płacił za nie z pieniędzy, które winny były trafiać do wspólnot.
     Z raportu wynika, że wierzycielami ZBK-u są też: Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (ponad milion złotych) oraz firma odprowadzająca ścieki i dostarczające wodę (prawie 230 tysięcy - w maju 2002 - przyp. aut.).
     
     To była premia...
     Inspektorzy UM sprawdzili wydatki na wynagrodzenia. W ubiegłym roku na płace dla 129 pracowników ZBK zaplanował wydanie 2,6 miliona złotych. W połowie roku, po wprowadzeniu w życie reformy w zarządzaniu, zmniejszono zatrudnienie o ponad połowę - do 61 osób. Nie poszło jednak za tym proporcjonalne zmniejszenie puli płac - w 2001 roku ZBK wydał na nie prawie 1,9 miliona złotych. Np. zamiast 81 tysięcy złotych zaplanowanych na premie dla pracowników - dyrekcja Zarządu wydała w ubiegłym roku... prawie 240 tysięcy złotych; 2 tysiące złotych nagrody otrzymał także w grudniu ubiegłego roku, kiedy wiadomo już było o dużych zaległościach wobec zarządców, były dyrektor ZBK-u - Romuald Żyłowski.
     Autorzy raportu podsumowują te wyliczenia pisząc, że dyrekcja ZBK nie stosowała się ani do regulaminu wynagradzania, ani do przyjętych na początku roku planów finansowych.
     Kontrolujący przejrzeli również akta osobowe m.in. pod kątem zgodności płac osób zatrudnionych z tzw. tabelami zaszeregowania. Na 60 pracowników ZBK-u (oprócz dyrektora) "zawyżenia płac w stosunku do obowiązujących tabel zaszeregowania" stwierdzono w przypadku 47 z nich.
     Podsumowując wyniki kontroli, autorzy raportu stwierdzają, że osoby, które prowadziły księgowość w ZBK-u, robiły to "niepoprawnie", łamiąc tym samym ustawę o rachunkowości. "Obliguje [ona - przyp. aut.] wszystkie jednostki do rzetelnego przedstawienia sytuacji majątkowej i finansowej..." - czytamy w raporcie.
     Zdaniem inspektorów, ustawę o rachunkowości naruszono także zaniedbując opracowania wewnętrznych zasad prowadzenia księgowości. Zarzucili oni także dyrekcji ZBK-u "zaciąganie zobowiązań ponad plan finansowy".

AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • No dobrze raport jest...winni są...i co dalej? Chętnie przeczytam ciąg dalszy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  iness(2002-09-10)
 • ja też
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2002-09-10)
 • A może pan Słonina oraz naczelnik wydziału spraw mieszkaniowych p. Malz odpowiedzieliby za to, przeciez oni są zobligowani do sprawowania nadzoru na działalnością ZBK - jak i również p. Piotrowska. Najlepiej nie widziec nie słyszec zła - ale to nie film prosze Państwa. To prawdziwe życie. I kogo obciążyć tym długiem? Podatnika elbląskiego? Kampania wyborcza ruszyła a przez ZBK tak naprawdę będzie liczyć się jeden kandydat. Może by tak prokurator zainteresował się sprawą ZBK (ale tak na poważnie) i brakiem nad nim nadzoru Zarządu Miejskiego i Prezydenta Słoniny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  BUBA(2002-09-10)
 • JESTEM ZA!!!!!!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2002-09-10)
 • Oj BUBA BUBA ty nadal w bajki wierzysz ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  człowiek z doliny M(2002-09-10)
 • A może "czwarta władza" coś w tej sprawie zrobi ?? Wystarczy, że da popalić komu trzeba...chyba, że dała się skorumpować...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  iness(2002-09-10)
 • Oczywiście ... ELBLĄSKA PROKURATURO ... zostaw sprawy o "bułki" i weż się wreszcie do uczciwej roboty ! I to z woli ludu ... a z ludem -jak sama wiesz - przelewek nie ma .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  niepoprawna_3006(2002-09-11)
 • I jeszcze jedno ... nie wiem dlaczego utudniano dostęp do tych danych ... Oj Urzędzie Miejski , no no ! Dzięki tym WSZYSTKIM , którzy dotarli do tych "strzeżonych tajemnic " i ujawnili całą aferę wbrew woli i ciemnym interesom tych , którzy powinni powinny z urzędu ich dopilnować . Może przyjdzie nowe ...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  niepoprawna_3006(2002-09-11)
 • Przerażony jestem działaniem Zarządu Miasta na czele z Prezydentem Słoniną w Sprawie ZBK. Komisja skarbnika chyba nie wie co sie stało w tej firmie. Jakie znaczenie ma 2 tys. złotych nagrody dla Dyrektora ZBK w stosunku do 19 mln. Dyrektor Żyłowski tych pieniędzy nie ukradł.To system funkcjonowania firmy jest chory - winę ponosi Prezydent Slonina,ponieważ ZBK jest Zakładem Bużetowym - jego budżet jest integralną częścią budżetu miasta. To jednak chyba do Prezydenta nie dociera, proponuje sprzedaż wierzytelności ZBK z gwarancją miasta. Takiej bzdury nie widziałem jeszcze: 1. Wierzytelności oczywiscie można sprzedać ale po znacznie niższej cenie, a spłacać trzeba z odsetakami. Kiedy ZBK je wykupi - nigdy. W tym systemie dług będzie się dalej powiększać, ZBK nie znajdzie nowych przychodów, chyba że podniesie znacznie czynsze. 2. Gwarancja Miasta na 19 mln, to zamrożenie tej kwoty w Budzecie Miasta- zabraknie na służbę zdrowia , szkoły itd. 3. Dziadek Slonina niech idzie na zasłużoną emeryturę. 4. Kandydat na prezydenta Dębski niech skieruje sprawę do Prokuratury za działania na szkodę ZDK i Miasta - i nie będzie miał konkurenta w wyborach. 5. Zasady działania ZBK muszą być zmienione.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Kandydat na radnego(2002-09-11)
 • A co na to panowie którzy pobierają co miesiąc diety radnych? Czy nie są powołani do nadzorowania pracy Zarządu Miasta. Czy teraz muszą udawać ze niczego nie widzieli i nie wiedzieli? Czemu wiedząc o zawale w ZBK udzielili absolutorium Zarządowi. Gdyby nie udzielili to sami byliby odstawieni od żłobka. Warto zapamiętać nazwiska starających się o reelekcje w Radzie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  rzecznik ZYGI(2002-09-11)
 • Jak dobrze pamiętam to radni z Komisi Rewizyjnej wykryli te przekręty.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  xyz(2002-09-11)
 • owszem, ale kiedy? z powyzszego artykulu wynika bowiem, ze ZBK juz w rok 2001 wchodzil z 13-to milionowym dlugiem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  a(2002-09-11)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Pieczątki Trodat
Kalendarz Książkowy z Grawerem