Wtorek 23-10-2018, imieniny Teodora, Seweryna
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Przedsiębiorcy chcą swobody

Elbląg, Przedsiębiorcy chcą swobody Od lewej: wiceprezes BCC, kanclerz Loży Gdańskiej Maciej Dobrzyniecki, przedstawiciel BCC w Elblągu Wojciech Macijewicz, Witold Gintowt-Dziewałtowski, Tadeusz Naguszewski i Stanisław Gorczyca (fot. Paweł Serocki).

O najbardziej palących problemach polskich przedsiębiorców - choć nie tylko - rozmawiano podczas Forum Debaty Publicznej, jakie odbyło się wczoraj (19 listopada) w centrum kultury „Światowid”. Przedsiębiorcy zaprosili na nie elbląskich parlamentarzystów - przyszło trzech: Witold Gintowt-Dziewałtowski (LiD), Stanisław Gorczyca i Tadeusz Naguszewski (obaj PO).

W dyskusji zorganizowanej przez Business Centre Club i CKiWM „Światowid” przedsiębiorcy kładli nacisk na problemy dotyczące ich bezpośrednio - utrudnianie rejestracji firm, sprawy podatkowe czy biurokrację, także jako zagrożenie korupcją. Zwracano również uwagę na problemy związane z sądem gospodarczym, w którym przedłużające się rozprawy sądowe często powodują rozpad firm.
     - Biurokracja i urzędnicy to dwie różne rzeczy - podkreślał Witold Gintowt-Dziewałtowski. - W Polsce urzędników nie ma aż tak dużo, porównując np. do krajów starej „piętnastki”, czyli Unii Europejskiej z końca XX wieku. W dodatku niewiele zarabiają i tych wykształconych, kompetentnych „kupuje” prywatny biznes, płacąc im trzy-cztery razy więcej. W ich miejsce przychodzą nowi urzędnicy, których dopiero trzeba wyszkolić i w efekcie wciąż mamy niekompetentną kadrę urzędniczą - argumentował poseł, który jest gorącym zwolennikiem Służby cywilnej.
     Tadeusz Naguszewski przytaczał statystyki oddające ogrom polskiej biurokracji - stwierdził m.in., że Polska zajmuje dopiero 114 pozycję w świecie pod względem łatwości zakładania firm.
     Receptą Witolda Gintowta-Dziewałtowskiego na biurokracje była kompetentna, dobrze wyszkolona kadra urzędników, czyli funkcjonariuszy służby cywilnej, a nie działaczy politycznych, natomiast Stanisław Gorczyca kładł nacisk na konieczność odbudowania systemu zaufania (państwa, władzy) do obywatela. - Wiele przepisów i urzędów tworzy się tylko po to, żeby obywatela pilnować, kontrolować, a nie pomagać mu żyć i załatwiać swoje sprawy.
     Wszyscy uczestnicy spotkania wyrazili nadzieję, że w końcu odwróci się tendencja mnożenia przepisów, by uregulować każdą, najdrobniejszą nawet sferę naszej aktywności. Należy zostawić więcej swobody zarówno urzędnikom, jak i obywatelom, ufając ich rozsądkowi i dobrej wierze.
     Jak to ostatnio w Elblągu bywa na każdym takim spotkaniu, wróciła sprawa przekopania Mierzei Wiślanej. Tutaj wszyscy - i politycy i przedsiębiorcy - zgodzili się co do jednego. Jakakolwiek decyzja w tej sprawie bez odpowiednich analiz: oddziaływania na środowisko, ale przede wszystkim ekonomicznych (a tych jeszcze nie ma), byłaby decyzją pochopną.
     - Widać potrzebę organizowania takich spotkań różnych środowisk - mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CKiWM „Światowid”. - Cieszę się, że nawiązaliśmy współpracę z BCC, które wyraziło chęć uczestnictwa w naszym przedsięwzięciu.
     Na zakończenie, trwającego prawie dwie godziny spotkania, BCC przekazało posłom i senatorom wyniki ankiety wskazujące na problemy w kilku dziedzinach życia społecznego i poprosiło o analizę kierunków działań mających poprawić sytuację polityczną i gospodarczą na starcie nowego rządu.

PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Już niedługo będzie druga Irlandia, więc nie ma co sie martwić drobnostkami
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Blade(2007-11-20)
 • widocznie lubimy być kontrolowani skoro wybieramy od osiemnastu lat takie władze które niewiele zmieniają w tym zakresie. Wynika z tego jasno że wciąż jesteśmy państwem policyjnym.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  hana(2007-11-20)
 • Jednym z ułatwień w prowadzeniu działalności gospodarczej jest pobór do wojska przedsiębiorcy w wieku 40 lat. 43 osoby na kuronia, zerwane kontrakty ( kary ) - w końcu jest buuum, a w wojsku z powodu wyjazdu brakuje ok. 20.000 poborowych, ech Polsko Ojczyzno. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2007-11-20)
 • jakie zatroskane miny. .. .. hahaha
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2007-11-21)
 • szkoda tych pieniędzy, które miałyby wpłynąć na realizację przekopu, może komuś na tym bardzo zależy - na pewno Gdańskowi, Warszawie, a tym samym niektórym politykom
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2007-11-21)
 • a zwłaszcza zatroskany jest ten pan w środku, az mu wlosy z troski powypadały! NIEROB kto go wybiera !! zabrac babciom dowod przed wyborami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2007-11-21)
 • Panie Dziewałtowski, Niemcy tak mają rozbudowaną gospodarkę światową, że stać ich ta takie rzesze urzędników, a kto w Polsce ma nasze rzesze urzędników utrzymywać?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2007-11-21)
 • Pytam się Henryka Słonine czy prawda jest, że postała spółka Port morski w Elblągu został założony jako spółka non profit? jaki koszt utrzymania jest portu? Ile zarabia dyrektor oraz ile osób zatrudnia?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  wowka(2007-11-21)
 • bez obawy panie dziewiałtowski pana nikt nie podkupi! bo kazdy potrzebuje pracowitego urzednika a nie darmozjada
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2007-11-21)
 • kiedys poszłam po pomoc do p. dziewiałtowskiego i myslicie ze mi pomogł?! NIE oczywiscie tylko szybko dał cynk swojej bandzie zeby ci szyko naprawili swój bład. Ot taki posełek dla mieszkańcow! Ten facet jest utrzymywany z naszej kasy i nic za to nie robi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2007-11-21)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok (bez czytnika)
Czytnik kart kryptograficznych Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)
Domena funkcyjna .com.pl