UWAGA!

Przedsiębiorcy chcą swobody

 Elbląg, Od lewej: wiceprezes BCC, kanclerz Loży Gdańskiej Maciej Dobrzyniecki, przedstawiciel BCC w Elblągu Wojciech Macijewicz, Witold Gintowt-Dziewałtowski, Tadeusz Naguszewski i Stanisław Gorczyca
Od lewej: wiceprezes BCC, kanclerz Loży Gdańskiej Maciej Dobrzyniecki, przedstawiciel BCC w Elblągu Wojciech Macijewicz, Witold Gintowt-Dziewałtowski, Tadeusz Naguszewski i Stanisław Gorczyca (fot. Paweł Serocki).

O najbardziej palących problemach polskich przedsiębiorców - choć nie tylko - rozmawiano podczas Forum Debaty Publicznej, jakie odbyło się wczoraj (19 listopada) w centrum kultury „Światowid”. Przedsiębiorcy zaprosili na nie elbląskich parlamentarzystów - przyszło trzech: Witold Gintowt-Dziewałtowski (LiD), Stanisław Gorczyca i Tadeusz Naguszewski (obaj PO).

W dyskusji zorganizowanej przez Business Centre Club i CKiWM „Światowid” przedsiębiorcy kładli nacisk na problemy dotyczące ich bezpośrednio - utrudnianie rejestracji firm, sprawy podatkowe czy biurokrację, także jako zagrożenie korupcją. Zwracano również uwagę na problemy związane z sądem gospodarczym, w którym przedłużające się rozprawy sądowe często powodują rozpad firm.
     - Biurokracja i urzędnicy to dwie różne rzeczy - podkreślał Witold Gintowt-Dziewałtowski. - W Polsce urzędników nie ma aż tak dużo, porównując np. do krajów starej „piętnastki”, czyli Unii Europejskiej z końca XX wieku. W dodatku niewiele zarabiają i tych wykształconych, kompetentnych „kupuje” prywatny biznes, płacąc im trzy-cztery razy więcej. W ich miejsce przychodzą nowi urzędnicy, których dopiero trzeba wyszkolić i w efekcie wciąż mamy niekompetentną kadrę urzędniczą - argumentował poseł, który jest gorącym zwolennikiem Służby cywilnej.
     Tadeusz Naguszewski przytaczał statystyki oddające ogrom polskiej biurokracji - stwierdził m.in., że Polska zajmuje dopiero 114 pozycję w świecie pod względem łatwości zakładania firm.
     Receptą Witolda Gintowta-Dziewałtowskiego na biurokracje była kompetentna, dobrze wyszkolona kadra urzędników, czyli funkcjonariuszy służby cywilnej, a nie działaczy politycznych, natomiast Stanisław Gorczyca kładł nacisk na konieczność odbudowania systemu zaufania (państwa, władzy) do obywatela. - Wiele przepisów i urzędów tworzy się tylko po to, żeby obywatela pilnować, kontrolować, a nie pomagać mu żyć i załatwiać swoje sprawy.
     Wszyscy uczestnicy spotkania wyrazili nadzieję, że w końcu odwróci się tendencja mnożenia przepisów, by uregulować każdą, najdrobniejszą nawet sferę naszej aktywności. Należy zostawić więcej swobody zarówno urzędnikom, jak i obywatelom, ufając ich rozsądkowi i dobrej wierze.
     Jak to ostatnio w Elblągu bywa na każdym takim spotkaniu, wróciła sprawa przekopania Mierzei Wiślanej. Tutaj wszyscy - i politycy i przedsiębiorcy - zgodzili się co do jednego. Jakakolwiek decyzja w tej sprawie bez odpowiednich analiz: oddziaływania na środowisko, ale przede wszystkim ekonomicznych (a tych jeszcze nie ma), byłaby decyzją pochopną.
     - Widać potrzebę organizowania takich spotkań różnych środowisk - mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CKiWM „Światowid”. - Cieszę się, że nawiązaliśmy współpracę z BCC, które wyraziło chęć uczestnictwa w naszym przedsięwzięciu.
     Na zakończenie, trwającego prawie dwie godziny spotkania, BCC przekazało posłom i senatorom wyniki ankiety wskazujące na problemy w kilku dziedzinach życia społecznego i poprosiło o analizę kierunków działań mających poprawić sytuację polityczną i gospodarczą na starcie nowego rządu.
PD

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Już niedługo będzie druga Irlandia, więc nie ma co sie martwić drobnostkami
  • widocznie lubimy być kontrolowani skoro wybieramy od osiemnastu lat takie władze które niewiele zmieniają w tym zakresie. Wynika z tego jasno że wciąż jesteśmy państwem policyjnym.
  • Jednym z ułatwień w prowadzeniu działalności gospodarczej jest pobór do wojska przedsiębiorcy w wieku 40 lat. 43 osoby na kuronia, zerwane kontrakty ( kary ) - w końcu jest buuum, a w wojsku z powodu wyjazdu brakuje ok. 20.000 poborowych, ech Polsko Ojczyzno. .. ..
  • jakie zatroskane miny. .. .. hahaha
  • szkoda tych pieniędzy, które miałyby wpłynąć na realizację przekopu, może komuś na tym bardzo zależy - na pewno Gdańskowi, Warszawie, a tym samym niektórym politykom
  • a zwłaszcza zatroskany jest ten pan w środku, az mu wlosy z troski powypadały! NIEROB kto go wybiera !! zabrac babciom dowod przed wyborami.
  • Panie Dziewałtowski, Niemcy tak mają rozbudowaną gospodarkę światową, że stać ich ta takie rzesze urzędników, a kto w Polsce ma nasze rzesze urzędników utrzymywać?
  • Pytam się Henryka Słonine czy prawda jest, że postała spółka Port morski w Elblągu został założony jako spółka non profit? jaki koszt utrzymania jest portu? Ile zarabia dyrektor oraz ile osób zatrudnia?
  • bez obawy panie dziewiałtowski pana nikt nie podkupi! bo kazdy potrzebuje pracowitego urzednika a nie darmozjada
  • kiedys poszłam po pomoc do p. dziewiałtowskiego i myslicie ze mi pomogł?! NIE oczywiscie tylko szybko dał cynk swojej bandzie zeby ci szyko naprawili swój bład. Ot taki posełek dla mieszkańcow! Ten facet jest utrzymywany z naszej kasy i nic za to nie robi
Reklama