Wtorek 13-11-2018, imieniny Benedykta, Stanisława, Arkadego
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Dary lasu Dary lasu

Przedsiębiorczość mile widziana

 
Elbląg, Przedsiębiorczość mile widziana Spotkanie prowadziła Joanna Czerepko (fot. MS)
Rek

Jak wesprzeć rozwój przedsiębiorczości w Elbląskim Obszarze Funkcjonalnym, obejmującym Elbląg, powiat elbląski i braniewski? O tym dyskutowano podczas ostatnich konsultacji społecznych, które odbyły się w Ratuszu Staromiejskim.

Prawie 2,5 tys. km kw i około 220 tys. mieszkańców – taki zasięg ma Elbląski Obszar Funkcjonalny. To 10 procent całego województwa, ale i obszar o jednym z największych poziomów bezrobocia. W powiecie braniewskim wynosi ono 29,5 proc., w elbląskim – 26 proc., w Elblągu – 15,1 proc. Jak takich warunkach rozwijać przedsiębiorczość, która jest kołem zamachowym gospodarki? O tym dyskutowano podczas konsultacji społecznych programu EOF.
– Najmniej działalności gospodarczych jest w sektorach rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo. Najwięcej osób zatrudnionych jest w sektorze „pozostałe usługi”. Trend ten utrzymuje się od 2012 r. W latach 2009-2011 najwięcej zatrudnionych było w sektorze „przemysł i budownictwo” – wyjaśniała Joanna Czerepko z firmy, która stworzyła program. - Mocne strony jeżeli chodzi o przedsiębiorczość, to przede wszystkim początek współpracy szkół wyższych z przedsiębiorcami, ale także to, że lokalni przedsiębiorcy chcą działać na rzecz rozwoju regionalnego i chcą wspierać rozwój gospodarczy EOF. Mocną stroną jest również atrakcyjne położenie obszaru, związane z dobrą komunikacją zewnętrzną. Ważny jest także port morski, który również jest elementem komunikacji. Istotna jest też rola uczelni wyższych, które oferują mieszkańcom m.in. możliwość przekwalifikowania się. Duży potencjał można zauważyć w branży meblarskiej i w turystyce. Atrakcyjne jest również, że są jeszcze wolne tereny inwestycyjne w strefie ekonomicznej, która oferuje ulgi podatkowe.
     Do słabych stron należy zaliczyć bezrobocie długotrwałe i bezrobocie osób młodych, czy niekorzystne czynniki demograficzne. Na terenie EOF brakuje wysoko wykwalifikowanej kadry. Jest również za mało silnych organizacji, które budują zaplecze dla innowacyjności.
     Wiele z tych słabych stron mogą wzmocnić fundusze unijne w najbliższej perspektywie finansowej 2014-2020 i właśnie po to powstała strategia rozwoju przedsiębiorczości w Elbląskim Obszarze Funkcjonalnym.
– To przede wszystkim nowe możliwości zdobywania zawodu, wykorzystania środków z Unii Europejskiej czy wzrost zainteresowania podmiotów zagranicznych współpracą w EOF – wyjaśniała Joanna Czerepko.
nd
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Dziękuje miałem działalność w Elblągu i już po działalności.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  123245(2015-06-20)
 • Przyszedł bym na prywatne korepetycje z przedsiębiorczości do Pani Joasi :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  Jonasz(2015-06-20)
 • Jakiś mądry, który życie znał miał powiedzieć, że. .. że nie z każdej mąki choćbyś chciał zawsze będzie chleb Nie wystarczy orać, ani siać gonić resztką sił Trzeba jeszcze dobry przepis znać, żeby skutek był, skutek był Du-du-dużo, dużo nas I więcej będzie wnet Du-du jest i piec i gaz A skutków jakoś nie Coraz większa ślinka płynie z ust Dziki rośnie smak Tylko na to, żeby chlebek rósł wciąż pomysłu brak Chociaż się pojawia raz po raz taki co już wie Jednak w końcu wciąż wystaje nam wielkie gołe De Gołe De Du-du. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  (2015-06-21)
 • piszą programy, biorą na nie fundusze, mają pracę ot polska
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2015-06-21)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pieczątki Firmowe
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy